majkyna
09.01.20,13:59


​Chcela by som poradiť ohľadne nároku na materskú dovolenku v prípade ak: Skončila som pracovný pomer u zamestnávateľa po 4 rokoch a nastupujem do nového zamestnania od 15.1.2020 (TP na dobu určitú 1 rok, 3 mesačná skušobná doba) Čo v prípade, ak zistím že čakáme bábätko a budem musieť zamestnávateľovi oznámiť skôr ako uplynie skúšobná doba. V prípade, ak sa nedohodneme a prepustí ma. Bude nasledovať UP...čo následne s MD? Bude mi pri prvom dietati vypočítana z roku 2019 predpokladám, že ak pôjdem hneď aj na materskú druhú po napr. 2 rokoch...potom už nárok na MD mať nebudem iba rodičovsky, keďže budem teraz chvíľu na UP? Vďaka za každú radu a názor...
veronikasad
09.01.20,13:07
Pokial budeš v čase ukončenia pracovného pomeru tehotná, vznikne ti nárok na materské z 8-mesačnej ochrannej doby (podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch splňaš). Ak máš rizikové tehotenstvo, môže ti gynekolog vystaviť PN-ku, alebo sa pôjdeš zaevidovať na UP.

Pri opakovanom pôrode, ak ti nevznikne iné nem.poistenie, nárok na materské nevznikne, budeš poberať len rodičovský príspevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí. Príp. môže o materské požiadať otec dieťaťa, ak splna zákonné podmienky.

Tehotenstvo nie je dôvodom na ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe, pozri § 72 odst.1 ZP.
majkyna
09.01.20,13:35
dik moc, myslim ze rozumiem...tak budem sa modlit, aby sme sa dohodli a potiahla som to az do odchodu na matersku