jurajc
12.01.20,15:37
ahoj,
..Vas, ktori mate alebo robite s vrtacimi kladivami sa chcem spytat, ze ak na miesto SDS sklucovadla nahodite klasicku hlavicku na valcove vrtaky do kovu a zmenite priklep na "iba vrtanie", vrtate diery bez hadzania vrtaku alebo radsej vrtate s klasickou vrtackou?? nechcem si zlomit vrtaky, pretoze na tuto "skutocnost" ma upozornil jeden znamy - ide mi o predvrtanie dier do kovu napriklad s 3mm vrtacikom v exterieri, popripade riadne vrtanie ale maximalne do 12-ky vrtaku (s predvrtavanim),
P:S: nenasiel som podobnu diskusiu, iba: "ake kladivo, aku vrtacku" atd...
ked, tak diiik

opravil som
jurajc
12.01.20,16:29
ak vymenim hlavicku a zmenim priklep na vrtanie - samozrejme bez priklepu
misoft
12.01.20,16:34
Na takéto "vŕtanie" je lepšie použiť klasickú vŕtačku. Vŕtacie kladivo je na "hrubšiu" prácu. Vŕtanie do železa sa tým dá urobiť, ale presnosť (aj vďaka hmotnosti" kladiva" už nie je také presné a najmä pri 3mm dierke.
jurajc
12.01.20,17:05
dakujem velmi .. este zo zvedavosti: "mal som stare vrtacie kladivo z aldi, ktore malo cca 5,5kg, teraz co som pozeral na webe, tak tie "mensie" maju okolo 3kg - to uz by nemusel byt problem, ci??"...napr: Metabo uhev 2860-2 a jemu podobne..
popripade ako to je s vacsimi vrtakmi, napr:4 alebo 5mm??
jurajc
12.01.20,19:12
ako pisem, nie so sekacim ani buracim ale s normalnym vrtacim kladivom jak do kamena / tehly/ panelu a ked uz to ma aj vymennu hlavu na valcove vrtaky, a niektore kladiva aj dvoje otacky na vrtanie bez priklepu, tak by som to vyuzil aj na vrtanie do zeleza / dreva atd.
...preto sa pytam na skusenosti, ako sa s takym kladivom vrta v zeleze ...diik
vlado 33
12.01.20,22:38
Na tak malé diery do 5mm, potrebuješ aj nejaké otáčky mať. Ideálne sú okolo 3000. Pokiaľ tam idú SDS vrtáky, tak je to búracie kladivo, otáčky okolo 1000. Skôr ten vrták zlomíš, než vyvŕtaš dieru.
misoft
12.01.20,22:48
Do 5mm je vždy lepšie použiť klasiku. Lepšie sa s ňou "pracuje". Uvedom si - že i tie 3 kilá dajú ruke/ám zabrať.
jurajc
13.01.20,04:34
tak potom su debili aj ti, co robia na stavbach po celom svete??
jurajc
13.01.20,04:36
diky moc
jurajc
13.01.20,06:25
dakujem Vam,
trochu upravim otazku: vrtacie kladiva ako Metabo UHEV 2860-2, Bosch GBH 2-28 alebo ( pre Buchača ;) ) Hilti TE - 2M, maju pneumaticky priklep + vrtanie bez priklepu s dvomi rychlostami a mozno maju aj funkciu sekanie.
..takze ak by som chcel vrtat s valcovymi vrtakmi bez priklepu dajmetomu od 5mm hore, pojde to v pohode - mozem to tak chapat??
vlado 33
13.01.20,06:50
Ale netvrdím, že to nejde. Keď vložíš skľučovadlovú vŕtaciu hlavičku do SDS hlavičky, bude tam určitá vôľa. Tie SDS hlavičky sú trošku voľnejšie. U Ø 3mm to bude dosť zložité, hlavne pri hlbšej diere.
dmc
13.01.20,06:52
Ak chces navrtat 2 diery do roka....tak to pojde. Inak je to trapenie. Na vrtanie dier do kovu by som urcite nepouzival vrtacie kladivo. Na to mam malu vrtacku - obycajnu malu priklepku alebo vrtacku/utahovacku - zalezi aky priemer a kolko dier. Pri pouziti vrtacieho kladiva treba brat do uvahy jeho vahu - staci mensi pohyb a zlomis vrtak.
jurajc
13.01.20,07:37
diik..
..ja som myslel tak, ze hlavicku vymenim - namiesto sds hlavy dam sklucovadlo na valcove vrtaky
... tak teraz ponukaju vrtacie kladiva v predajniach s oboma typmi sklucovadiel
buchač
13.01.20,07:57
dmc (Dnes 07:52) Na to mam malu vrtacku - obycajnu malu priklepku alebo vrtacku/utahovacku - zalezi aky priemer a kolko dier.
==================
Vieš, koľko ja mám vŕtačiek ? Zo 4...
Vŕtam s nimi podľa potreby, presnejšie podľa veľkosti dier a aj podľa materiálu.
Ale je pravdou, že ja ich využijem - potrebujem k svojej činnosti.

Ak máš solídny materiál, tak dodžubeš vrták jedna radosť...a pri dnešnej kvalite vrtákov to ide jedna radosť. Ešte aj maslo dnešné vrtály otupí.
Kuwa, pravidelne musím ostriť.
Mal som aj plátkové vrtáky...stačí malé vychýlenie od osi a vrták sa porúčal.
Tie vysoké otáčky ani nevravím...počas vŕtania aj chladím olejom a aj tak sa spália...nie jeden som vyhodil.
Gofrej
13.01.20,08:01
Ja som uvazoval rovnako ako ty. Mas zrejme na mysli nemat doma zbytocne viac vrtaciek. Kupil som vrtacie kladivo s oboma sklucovadlami a s plynulou regulaciou otacok a priklepu. Vaha "malych" vrtaciek je 2,5 kg, moje vazi okolo 3 kg a vrtam bez problemov aj male diery. Nelam si s tym hlavu, vrele odporucam
vlado 33
13.01.20,08:51
3000 otáčok na 5mm nie je veľa, tabuľky poznám. Do hlbšej dierky ho bude predsa chladiť, či nie? Ono veľa záleží aj od toho, aký vŕtak použije. Blato určite navydrží.
jurajc
13.01.20,09:21
preeeeeeesne o to mi ide :) diky moc
jurajc
13.01.20,09:22
diky
jurajc
13.01.20,09:24
chlapi, velmi pekne dakujem, na mensie dirky pouzijem 18-cku utahovacku a na vacsie uz pouzijem "kladivo"
dam vediet
vlado 33
13.01.20,14:42
So všetkým sa dá vŕtať, chce to iba fantáziu a chuť. Ty to v sebe máš. Keď budeš naďalej odpovedať tunajším kreténom, stratíš ju. Ja som vŕtal s motorčekom od autíčka.
jurajc
13.01.20,18:54
:) diky vlado, urcite ju nestratim :)
Gofrej
13.01.20,19:00
vykasli sa na dementnych pisalkov
jurajc
20.01.20,14:08
takže moja skúsenosť: "vrtacie kladivko Metabo KHE 3251 vŕta presne tak ako som si to cca predstavoval - s vymenitelným skľúčovadlom to je jedna básen ;)