vlado_11
08.01.20,14:33
Vediem účtovníctvo počas likvidácie SRO s jediným spoločníkom. Likvidácia bola skončená ku dňu X, ku ktorému som zostavil Účtovnú závierku aj DPPO. V deň nasledujúci po dni X vstupuje účtovná jednotka akoby do nového účtovného roka/zdaňovacieho obdobia, počas ktorého je potrebné vynulovať všetky účty v účtovníctve. A práve toto neviem ako mám vykonať.
Mám zostatky na týchto účtoch:
211 - Pokladnica 4723,19 Eur
411 - Základné imanie 5000,- Eur
421 - Zákonný rezervný fond 5,76 Eur
429 - Neuhradená strata min. rokov 282,57 Eur
Aké účtovné doklady (a s akými predkontáciami) mám vystaviť, aby ostali na všetkých účtoch nulové zostatky?

Prosím ešte odpovede na tieto otázky:
1) Likvidácia SRO bola ukončená niekedy v prostriedku kalendárneho roka a následne prebehol výmaz spoločnosti z OR. Je potrebné k 31. 12. opäť zostaviť a podať Účtovnú závierku a DPPO za obdobie od dňa nasledujúceho po dni ukončenia likvidácie po koniec kalendárneho roka?
2) Po ukončení likvidácie získal jediný spoločník likvidačný zostatok. Predstavuje táto čiastka pre spoločníka ako fyzickú osobu príjem, ktorý je povinný uviesť v DPFO a zdaniť?

Ďakujem za odpovede
Soňa K
09.01.20,11:40
Treba pohľadať na internete materiál k tomu, ale keď sa pozerám na tie sumy, tak nároky spoločníka sú ZI + fond znížené o neuhr. stratu = 4723,19 e, presne toľko máš v pokladni a si na nule. Likvidačný zostatok tam podľa mňa nie je žiadny. Povinnosti s DP a uzávierkou si nájdi, myslím, že je k tomu materiál aj na www.financnasprava.sk.
vlado_11
09.01.20,13:07
Ďakujem pekne za odpoveď. Trochu som síce očakával, že mi pošlete tie jednotlivé účtovné prípady a ich sled, v akom ich mám zaúčtovať a na aké účty. Ešte to budem googliť.