bznka
06.09.06,12:20
Dobry den, ja by som len poprosila o radu pre znamu. Majitel firmy si previedol peniaze z firemneho uctu na jeho sukromny, Ako to ma teraz zauctovat. Vdaka
Paula
06.09.06,10:32
Otázku si zadal v podv. účtovníctve, doplň preto....jedná sa o člena s.r.o. alebo o živnostníka?
babenko1
06.09.06,11:00
kedže sme s účtovej triede 2, tak zrejme ide o PÚ... zistila by som si najprv, či už neposkytol firme nejakú pôžičku.. a ak áno.. či toto nebolo len vrátenie tej pôžičky.. čo si previedol na súkromný účet.. skús si pozrieť stav na účtoch 355, 365
Paula
06.09.06,11:06
Neprotestujem, ale môže ísť aj o SZČO účtujúcu v PÚ :)
Ajkami
06.09.06,11:39
Ja účtujem v PU pre SZČO, a ten si tiež previedol peniaze na svoj účet a ja som to naúčtovala 491/221.
Lila
06.09.06,13:17
A nebolo by lepšie, keby sa Tvoja známa na Porade zaregistrovala? Lebo takto je to na dlhé lakte. :)
bznka
16.09.06,14:20
jedna so o clena s.r.o.
Paula
16.09.06,15:56
jedna so o clena s.r.o.

Ako Ti už bolo v príspevku č. 3 radené, treba vychádzať zo stavu a pohybov na súvisiacich účtoch. Prevodom peňazí došlo k vráteniu pôžičky alebo tým vznikla pohľadávka voči danému členovi? Napokon, Ty sám nemôžeš rozhodnúť, ako to zaúčtuješ, niekto kompetentný Ti hádam dal pokyn.
ZuzanaP
18.12.06,09:55
Konateľ previedol na účet SZČO (on je aj tá SZČO) peniaze - Sk 6 mil. Časť tých peňazí môžem zaúčtovať ako vrátenie pôžičky - cca 3 mil., ale ako si zaúčtujem zvyšné 3 mil., neviem. Poradíte mi? Môžem to dať na 491 aj keď to nie je súkromný účet?
Monika Kováčová
18.12.06,10:00
U s.r.o. nemôžeš účtovať na 491 - účet individuálneho podnikateľa. Tento účet sa používa pri účtovaní FO SZČO v podvojnom účtovníctve.
Spýtaj sa ho prečo takú sumu previedol, či k nej bude nejaká faktúra, či to je záloha na niečo alebo pôžička alebo podiel na zisku...

Podľa tvojej otázky mohol aj poskytnúť ako SZČO nejakú službu s.r.očke, možno ti dá faktúru....
ZuzanaP
18.12.06,10:07
Jaj tak, no faktúra nebude, konateľ previedol na svoj podnikateľský účet peniaze, aby ich mohol ďalej poslať inej osobe, ktorá pre neho obstarávala určitý obchod. Mám z toho galamatiáš, hlavne pre to, že mi k tomu nedá riadne info (nejdem sa k tomu vyjadrovať prečo ma obchádza, lebo už na to nemám síl), len povie, že však to naúčtujete nejako. V JÚ, keď takéto niečo spraví, mu to dám do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane a pri kontrole nech si to obhajuje ako chce. Fakt už neviem, ako inak na neho.

Skôr by som to brala ako tú požičku. Časť mu vrátim ako vyrovnanie účtu 365, len neviem čo s tým zvyškom.
sta
18.12.06,10:12
Ak nevieš, či k tomu v budúcnosti bude nejaký doklad, dala by som to ako pohľadávku voči konateľovi.
ZuzanaP
18.12.06,10:16
Teda to môžem dať dvoma zápismi?

1. cca 3 mil. ako 365/221
2. cca 3 mil. ako 355/221?
Monika Kováčová
18.12.06,10:18
Áno a vypracuj si na tie 3 milióny Zmluvu o pôžičke... pre "zicher".
ZuzanaP
18.12.06,10:42
OK, ďakujem
ZuzanaP
18.12.06,12:21
Trošku som šéfa pritlačila a dozvedela som sa nasledovné:

keďže na účte SZČO nebolo dosť peňazí, požičal si ich od s. r. o. Následne ich previedol na účet osoby, s ktorou uzavrel Zmluvu o budúcej zmluve na nákup nehnuteľnosti, tá osoba potom nehnuteľnosť kúpila. Už mám v ruke Zmluvu o budúcej zmluve. SZČO je budúci kupujúci.

Poradíte mi ako to zaúčtovať v tomto prípade?
GINO
18.12.06,12:31
Mne nehovorí učtovať pod 444 a pod. ale som SZČO a z účtu si chcem previesť na súkromný účet peniaze je to možné .
Monika Kováčová
18.12.06,13:15
Trošku som šéfa pritlačila a dozvedela som sa nasledovné:

keďže na účte SZČO nebolo dosť peňazí, požičal si ich od s. r. o. Následne ich previedol na účet osoby, s ktorou uzavrel Zmluvu o budúcej zmluve na nákup nehnuteľnosti, tá osoba potom nehnuteľnosť kúpila. Už mám v ruke Zmluvu o budúcej zmluve. SZČO je budúci kupujúci.

Poradíte mi ako to zaúčtovať v tomto prípade?

Pýtaš sa na účtovanie S.r.o.? Platí stále to isté čo sme hore uviedli: pôžička, sama to píšeš aj v zadaní tejto otázky.
Monika Kováčová
18.12.06,13:17
Mne nehovorí učtovať pod 444 a pod. ale som SZČO a z účtu si chcem previesť na súkromný účet peniaze je to možné .

Tomu červenému nerozumiem a ak to ďalšie je otázka, tak áno je to možné. V prípade podvojného účtovníctva tak ako sme spomínali účet 491 - účet individuálneho podnikateľa.
ZuzanaP
19.12.06,12:52
A v Ju to ako zaúčtujem mi poradíte? Nechcem zakladať novú tému. Ďakujem
Daska
19.12.06,13:20
v JU to das ako VNZD ako os. spotreba
dracica
19.12.06,13:34
Aj mne sa stalo ze konatel s.r.o. si previedol na svoj sukromny ucet peniaze, a otazka znela co s tym teraz? Ak by bol SZCO tak je to jednoduche zaúctujem to ako osobna spotreba, ostatný výdaj nedanovy. Ale v podvojnom uctovníctve je to problem asi by som to riesila 365, tam nic ine nevymyslim pokial nema firma voci nemu pohladavku ....