kali
02.06.04,16:22
Podla roznych paragrafov som povinny pri prijati platby vystavit do 15 dni fakturu. Problem vystavenia zalohovych faktur a nasledneho spracovania platieb v hromadnom spracovani dat spociva v tom, ze z dovodu objemu dat, a "ludskemu faktoru" uzivatela ci platitela sa nie zriedka stava:
1. casto sa v priebehu 15 dni nesparuje prislusna platba s fakturou (teda nezisti sa komu ma byt danovy doklad vystaveny)
2. je uhradena ciastkova platba (viac ciastkovych platieb)
3. je omylom naparovana platba k nespravnej fakture (nespravny variabil, suma,...)
4. zisteny omyl z cisla 3 je stronovany (odparovany)
5. ...

Vie sa niekto pozriet na problematiku zakona s DPH aj s tejto strany a poradit mi, akym sposobom sa s uvedenymi problemami vysporiadat?
Richard
02.06.04,17:40
no uz som mal napisanu odpved a padol server providera, alebo cesta (zistim)

1. ak mate v jednom kalendarnom mesiaci aj zalohu aj dodavku, staci ak vystavite fakturu po dodavke, teda do 15 dni §71ods1 ZoDPH
2. ak mate v rámci mesiaca viacero zálohových platieb a/alebo dodávok, mozete vystavit súhrnnú faktúru do 15 dní od skončenia kal. mesiaca §75ods1 ZoDPH
3. ak máte nesprávne vystavenú faktúru, môžete vystaviť novú - opravnú - faktúru, ktorá má svoje vlastné poradové číslo a má uvedené číslo opravovanej faktúry §75 ods7 ZoDPH
4. ak neviete spárovať platbu, hmm to by ste ale mali. Ak by však išlo o nejakú omyl platbu, nepovažoval by som to za daňovú povinnosť, keďže nešlo o platbu za dodanie tovaru alebo služby.

Čo sa týka ľudského, alebo iného faktoru, žiaľ ak sa nezmestíte do možností 1 a 2, pôjde o porušenie povinnosti....
Jozef Mihál
02.06.04,18:45
Hmm, na toto práve kladieme dôraz u nás - teda v našom softweri - systém párovania platieb, čiastkové úhrady, predfaktúry - ich úhrady - vystavenie ostrej faktúry a automaticky programom vygenerované prepárovanie úhrady na ostrú faktúru...Atď.
Tu to ťažko opíšem, dohodnite si u nás ukážku...Len si dovolím neskromne tvrdiť, že systém sledovania saldokonta a evidencie DPH je u nás skutočne dôsledne premyslený.