mlyn16
12.05.04,11:07
Sme začínajúca s.r.o. nemáme ešte svoje auto, a tak sme podpísali zmluvu
s jedným zamestnancom, že bude požičiavať svoje auto pre potreby firmy.
Na tomto aute jazdí sám, občas ešte jeden pracovník. Raz za mesiac si vypracuje sumár za najazdené km podložené benzínovými bločkami (samozrejme, cesty sú podpísané riaditeľom) a okrem spotrebovaného benzínu dostane vyplatené ešte cestovné náhrady 5,40 Sk za km.
Moja otázka sa týka cestnej dane. Má firma alebo majiteľ auta zaplatiť cestnú daň?
Katarina
12.05.04,10:32
Podla mojho nazoru nie.Cestná daň sa platí na vozidlá využívané v súvislosti s podnikaním. Nespadá sem použitie súkromného vozidla zamestnanca.
Marian
12.05.04,10:50
Nie, neplatí CD. Ale mimochodom základná pašálna náhrada za používanie auta je už 6,20 Sk.
mlyn16
12.05.04,14:13
Počula som názor, že ak jazdí na tom aute aj ďalší zamestnanec, jedná sa o prenájom
auto firme na podnikateľské účely a to ma zmiatlo.
Richard
12.05.04,14:30
Pripájam sa ku Kataríne a Marianovi, že cestná daň sa neplatí.

K aktuálnej sadzbe mám poznámku:
Ak hľadáte aktuálne veci ako predpisy a pod.... nájdete ich pod "zákony, dokumenty, aktuality"... podľa témy.

Takto je tam aj aktualita o nových sadzbách. Ak chcete aby Vám prišlo upzornenie o pridaní nového zákona a pod., zaraďte si "zákony, dokumenty, aktuality" medzi sledované témy (najlepšie vo všetkých poradách).
tibor
21.05.04,12:15
okrem toho, že nemusí byť zaplatená cestná daň - je zbytočná aj tá zmluva na požičiavanie auta so zamestnancom...
Machulka
26.05.04,18:50
Zmluva o nájme auta so zamestnancom netreba spisovať, ale je potrebné spraviť aspoň dodatok k pracovnej zmluve, že zamestnanec bude používať vlastné auto na obchodné účely firmy, aby to bolo podložené.
Naďa
26.05.04,21:00
Ak zamestnanec používa svoje motorové vozidlo na služobné účely, musí mať súhlas zamestnávateľa. Účtovať si môže: počet km x spotreba PHM podľa TP + cestovnú náhradu x km. Tá bola do 30. 4. vo výške 5,40, od 1. 5. je 6,20 Sk. Cestná daň za toto vozidlo sa neplatí a to z dôvodu, že zamestnanec nepoužíva auto za účelom podnikania.
Luna
28.05.04,13:39
Potrebujem aj ja poradiť:V 11/2003 sme kúpili auto na základe kúpno predajnej zmluvy.Auto bolo prepísané v TP na našu fi.01/2004.
1.otázka: Kedy bolo treba zapl.cestnú daň?

Keďže tá daň ešte doteraz nie je zaplatená a majitelia sa dohadujú že to auto predajú,rozmýšlam zapl.len alikvotnu časť.
2.otázka:Môžem to tak urobi?
Naďa
28.05.04,20:29
Cestnú daň treba zaplatiť od 01/04. V každom prípade (aj keď auto budete prenajímať) platí cestnú daň majiteľ vozidla (hodnotu vyplatenej ale nevyužitej cestnej dane si môžete premietnuť do nájomného) . V prípade, že dôjde k vyradeniu motorového vozidla zo stavu majetku a prestanete byť jeho majiteľom, treba oznámiť DÚ ukončenia používania na podnikateľské účely a nevyčerpanú časť cestnej dane Vám DÚ na požiadanie vráti.
marika1
04.06.04,19:42
Cestnú dań treba zaplatiť vtedy, kedy bolo auto zaradené do podnikania. Čiže od mesiaca zaradenia do konca roka. Keď sa auto v priebehu roka predá, oznámi sa to DÚ a požiada sa o vrátenie zvyšku CD. Pokiaľ sa CD nezaplatí, nemôžu sa ani účtovať žiadne výdaje na to auto. Keď sa účtovalo, treba CD spätne doplatiť a čakať na pokutu.
vladan
15.06.04,11:30
Zmluva o nájme auta so zamestnancom netreba spisovať, ale je potrebné spraviť aspoň dodatok k pracovnej zmluve, že zamestnanec bude používať vlastné auto na obchodné účely firmy, aby to bolo podložené.
Ak zamestnanec používa svoje auto pre služobné cesty, ktoré mu nariadi zamestnávateľ a určí mu dopravný prostriedok (vlastné auto) - je potrebné na ochranu firmy, aby bolo písomne podložené, že toto auto sa bude používať a na tento dopravný prostriedok by mal mať zamestnanec uzatvorenú havarijnú poistku. V prípade, že by ju nemal uzatvorenú, tak všetky poistné udalosti, ktoré spôsobí zamestnanec svojím autom (napr. trvalé poškodenie zdravia účastníka havárie) by v takomto prípade platil zamestnávateľ. Zodpovednosť by prešla na zamestnávateľa, pretože havária sa stala na služobnej ceste, na ktorú ste vyslali zamestnanca vy. Toľko moje poznatky.
juko
19.06.04,18:21
pre luna:

chcel by som poopraviť tvrdenia marika1 a naďa o začatí platenia cestnej dane:

§ 11
Vznik a zánik daňovej povinnosti
(1) Pri vozidlách evidovaných v tuzemsku vzniká daňová povinnosť začínajúc prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 3 ods. 1.
(3) Daňová povinnosť pri vozidlách evidovaných v tuzemsku zaniká
a) vyradením vozidla z evidencie alebo
b) ukončením používania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.

§ 3
Predmet dane
(1) Predmetom dane je vozidlo, ktoré má pridelené evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo 3) a používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.

Keďže kúpa podľa zmluvy prebehla v 11/2003, CD sa začne platiť od 12/2003.

Povinnosti daňovníka pri kúpe auta a pri jeho vyradení rieši:
§ 12
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník podľa § 2 ods. 1 je povinný podať daňové priznanie na daňovom úrade príslušnom podľa § 10 do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie a vyrubenie dane, daň si sám vypočítať a zaplatiť. Za zmenu rozhodujúcich skutočností na určenie alebo vyrubenie dane sa nepovažujú zmeny sadzieb dane.
(2) Daňovník podľa § 2 ods. 1 je povinný do 15 dní písomne oznámiť zánik daňovej povinnosti daňovému úradu príslušnému podľa § 10.

______________
toľko na spresnenie
memsahib
19.06.04,19:15
CD neplatí, ale paušálna náhrada už je 6.20,-Sk