Zuzana Ku.
06.09.06,12:14
Ahojte poraďáci, prosím o radu. Manžel má obchod, kde predáva mobilné telefóny, tie ale získava výkupom od bežných občanov, na základe kúpnej zmluvy. Je platiteľom DPH, ale na vstupe si daň uplatniť nemôže. Pri predaji telefónov na základe dokladu z registračnej pokladne sme daň platili z celej sumy, za ktorú sa telefón predal. Je možné prejsť na uplatňovanie par. 66 zákona o DPH - Osobitná úprava upl. dane? Je to použitý tovar, nie? Poradili nám to, ale potrebujem si to všetko naštudovať, aby to bolo správne aj z daňového aj z účtovného hľadiska (máme JÚ). Aký doklad treba vystaviť pri predaji? Postačí aj paragón? Mám strašne veľa otázok:( ....Ďakujem pekne.
Vladimír Ozimý
06.09.06,11:25
jasné paragraf 66 by som isto použil a odvádzal by som len dph z rozdielu pričom rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou sa chápe ako cena s dph no a paragón by som vystavoval len v prípade pokazenia registračnej pokladne pretože ide podľa mňa o klasický maloobchodný predaj kde nevzniká záväzok ani pohľadávka ale dochádza ku priamému predaju, ten treba evidovať cez registračnú pokladňu...
Jana Acsová
06.09.06,11:51
Ako východisko si pozrite článok v pripnutom linku:
http://www.porada.sk/t32004-osobitna-uprava-uplatnovania-dane-pri-pouzitom-tovare.html
Je zameraný na predaj ojazdených automobilov, ale východiská uplatnenia osobitnej úpravy sú všeobecné a platia pre všetkých obchodníkov s použitým tovarom.
Zuzana Ku.
06.09.06,11:58
Ďakujem pekne za Vaše odpovede, pozriem ten link. Pekný deň.
Zuzana Ku.
06.09.06,12:06
Ešte ma predsa napadla otázka ohľadne toho blokovania na registračnej pokladni. Na doklade by sa podľa tohto par.66 nemala nikdy vyčísľovať daň, ale pokladňu máme nastavenú aj na daň, neviem ako by sa to dalo nablokovať bez rozpísania dane a základu dane. Vie niekto poradiť?
duficek
06.09.06,21:56
jasné paragraf 66 by som isto použil asi sa opytam hlupost, ale :
nedal by sa §66 aplikovat aj na vykupnu druhotnych surovin? tam sa tiez vykupuje pouzity tovar (od fyzickych osob bez moznosti odpocitania dane), napriklad zelezo a predava sa dalej v nezmenenom stave velkoodberatelovi...az tam sa to nasledne recykluje..
Jana Acsová
07.09.06,06:34
Ešte ma predsa napadla otázka ohľadne toho blokovania na registračnej pokladni. Na doklade by sa podľa tohto par.66 nemala nikdy vyčísľovať daň, ale pokladňu máme nastavenú aj na daň, neviem ako by sa to dalo nablokovať bez rozpísania dane a základu dane. Vie niekto poradiť?Aj doklad z ERP je faktúra. Takže sa Vás týkajú všetky povinnosti ohľadom jej vystavenia s výnimkou uvedenou v § 71 ods. 5, ale navyše napr. povinnosť podľa § 71 ods. 7 t.j. na dokladoch uvádzať odvolávku na uplatnenie osobitnej úpravy.

Pokladňu je potrebné dať nastaviť na tento režim. Kontaktujte technika.
Riešení je viac.
Vladimír Ozimý
07.09.06,08:05
v paragrafe 66 ods 1 pism c) je jasne dofinované čo sa chápe za použitý tovar...je to hnuteľná vec ktorá sa ďalej predáva v nezmenenom stave alebo oprave, nie však umelecké dielo,zberateľské predmety,starožitnosti,drahé kovy a kamene (to sme nespadá)
no a spĺňate aj podmienku odseku 2 pism a)- obchodník je povinný uplatňovať osobitnú úpravu ak nakupuje od osoby, ktorá nie je identifikované pre daň v tuzemsku atď...

takže nevidím problém v tom že by sa to nemohlo uplatniť v zberných surovinách...treba tam však na registračke nastaviť režim osobitného uplatňovania zdaňovania (ako bolo už spomínané)...toď môj názor...
duficek
07.09.06,08:52
ak teda kupim pouzity tovar v hodnote 1000 Sk a predajna cena bude 1200 Sk, tak :
- v klasickom pripade by som predajnu cenu navysil o 19% DPH, teda predaval by som za 1200 + 228 = 1428 Sk s DPH a odberatel by si mohol uplatnit DPH
- podla §66 by bol zaklad dane kladny rozdiel medzi predajnou a nakupnou cenou znizeny o dan : ako to vypada matematicky ?
1200 - 1000 = 200 + DPH 19% = 38 Sk a teda predajna cena by bola 1238 Sk a odberatel by si DPH nemohol narokovat, kedze ju nemozem ani vycislit..je ten vypocet spravny?
vdaka
Ľuba
07.09.06,09:38
Ja by som skôr povedala, že vychadzaš z toho rozdielu 200,- Sk:

200/119*100=160,10 ZD
200/119*19=31,90 DPH
Vladimír Ozimý
07.09.06,09:55
Jasné 200 sk je suma aj s daňou
duficek
07.09.06,10:26
Jasné 200 sk je suma aj s daňou v tom pripade sa to ale zda pre mna nevyhodne, kedze o tu DPH mam ukrateny zisk.
v prvom pripade mam zisk 200 Sk a 228 Sk DPH si uplatni obberatel
v druhom pripade moj zisk bude len 168,1 SK a 31,9 Sk DPH odvediem statu, ale tuto DPH si odberatel nebude moct narokovat

alebo to mam brat tak, ze tuto nizsiu odvedenu DPH "vykompenzujem" uplatnenim DPH na vystupe (FA za telefon, najomne atd.) a mozem cakat nadmerny odpocet?
Vladimír Ozimý
07.09.06,10:48
pri použití paragrafu 66 si môžte uplatniť normálne dph z ostatných služieb v plnej výške tento systém to jest predajná cena - nákupná cena platí len pri tovari v ostatných prípadoch uplatňujete dph na vstupe v plnej výške
Ľuba
07.09.06,11:41
v tom pripade sa to ale zda pre mna nevyhodne, kedze o tu DPH mam ukrateny zisk.
v prvom pripade mam zisk 200 Sk a 228 Sk DPH si uplatni obberatel
v druhom pripade moj zisk bude len 168,1 SK a 31,9 Sk DPH odvediem statu, ale tuto DPH si odberatel nebude moct narokovat

alebo to mam brat tak, ze tuto nizsiu odvedenu DPH "vykompenzujem" uplatnenim DPH na vystupe (FA za telefon, najomne atd.) a mozem cakat nadmerny odpocet?

Duficek, obavam sa, ze v tomto pripade nemas na vyber, jednoducho odvedies statu 31.90 , ktore si Tvoj odberatel nemoze uplatnit.
duficek
07.09.06,12:55
dakujem vam, zase som o chlpisko mudrejsi