zuzullka
10.01.20,22:58
Zdedila som tuto izbovu rastlinu po babke, ale u mna sa jej akosi nedari, chradne, opadavaju jej listy. Za 3 roky co ju mam som skusila 2-3 rozne stanovistia, no za cely cas mi ani raz nezakvitla, pricom babke predtym kvitla bohato kazdu jar. Zo zaciatku mala zdrave pevne leskle hrube tmavozelene listy, no posledne 2-3 mesiace sledujem zmenu aj v tom, listy su matnejsie, makksie. Hned ako som si to vsimla, premiestnila som ju na ine miesto, ale nezlepsilo sa to. Nove listky a stonky tiez nerastu tak rychlo a hojne ako predtym.
Kvitne takymto netypickym kvetom, intenzivne sfarbenym ako plamen a rastie kolmo smerom nahor. Inak je to skor popinava rastlina s prevysnutymi stonkami.

Google ani appka mi s identifikaciou zatial moc nepomohli, snad sa tu najde niekto, kto ju pozna :)
Dakujem vopred za vsetky rady.

P.S.:Foto je starsieho data, ospravedlnujem sa za nizsiu kvalitu, vtedy este neboli take dobre fotaky v mobile :D
Valcake
11.01.20,01:29
Aeschynanthus. Ohnivá izbovka. Info..v Huradozahrady.
zuzullka
19.01.20,12:31
Dakujem, vedela som, ze tu bude niekto, kto ju pozna :) prestudovala som si info podla odporucenia, no nenasla som tam odpoved na to, co by tej mojej nestastnej rastlinke mohlo byt. Mozno mi pomozete aj s identifikaciou choroby, resp.co robim zle. Aktualne opadavaju listy v podstate z vecera do rana z celej stonky, ktora je hnedasta a ma akokeby biely povlak/flaky, listy su niektore zhnednute, ine len zmaknute a matne. Pomohlo by presadenie ci radikalnejsie zostrihanie?
Žabinka
19.01.20,13:17
pozri si https://www.ceskestavby.cz/rostliny/eschynantus-aeschynanthus.html
podľa popisu by mohlo ísť o preliatie..skús nechať trochu preschnúť.. rastlinu je možné aj zrezávať, vyskúšaj na niektorej vetvičke..
zuzullka
19.01.20,16:12
dakujem, tieto stranky som uz davnejsie prestudovala..skusam aj tuto teoriu s preliatim aj ked standardne ju polievam iba raz tyzdenne, tak si myslim, ze v tom by problem nemal byt..taktiez ju vzdy na jar trosku zrezem..aktualne aj mam jeden odrezok vo vode a ten sa uz pekne zakorenuje,tak ak by sa mi tu starsiu rastlinku nepodarilo zachranit, budem mat snad aspon nahradu..este mam vsak podozrenie, ze jej neprospelo vykurovanie, preto som ju aj premiestnila, ale nepomohlo ani to..za tych 4-5 rokov co ju mam, na tom este nebola tak zle ako teraz, preto ma napadla skor nejaka choroba, ale neviem sa dopatrat co by to mohlo byt..dam jej cas, uvidim ci sa spamata