Jarabinky
10.01.20,06:29
Mam zavet, v ktorej mam uvedemych dedicov svojho majetku okrem jednej nehnutelnosti, ktoru chcem zanechat darovacou zmluvou (osobne dovody). Nebiju sa tieto dokumenty navzajom? Je nutne v zaveti spomenut existenciu tejto darovacej zmluvy? Su tieto dokumenty pravne rovnocenne, alebo jeden z nich je nadradeny tomu druhemu?
dakujem

Vysvetlenie k mojej teme. Vlastnim na polovicu nehnutelnost (investicny byt) s mne cudzou osobou (bez pribuzenskeho vztahu)
S touto osobou sme sa dohodli, ze si nejakou zmluvou zaabezpecime navzajom, ze v pripade umrtia jedneho z nas, predmetna polovica nepojde do dedicskeho konania, ale pridadne zijucej osobe. To som si myslel, ze by sa to dalo urobit darovacou zmluvou, ktora by bola samozrejme platna az v pripade zmluvy. Alebo existuje ina moznost (okrem zavetu), aby taketo vlastnictvo v pridade smrti neslo do dedicskeho ale ziskala by ho zijuca osoba?

Bez zavetu preto, pretoze ja uz zavet mam. A nechcem, aby tato osoba o podmienkach zavetu vedela, pretoze tejto osobe odkazujem aj dalsiu nehnutelnost, co ale nechcem, aby tato osoba do mojej smrti vedela.

Viem ze idealne by bolo vyriesit to vsetko v jednej zaveti, tu by som ale musel tej osobe ukazat, abymala istotu, ze investicny byt ma zaruceny.
Mozno komplikovane, zaujima ma v podstate len moznost kombinacii. Dve zavete u jednej osoby asi byt nemozu, vsak? Jedna na jeden byt, druha na druby byt.
Alebo?
dmc
10.01.20,06:44
"chces zanechat darovacou zmluvou" - blizsie vysvetli. Darovacia zmluva ma byt platna az po tvojej smrti ? Darovacia zmluva je uz napisana a podpisana s overenym podpisom k nejakemu datumu ? ..alebo ako - pretoze darovacia zmluva nieje jednostranny ukon ale dvojstranny a za tvoho zivota ho musis darovat a druha strana musi za tvojho zivota dar prijat - inak bude darovacia zmluva neplatna
ivka70
10.01.20,06:56
Bit sa nebiju, ale darovat a aj prepisat nehnutelnost na zaklade darovacej zmluvy musis stihnut za zivota.
Po smrti uz nehnutelnost s nezrealizovanou darovacou zmluvou bude sucastou dedicstva.
Mária27
10.01.20,07:34
Nie sú si nadradené, len ak sa neuskutoční vklad vlastníckeho práva zo zmluvy za života, prejde povinnosť poručiteľa na dedičov a tí zvyčajne prevod nechcú a súdia sa.

Rozsudok Najvyššieho súd Slovenskej republiky sp. zn. 2 Cdo 184/2005, R 59/2007:
„Z ustanovení Občianskeho zákonníka ani z povahy občianskoprávneho vzťahu vyplývajúceho z darovania nemožno totiž presvedčivo dôvodiť, že by išlo o práva a povinnosti viazané len na osoby účastníkov občianskoprávneho vzťahu, ako sú uvádzané v § 579 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Úmrtie účastníka zmluvy nič nemení na viazanosti účastníkov prejavmi vôle smerujúcimi k vzniku vecnoprávnych účinkov zmluvy, trvá teda naďalej aj pre dedičov účastníka, ktorí vstupujú do práv a záväzkov zomrelého účastníka občianskoprávneho vzťahu, ku ktorému došlo na podklade zhodných prejavov vôle účastníkov ešte pred vznikom vecnoprávnych účinkov zmluvy o prevode vlastníctva nehnuteľnej veci“.

Doplnenie:

Závety môžu byť aj dva, pokiaľ sa nevylučujú, teda v každom je iný majetok, Vyplýva to z § 460 občianskeho zákonníka: Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, ...

Pozor tiež na pripomienku dmc: zmluva je zmluvou len vtedy, keď je riadne uzavretá a podpísaná oboma stranami, podpis prevodcu musí byť overený. Bez podpisu druhej strany by to bol len návrh zmluvy, po smrti sa uzavrieť nedá.
Mária27
10.01.20,07:34
bude platná
Mária27
10.01.20,07:35
s povinnosťou dedičov prevod uskutočniť
ivka70
10.01.20,07:49
Ale vidim tam problem s overenim podpisu na darovacej zmluve a jej datume.
Ak to urobi dnes a dedit sa bude o 10-20 rokov.... Da sa to pravne uznat, nebudu dedici uspesni pri napadnuti?
Mária27
10.01.20,08:53
stále platné
dmc
10.01.20,10:08
platna bude ak bude uzavreta medzi oboma stranami - aj ked nebude zavkladovana.
Ale darovanie pre pripad smrti je v nasej pravnej uprave neplatne. Prave preto som ziadal upresnenie
marjankaj
10.01.20,11:56
Nakoniec obdarovaný môže dar aj odmietnuť. Alebo aj zomrieť pred vkladom na kataster.
Mária27
10.01.20,16:51
doplnila som odpoveď
Jarabinky
13.01.20,08:37
Dakujem, ak su mozne 2 zavety, ktore sa navzajom nevylucuju, potom to riesi moju situaciu.