baca76
13.01.20,08:53
Prosím vás nájde sa tu niekto komu bol priznaný príspevok na opatrovanie len na základe chronických vážnych diagnóz a na základe veku opatrovaného. Môj otec má 87 rokov operované srdce,ischemickú chorobu srdca,hypertenziu 3 stupňa,prekonal embólia pľúc, má meningiom na mozgu v vzrastajúcej tendencií, sekundárnu epilepsiou.Ale nie je odkázaný je zatiaľ samostatný.Ide o to, že nemôže byť doma sám kvôli jeho zdravotnému stavu.
kopretinka
13.01.20,09:35
Nikto ti neodpovie na takúto otázku,lebo nikto nemá presne také isté diagnózy.
Musíš požiadať a čakať na výsledok.
baca76
13.01.20,10:04
Nemyslel som na základe týchto konkrétnych diagnóz.Išlo mi o to či bol niekomu priznaný príspevok na opatrovanie na základe vážnych chronických diagnóz, veku opatrovaného bez zisťovania miery odkázanosti podľa tabuliek.Alebo či existuje nejaká iná forma príspevku za túto starostlivosť.Viem, že v zdravotnej poisťovni budem poistencom štátu...
Katy a R
13.01.20,12:29
Príspevok na opatrovanie je určený pre toho, kto opatruje ŤZP osobu. No a bez posúdenia a všetkých vecí okolo to veru nejde.
- podľa z 447/2008 (je to zákon o príspevkoch a kompenzáciách pre ŤZP!)
No a platí aj zákon o rodine - ako má rodič povinnosti voči deťom - takisto to platí aj opačne ☺
zz/2008-447/40
misoft
13.01.20,14:47
mimotemy
Chceš si prečítať pravdu? Štát sa na takých (ako v tvojom prípade) zvysoka vy*erie!
My s bratom sme sa 2 roky starali o svojich rodičoch (teraz majú 89 rokov) a dva roky sme žiadali, aby aspoň na pár hodín mali opatrovateľa. A nedostávali sme ani cent - skôr naopak, my sme ich ešte podporovali.
Žiaľ - zákon o rodine..... - však si prečítaj....
Katy a R
13.01.20,14:51
misoft - a čo do toho pletieš štát - sú to tvoji rodičia! - veď aj oni sa o teba starali, keď si potreboval - či nie? (a ak chceš, opatrovateľa nájdeš)
Tweety
13.01.20,15:07
Duški a poznáš rozprávku o troch grošoch?
kopretinka
13.01.20,17:54
A keď teda vieš,že budeš poistenec štátu,tak musíš vedieť,že sa tie žiadosti posudzujú.
kopretinka
13.01.20,18:01
Misoft,kde ste žiadali o opatrovateľa? Opatrovateľku poskytuje mesto.Ak nemá kapacitu,tak ju nedostaneš.Financuje to MÚ.
To,čo chce zadávateľ,je štátna sociálna dávka,ktorú poskytuje UP. Volá sa to príspevok na opatrovanie a žiada sa to na UP.
Zas reaguješ na niečo,o čom nič nevieš.
veronikasad
13.01.20,18:50
Kopretinka, štát je platitelom zdr.poistenia za fyzicku osobu, ktorá opatruje blízku osobu,38) ktorá je staršia ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnych služieb39) alebo v zdravotníckom zariadení;40) ak za inú osobu nie je platiteľom štát z dôvodu opatrovania tej istej osoby,
odkaz 38 - § 116 a 117 Občianskeho zákonníka - nijako nesúvisí s odkázanosťou schválenou UP.
Katy a R
13.01.20,19:15
zadávateľ doplnil, že vie o tom zdr. poistení ... pýta sa na príspevok - a tam teda fungujú tie "tri groše" , ak nejde o ŤZP
veronikasad
13.01.20,19:17
Reagovala som na príspevok kopretinky z 18:54
misoft
13.01.20,19:21
Ale ste sa obuli... a pritom fakt o tom viete ****..... opatrovateľa - bolo žiadané mesto - DVA roky, kým to schválili, príspevok na opatrovanie - ten rovno zamietli, pričom mamka už mala toho Nemca, čo veci ukrýva, otec ledva chodil....
Tweety + Katy a R - nespomínaj rozprávku a že sa starali - i v iných príspevkoch som spomínal, že to bola NAŠA POVINNOSŤ - alebo ste hádam už zabudli v iných otázkach, kde som to spomínal (hľadať nebudem!)?
Robili sme to ZADARMO a preto, lebo to BOLI (našťastie ešte sú) NAŠI RODIČIA.
baca76 tu plače, lebo nemá príspevok - ale neskúsil toto robiť 2 roky (a nájdu sa tu aj iní, ktorí to robili oveľa dlhšie), rozdeliť starostlivosť medzi VLASTNÉ potomstvo a RODIČOV (tzv dvojtýždňovky, niekedy mesačníky). Plače, že mu to neplatia - skúsil ON platiť niečo a rodičov? Platiť im lieky, hygienické potreby, byt, cestovné k lekárom? Tak nech to SKÚSI dlhodobo - potom nech sa sťažuje.
Ja som len konštatoval to, ako štát/samospráva "pružne" reaguje.
Tweety
13.01.20,19:38
Duški, veď sa nepaprč(neobula som sa, viem, čo si tu o starostlivosti písal )ja len , že naši zákonodarcovia nedávno vyrukovali na svoju obhajobu opatrení tým, že deti sa majú postarať, nie šțát....
Katy a R
13.01.20,19:57
misoft - no prepáč, kto sa do teba obul??? - som len napísala, že čo do toho vôbec pletieš štát?? do povinností detí??? ... ak niekto chce - opatrovateľa si nájde sám ☺
A okrem toho - zadávateľ predsa len niečo dostane od štátu - zaplatí za neho poistné:)
veronikasad
13.01.20,20:03
Ja som tiež v inej téme písala o švagrininej matke, ktorá pred pracovníčkou UP zahrala divadielko aká je samostatná a žiadny príspevok na opatrovanie, napriek vysokému veku, jej nepriznali. Pritom je to asi podobný prípad, o akom píše zadávatel témy, tiež za ňu štát platí len zdravotné poistenie ...
buchač
13.01.20,20:31
misoft (Dnes 15:47)
Chceš si prečítať pravdu? Štát sa na takých (ako v tvojom prípade) zvysoka vy*erie!
My s bratom sme sa 2 roky starali o svojich rodičoch (teraz majú 89 rokov) a dva roky sme žiadali, aby aspoň na pár hodín mali opatrovateľa. A nedostávali sme ani cent
------------------

misoft (Dnes 20:21) Ale ste sa obuli... a pritom fakt o tom viete ****..... opatrovateľa - bolo žiadané mesto - DVA roky, kým to schválili, príspevok na opatrovanie - ten rovno zamietli
==================
Prečítaj si príspevok od Katy !!!

Žiadateľ nemá nárok na žiaden príspevok od obce ... NE - MÁ !!!
Porozumel si, alebo preložím ?

...a apropó.
Moja mama a aj svokra mali na pár hodín denne opatrovateľku...
Peniaze dostávala opatrovateľka - na základe podpisu od vykonaných služieb.