tom_i
08.01.20,12:22
ako mám postupovať ak sa na schôdzi SVB nevykonáva zápisnica. Neviem prečo na tom ľuďom nezáleží, ale veď je to dôkaz o tom, na čom sa na schôdzi ľudia dohodli. a ešte - vo vchode je 18 bytov. Asi 10 máme v osobnom vlastníctve, 8 má spoločnosť (má tam nájomníkov) čo len predpokladám, pretože na môj dotaz povedali, že ma to nemusí zaujímať koľko bytov je vo vlastníctve a koľko v nájme. Táto spoločnosť má 8 hlasov alebo 1? Respektíve je spoločnosť povinná nás informovať o tom koľko je vlastníkov a koľko nájomníkov.
ivka70
08.01.20,13:06
Ta spolocnost ma 8 hlasov, nie je povinna informovat nikoho, ci byt vo vlastnictve prenajima alebo uziva.
Pocet hlasov plati podla LV, vies si pozriet a spocitat vlastnikov.
Preco netrvate na zapise, to si musite ako vlastnici zodpovedat sami.
Chobot
08.01.20,13:38
Zatiaľ je to tak, že ak niekto vlastní 8 bytov, tak za každý byt má 1 hlas. Počet hlasov nie je ani podľa počtu vastníkov (ako si si ty myslel, že keďže je jeden vlastník, tak má 1 hlas) ani podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, čo by tiež niekedy malo svoje opodstatnenie. Ale v zákone je to tak, že každý byt má jeden hlas.

Čo sa týka nahlasovanie vlastníkov či nájomcov - vlastník bytu nemá povinnosť nahlasovať komu byt prenajíma. Jedinou jeho povinnosťou je nahlásenie počtu osôb v byte kvôli rozúčtovaniu nákladov. Ale ak nahlási menej ľudí, než tam býva, nič sa mu nestane, nie sú na to sankcie.

V zmysle zákona 182/1993 SVB alebo správca sú povinní vyhotoviť zo schôdze zápisnicu, je to v § 14a) ods. 5):


Zo schôdze vlastníkov alebo z písomného hlasovania musí byť vyhotovená zápisnica, ktorú spíše správca, predseda, člen rady, zástupca vlastníkov alebo zvolený vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a podpíšu ju overovatelia. Prílohou zápisnice je originál prezenčnej listiny alebo hlasovacej listiny s priloženými splnomocneniami a vyjadrenie overovateľa, ktorý ju odmietol podpísať. Zápisnica musí obsahovať najmä:
- ...

Problém je, že sa nemáš kde sťažovať. Jedine sa môžeš sťažovať na schôdzi pred ostatnými vlastníkmi. Ale ak ostatní vlastníci nebudú vyžadovať od štatutárov zápisnicu, tak to nakoniec dopadne tak, že tú zápisnicu dajú napísať tebe.
ivka70
08.01.20,18:38
Pri spolocnosti je to predmetom podnikania, to nie je fyzicka osoba, ktora hlasi prenajom bytu a registruje sa kvoli tomu na DU.
tom_i
09.01.20,06:52
veľmi pekne ďakujem za odpoveď, pomôže to, jas tiež neviem prečo nik tú zápisnicu nevyžaduje, oni berú tie veci ako nutné zlo, im stačí vedieť mám doplatok/nedoplatok a to je všetko, dnes je ten bytový dom nový ale prídu chvíle keď začnú problémy a vtedy to začne