mackova
06.09.06,11:24
Chcem sa spýtať mohol by zamestnanec mať nadčas minulý mesiac 50 h a tento mesiac 97 h?
Je platenýá hodinovou mzdou, hodiny nadčas mu preplácame. Nie je náhodou nejaké ohraničenie hodín, ktoré nesmie prekročiť?
jajusa
06.09.06,09:33
Obmedzenie je rocne nemoze byt viac ako 150 hodin za kalendary rok.
filka
06.09.06,09:48
Ročne nariadená práca nadčas - max.150 hodín,nad tento rámec z vážnych dôvodov a max. 250 hodín/rok sa môže práca nadčas so zamestnancom len dohodnúť.
To znamená v súhrne max.400 hodín práce nadčas v roku.
Paula
06.09.06,10:03
§ 97
Práca nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného času pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného pracovného času určeného zamestnávateľom,

b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno alebo ktorú vykonával pri

a) naliehavých opravárskych prácach,
b) mimoriadnych udalostiach a naliehavých prácach, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo veľké hospodárske škody.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8 a na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu.
§ 98
azuz
06.09.06,12:24
Pozor na §85 odst. 9 - pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne.
ZlaticaB
14.09.06,11:08
K tejto téme by ma zaujímalo, ako mám chápať. alebo čo to znamená z vážnych dôvodov, môže zamestnávateľ nariadiť prácu nadčas max. 250/ hod. ročne. Treba to nejako zdôvodniť, alebo ako to je? Mám zamestnankyňu, ktorá by mala pracovať 6 hodín nad svoj úväzok 23 hod. To znamená, že jej týždenný úväzok má byť 29 hod. Keďže je to učiteľka 6 hodín nadčasu za 44 týždňov/ školský rok/ vychádza jej 256 hod. ročne nadčas. Da sa to nejako zdôvodniť alebo je potrebné žiadať UPSVaR o povolenie. ďakujem za odpoveď
JNOVAK
18.09.06,11:17
Dostatočne vážny dôvod môže byť, že ináč ho zamestnávateľ vykopne.
azuz
18.09.06,13:03
K tejto téme by ma zaujímalo, ako mám chápať. alebo čo to znamená z vážnych dôvodov, môže zamestnávateľ nariadiť prácu nadčas max. 250/ hod. ročne. Treba to nejako zdôvodniť, alebo ako to je? Mám zamestnankyňu, ktorá by mala pracovať 6 hodín nad svoj úväzok 23 hod. To znamená, že jej týždenný úväzok má byť 29 hod. Keďže je to učiteľka 6 hodín nadčasu za 44 týždňov/ školský rok/ vychádza jej 256 hod. ročne nadčas. Da sa to nejako zdôvodniť alebo je potrebné žiadať UPSVaR o povolenie. ďakujem za odpoveď
K nariadenej práci nadčas pozri §97, hlavne ods. 5, 6, 7.
Teda:
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

Keď bude mať nadčas každý deň, nepôjde o prechodne zvýšenú potrebu práce a Inšpektorát práce by sa mal čím zaoberať. Treba to riešiť zvýšením úväzku alebo prijatím dalšieho človeka.:( Vtedy odbudnú náklady na nadčasové príplatky.:)
ZlaticaB
19.09.06,05:07
Prijatie ďalšieho človeka neprichádza do úvahy /financie/, skôr by ma zaujimalo ako sa to da riešiť zvýšením úväzku, podľa akého zákona a ako tohto zamestnanca potom zatriediť? V zákone č. 238/2004 som nič také nenašla, neviem či neexistuje nejaká novela
ZlaticaB
19.09.06,08:23
Prosím .....poraďte
azuz
19.09.06,10:00
Prijatie ďalšieho človeka neprichádza do úvahy /financie/, skôr by ma zaujimalo ako sa to da riešiť zvýšením úväzku, podľa akého zákona a ako tohto zamestnanca potom zatriediť? V zákone č. 238/2004 som nič také nenašla, neviem či neexistuje nejaká novela
Úväzok sa so zamestnancom dohodne v pracovnej zmluve a keď ho chceš zmeniť, tak to urobíš dohodou o zmene pracovnej zmluvy. V tejto časti sa aj na učiteľov vzťahuje Zákonník práce.
ZlaticaB
19.09.06,11:14
A ako ho potom zaplatím? Prerátam mu tar. mzdu so zvýšeným úväzkom?
azuz
19.09.06,11:21
A ako ho potom zaplatím? Prerátam mu tar. mzdu so zvýšeným úväzkom?
Áno. O odmeňovaní zamestnancov vo VS hovorí zákon č. 553/2003 a o výkone práce v tejto oblasti zákon č. 552/2003.
ZlaticaB
19.09.06,11:28
Veľmi pekne Ti ďakujem