byverine
10.01.20,16:23
Človek sa za účelom nároku zaevidje na úpsvar. Je mu priznaná dávka v hm. núdzi. Na úrade práce ale zostať vraj nemusí, kvôli tejto dávke (úrad práce je dobrovoľný vraj), ale bol v omyle, že keď odíde odoberú mu dávku. Potom zasa mu pracovníčka povedala, že na úrade práce nemusí byť, ale keď odíde, tak si musí zaplatiť ZP.
To ako vážne? Veď z tejto dávky musí prežiť, a to si má človek ešte z príspevku platiť zdravotné? Veď to sa trochu vylučuje...
Ale zasa nerozumieme, že keď odíde z úradu práce, kto a na základe čoho mu ostáva teda táto dávka. A čo to zdravotné, ak by teda nechcel zotrvať na úrade práce.

Ďakujem.
veronikasad
10.01.20,15:44
Prečo nechce zotrvať na UP? Nemá záujem o zamestnanie?
ivka70
10.01.20,15:57
Stat je platitelom zdravotneho poistenia aj za osoby poberajuce davku v hmotnej nudzi. Staci ZP tento stav oznamit, zdokladovat, pripadne si len preverit, ci tu informaciu od UPSVaR dostala aj ZP.
Tweety
10.01.20,16:01
Štát je platiteľom ZP za uchádzača o zamestnanie a rovnako aj za poberateľa dávky v hmotnej núdzi.
byverine
10.01.20,17:01
Dlhodobo zly zdr. stav, zlepsenie v nedohladne, ID nedosiahol (ani polovicny, lebo neboli uzavrete vsetky diagnozy), a UP birokraticky ziada dokladovanie, kde o trvani na up a pn da rozhresenie nejaky posudkovy lekar.
O tom, ze na UP nemusi byt, a byt poberatelom davky ho ziadna z uradnicok doteraz neinformovala, aj ked sa pytal. Vraj ked odide, musi si automaticky platit ZP, lebo kto nie je v evidencii, je automaticky dobrovolen nezamestnany. Ze davka mu ostane, ale nou si ma teda zaplatit to ZP
byverine
10.01.20,17:02
aha, dakujem pekne, asi sa opytame aj v ZP, radsej, lebo kazdy dava ine informacie, az pre par eur clvoek spravi viac chyb ako osohu, a neumyselne :( Dakujem este raz za informaciu.
byverine
10.01.20,17:16
Dakujem pekne.
avalik
10.01.20,17:16
pozor pri odhlasovani sa z UP - poskytovanie davky v hmotnej nudzi ma svoje pravidla ... ak uz nema narok na davku v nezamestnanosti, tak OK, nemusi byt evidovany ako uchadzac o zamestnanie (toto si preverte u poskytovatela DHN) ... ale je tam povinnost odpracovat 32 hodin (su vynimky kedy nie) - ak to neodpracuje, davka sa znizi o 64,70 €.

Doplnenie:
Zakon o hm. nudzi
§ 10
(5) Ak je člen domácnosti v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti,12) mesačný rozsah menších obecných služieb, dobrovoľníckej činnosti alebo prác podľa odseku 3 písm. c) sa určí ako rozdiel medzi 32 hodinami a rozsahom dohodnutým v tomto právnom vzťahu. Ak v odsekoch 6 a 7 nie je ustanovené inak, dávka podľa odseku 2 sa znižuje o sumu uvedenú v odseku 2 písm. a) za každého plnoletého člena domácnosti, ktorý v príslušnom kalendárnom mesiaci nevykoná činnosť v rozsahu

a) najmenej 32 hodín mesačne, ak rozsah činností v tomto právnom vzťahu je dohodnutý na najmenej 32 hodín mesačne,

b) dohodnutom v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti,12) ak rozsah činností v tomto právnom vzťahu je dohodnutý na menej ako 32 hodín mesačne alebo sa na základe písomnej dohody medzi úradom a obcou, rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec, alebo organizátorom dobrovoľníckej činnosti nezúčastní menších obecných služieb, dobrovoľníckej činnosti alebo prác podľa odseku 3 písm. c) v rozsahu určenom podľa prvej vety.
byverine
10.01.20,17:35
Nerozumiem, davka v hmotnej nudzi je predsa citujem zo stranky upsvar:
"Aktuálna výška dávky 64,70 eura mesačne, ak ide o jednotlivca," a to je vyplacane.
Keby odisiel z UP, musi pracovat, aby dostal tu davku v hm. nudzi? Ak nie, tak sa mu znizi o 64,70€ pisete, a ved to je cela davka predsa, takze odobranie.
Takze asi nerozumiem - ak si to ma clvoek v HMOTNEJ NUDZI odpracovavat, ide potom predsa o "vyplatu za pracu vykonanu pre urad prace" a nie o "davku" v nudzi (specifikujem pojem len)
avalik
10.01.20,17:43
doplnila som citaciu zakona
Katy a R
10.01.20,17:47
Ak je občan v evidencii UPSVaR ako UoZ - latiteľom zdravotného poistenia je štát. (samozrejme, evidencia nie je povinná)
Ak je niekto POBERATEĽOM dávky v hmotnej núdzi - tiež je platiteľom ZP štát. Ale ak ho vyradia z evidencie, alebo ak mu odoberú dávku v HN - tak si bude ZP platiť sám - ako samoplatiteľ!
Tu nájdeš presne podmienky pre poberanie príspevku v hmotnej núdzi.
tie treba splniť. Ak nie - tak dávku môžu zastaviť! resp tam máš, aj kedy a ako sa dávka znižuje.
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675
byverine
10.01.20,19:08
Dakujem, ale 32h odpracovat musi odpracovavat poberatel aktivacneho prispevku, nie poberatel hmotnej nudze. Teda poberatel HM chce poberat aj aktivacny prispevok, a vtedy musi odpracovat najmenej 32h ako spominante vyssie, aby AP dostal. Nie preto, ze pobera davkku HN, alebo?
Katy a R
10.01.20,19:27
klikni na link, čo som pripla a prečítaj pozorne!
byverine
10.01.20,19:30
Trosku sa mi to prelina - UP je dobrovolna evidencia.
Takze ano, ak si ziadate o Davku HN je nutne byt evidovany. Ale uz po priznani tenjto davky, nie je nutne byt na up (bolo to este vraj na rozhodnuti obcana, ak by odisiel musi by si hradit uhradu do ZP ako dobrovolne nezamestnana osoba - ale to platilo do do r 2017 vraj).
Od 1.5.2017 sa novelizoval zakon a platit za poberatela davky v hmotnej nudzi ZP ma stat, ci je alebo nie je evidovany na UP.
Takze ZP nikde nepise, ze poberatel davky musi byt v evidencii UP, aby mal statom hradene ZP.
Takze sa vylucuju tie dve veci ako pisete. Poberatel davky HN, ci je alebo nie je na UP, plati ZP stat. A teda nutnost zotrvat v evidencii nutne nie je. Tym ze odide z evidencie (dobrovolnej predsa) mu davku nikto neberie, ked ju uz mal raz priznanu a neprerusil jej vyplacanie. Uradnicka by sama asi nevravela poberatelovi, aby sa odhlasil z evidencie, keby mu vzali aj tu davku.
Ak sa clvoek ale neprihlasi na UP po ukonceni skoly, ci ukonceni pracovneho pomeru vtedy OSTAVA dobrovlne nezamestnany, lebo sa nechcel evidovat, a to je ina situacia predsa.
Katy a R
10.01.20,19:34
nič sa nevylučuje - myslím, že som ti celkom jasne napísala 2 prípady , kedy je platiteľom štát . Samozrejme - dané podmienky musí dodržať. Všetko k dávke v HN máš v tom linku
A ak nespadá ani pod jeden - tak si ZP musí platiť sám. Všetko o ZP nájdeš v záko ZP:)
veronikasad
10.01.20,21:10
K žiadosti o Dávku v hmotnej nudzi je potrebné potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, že žiadatel nemá nárok na dávku v nezamestnanosti a to mu SP nevydá, keď nie je uchádzačom o zamestnanie... Po schválení dávky sa môže z evidencie UoZ odhlásiť, platitelom zdr.poistenia za obidve skupiny je štát.

Podmienkou poberania dávky v HN, pokial nepatrí do vybranej kategorie - viď link od Katy, je odpracovanie 32 hodín na drobných prácach pre obec bez nároku na odmenu, alebo môže časť odpracovať ako dohodár, s nárokom na odmenu, z ktorej sa však započíta 75 % čistej mzdy a UP vyplatí dávku len vo výške rozdielu medzi vyplatenoiu odmenou a nárokom na dávku v HN. . Pri aktuálnej minimálnej mzde, po odpracovaní 32 hod., už velký doplatok - pokial ide o jedného člena domácnosti - nedostane.

Do príjmu sa započítava príjem všetkých spoločne posudzovaných osôb, okrem základnej dávky v HN môže požadovať aktivačný príspevok aj príspevok na bývanie.
avalik
10.01.20,21:24
samozrejme, po priznani davky ruka hore, uz nikdy nemusis pracovat, nikto sa uz o teba nebude zaujimat, do konca zivota ti budeme platit davku a ty nemusis nic robit ... no tak to nie je ... ako som pisala vyssie - 32 hodin mesacne odrobit, inak davku odnimu - a budes si ZP platit sama
byverine
10.01.20,21:39
Ano, nasla som aj cely zakon, a dakujem za pomoc :) ;) Bude to tak, ale tak domotane, ze to jeden musel toto riadne dlho vymyslat, kym to vsetko vymyslel, lebo aj sa zda, ze to je inak, a nakoniec to je tak a onak :D
byverine
10.01.20,21:44
@avalik No ano, lebo cca 60€ je obdobne ako prijem generalneho v banke :D :D Boze moj. Dostat sa do zivotne kritickej situacie si asi nezazila, kvoli zdraviu, ale tak snad niekedy pochopis.
Dakujem. Ked dotycnemu bude dobre, urcite pobali kufor a pojde radsej mimo SR, lebo doteraz tu poctivo pracoval, odvazdzal riadne dane a ine statne odvody, ziadne dlhy-nikde nic, a ked dlhodobejsie ochorel, tak stat sa k tebe chova ako k smradlavej plesni a odpadu.
Je to docasne, takze nie, ziadnych 60€ tu niekto nejde zneuzivat a uzivat si za to LUXUS do konca zivota, ako pises, ale dakujem za ustipacnu odpoved, asi to bolo nutne.
avalik
10.01.20,21:52
no tak ked ton mojho komentara pomohol na pochopenie tak splnil ucel ;)
ak niekto pracoval, platil odvody do SP minimalne potrebnu dobu a zdravotny stav neumoznuje pracovat, treba poziadat o invalidny dochodok
byverine
10.01.20,22:10
Velmi strucne a hlavne jasne napisane na moju otazku :) DAKUJEM KRASNE! :) ;)
byverine
10.01.20,22:34
ID tym, ze nie su ukoncene diagnozy - v stadiu dokazovania a liecby, neuznali takze jasne :D A aj ID cloveka vytrhne do excelentych vod milionarov. Boze pomoc, dufam, ze sa v takej situacii nikdy vdaka ochoreniam nedostanes, lebo nevies co pises, a je mi luto tvojho zmyslania.
PS: Iny znamy nema ruku, pobera ID, ale kazde 2roky musi dokazovat na socialke kvoli prehodnoteniu, ze ci munahodou "skutocne" ta ruka nedorastla :D takto funguje ten nas statny system ci uz invalidnych dochodkov alebo davok. V zahranici nemusis este ani pohnut prstom, a stat ti da 600 na ruku, nic dokazovat. Proste tam sa to nezneuziva dobrovolne. Ze mi tu takych ludi mame a doplatia na to vsetci, tak sa modli, aby si to nikdy nemusela pocitit, ked sa ti zhorsi zdravotny stav, a lekari si ta budu prehadzovat, a nic nebudu riesit, a tym si nemozes nic ziadat, a z UP ta budu posielat do roboty alebo si z 0€ prijmu plat zo zakona to ZP. Dufam, ze ty budes vecne mlada a pracovita a z tvojich odvodov a prace radsej podporis mafianov, ako bojovat za ludi, ktori su v zivotnej situacii a napises toto ze urcite tu bude niekto vyuzivat hlupych 60€ mesacne a to asi dozivotne, z coho si nedokaze cloovek zabezpecit ani zakladne hygenicke potreby na cely mesiac, nie to jedlo ci prespanie. Dakujem, ale to co pises si si skutocne iba nacitala z textov, lebo keby si si to realne zazila, tak by si toto nedokazala napisat co pises. Pekny vecer :)
avalik
11.01.20,12:12
pozri, chcela si radu dostala si, to, ze nie je taka ako si ocakavala nie je moj problem ... tak je to uzákonené - co si urobila pre to aby ti zakony vyhovovali? mas moznost ich zmenit aj ty - nadavanim na forach situaciu nezlepsis ... a hlavne ja som ju nezapricinila, tak si liec laskavo svoje mindraky niekde inde - nechodis v mojich topankach, tak nepis co dokazem a co nie