Jana Motyčková
13.01.20,17:21
UPOZORNENIE
Ak z odmeny pri príležitosti letných dovoleniek v r. 2019 bola suma 500 € oslobodená od dane, ale z tejto sumy sa platilo poistné na sociálne poistenie, toto poistné nie je možné odpočítať pri výpočte základu dane (čiastkového základu dane), keďže toto poistné sa viaže na príjem oslobodený od dane.


Uvádzam stanovisko FS SR :
"Nie je možné znížiť zamestnancovi, základ dane zo závislej činnosti o poistné a príspevky na sociálne poistenie, ktoré sa viažek príjmom oslobodeným od dane (napr. 13. plat).

Zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti je možné znížiť len o také poistné apríspevky, ktoré sa viažu k zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti.Znamená to, že poistné platené z príjmov oslobodených od dane alebo z príjmov,ktoré nie sú predmetom dane, nie je možné uplatniť (odpočítať) pri výpočtečiastkového základu dane podľa § 5 zákona o dani z príjmov, a to aniv takom prípade, ak niektorý všeobecne záväzný právny predpis ustanovujepovinnosť platiť poistné z takýchto príjmov.

https://www.financnasprava.sk//_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane_uct/2017.11.20_MP_DP.pdf (https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane_uct/2017.11.20_MP_DP.pdf) strana 2, diel č. 3."


Príklad
Zamestnanec mal za máj 2019 zúčtovanú mzdu 1000 € plus odmenu pri príležitosti letných dovoleniek vo výške 500 €, táto odmena bola oslobodená od dane a zdravotného poistenia.
Zdaniteľný príjem : 1000 €
Vymeriavací základ na ZP : 1000 €, poistné zamestnanca na ZP 4 % = 40 €
Vymeriavací základ na SP : 1500 €, poistné zamestnanca na SP (zjednodušene 9,4 %) = 141 €. Z toho poistné na SP zo zdaniteľného príjmu 9,4 % z 1000 = 94 €.
Čiastkový základ dane : 1000 - 40 -94 = 866 €.
ErikaDP
13.01.20,17:53
Dobrý večer pani Motyčková,
prosim je možne zverejniť aj predmetné stanovisko FS SR , prípadne uviesť kde by sme ho mohli nájsť ak je niekde uverejnené ? Lebo metodický pokyn finančnej správy link v príspevku, je z roku 2017 a príklad v ňom je k zdaneniu iného druhu príjmov ktoré nie su predmetom dane , k dividendám. Tento pokyn teda ešte nerieši problematiku 13 platu ktorá je aktuálna až od roku 2018. Rozumiem že princíp je ten istý, ale pátram po stanovisku FRSR kde riešia konkrétne 13 plat, lebo je to prekvapujúce ( teda aspoň pre mňa) informácia že to takto treba deliť a soc poistenie vsťahujúce sa k 13 platu neuplatniť ako položku znižujúcu ČZD presahujúci oslobodenú sumu 500eur . Mzdy robím v Krosackom Olympe a ten mi to tiež nezohľadnil ( teda Olymp uplatnil cele socialne poistne ako znižujúcu položku z platu presahujúceho 500 eur), čo je zvláštne, lebo dosial proram zohľadňoval všetky legislatívne zmeny, tak mi to nejde do hlavy že programátori tiež nereagovali na takýto pohľad na vec zo strany FS SR.

Ďakujem ErikaDP
Jana Motyčková
13.01.20,19:21
Stanovisko som citovala. Nič viac tam nie je okrem mena. Dopyt som dávala mailom, táto odpoveď prišla.
Myslím, že žiaden soft to neriešil, ani náš.
Programátorov (vrátane mňa) tento problém nenapadol a pred dopytom na FS som to konzultovala s tromi (vychýrenými) odborníkmi a z nich ani jeden na to doteraz nemyslel ale všetci potvrdili, že zrejme to tak bude.
Mňa na tento problém upozornila Zdenka Kováčová (v minulosti pracovala na MF a lektorovala závislú činnosť).
Iveta Matlovičová
13.01.20,19:57
Dobrý večer pani Motyčková,
prosim je možne zverejniť aj predmetné stanovisko FS SR , prípadne uviesť kde by sme ho mohli nájsť ak je niekde uverejnené ? Lebo metodický pokyn finančnej správy link v príspevku, je z roku 2017 a príklad v ňom je k zdaneniu iného druhu príjmov ktoré nie su predmetom dane , k dividendám. Tento pokyn teda ešte nerieši problematiku 13 platu ktorá je aktuálna až od roku 2018. Rozumiem že princíp je ten istý, ale pátram po stanovisku FRSR kde riešia konkrétne 13 plat, lebo je to prekvapujúce ( teda aspoň pre mňa) informácia že to takto treba deliť a soc poistenie vsťahujúce sa k 13 platu neuplatniť ako položku znižujúcu ČZD presahujúci oslobodenú sumu 500eur . Mzdy robím v Krosackom Olympe a ten mi to tiež nezohľadnil ( teda Olymp uplatnil cele socialne poistne ako znižujúcu položku z platu presahujúceho 500 eur), čo je zvláštne, lebo dosial proram zohľadňoval všetky legislatívne zmeny, tak mi to nejde do hlavy že programátori tiež nereagovali na takýto pohľad na vec zo strany FS SR.

Ďakujem ErikaDP



aj programatori, aj testeri, aj metodici ... su len ludia, avsak nasi zakonodarcovia schvaluju zakony hraniciace so zdravym rozumom, a neuvedomuju si, aky to ma dopad a HLAVNE na co vsetko to ma dopad, tento rok bol absurdny na mnozstvo zmien, takze tak - je to mimo temy, ale nedalo mi zareagovat:)
ErikaDP
14.01.20,07:10
Stanovisko som citovala. Nič viac tam nie je okrem mena. Dopyt som dávala mailom, táto odpoveď prišla.
Myslím, že žiaden soft to neriešil, ani náš.
Programátorov (vrátane mňa) tento problém nenapadol a pred dopytom na FS som to konzultovala s tromi (vychýrenými) odborníkmi a z nich ani jeden na to doteraz nemyslel ale všetci potvrdili, že zrejme to tak bude.
Mňa na tento problém upozornila Zdenka Kováčová (v minulosti pracovala na MF a lektorovala závislú činnosť).


Dobrý deň,
vďaka za odpoveď, ano mňa to tiež veľmi prekvapilo ale keď som to skumala tak mi to vychádza že je to tak. Len som dúfala že FS SR keď im to došlo zaujmú nejaké benevolentnejšie stanovisko , výklad na problem 13.platu za rok 2019 ( aj ked síce nie právne záväzný, že keďže šlo o novu vec, nedotiahnutú v zákonoch , ktorú si neuvedomili ani programátori tak že by na tuto chybu nahliadali ako na konanie bez chyby no a pre rok 2020 by sme už postupovali v súlade s výkladom) .Lebo tento problém budeme mať zrejme všetci. Čo s tým teraz ? V ročnom zúčtovaní dozrážať daň, tak to bude super - zas sa to pristaví na mzdovej učtovníčke ako na nárazníku, zamestnanci to ( vo všetkej úcte) nepochopia.

Prejem pevne nervy a veľa síl v novom roku

Erika DP
TomosP
14.01.20,07:51
To je docela průšvih:-(

Je to podobný problém jako kdysi u dividend (viz strana 4 tématu "Podiely na zisku a zdravotné poistenie" z prosince 2013 - odkaz mi sem nejde kopírovat) - i tady budeme navíc řešit, jak určit pojistné na SP z 13. platu 2019 nesprávně odečtené pro základ daně v případě, že suma příjmů pro SP (včetně 13. osvobozené části 13. platu) přesáhla maximální vyměřovací základ:-(



Jenže nyní to navíc řešíme zpětně:-(



V tuto chvíli mají zřejmě všichni příjemci 13. platu v období jeho zúčtování nesprávně vyčíslené měsíční částky

- uplatněného pojistného pro ČZD

- ČZD

- vypočtenou zálohu na daň

- odvedenou zálohu na daň

Těžko si lze představit mechanismus, který to zpětně za období zúčtování 13. platu v roce 2019 přepočte a koriguje, i když by to bylo jediné správné.
majar
14.01.20,08:54
Keď to tak pozerám, tak už poistné z vianočnej odmeny 2018 nemalo byť uplatnené v ČZD. Už táto odmena bola oslobodená od dane, ale poistné na sociálne poistenie sa z nej platilo. :-(

Celé zle.
ErikaDP
14.01.20,15:36
Opravu nesprávne zrazenej dane v mesiaci maj 2019 je potrebné vykonať podľa § 40, t.j. dodatočne zrazenie dane zamestnancovi realizovať v tom mesiaci kedy sa na to prišlo pri najbližšom výplatnom termíne . Napriklad ak sme na to prišli v januári 2020, zraziť to v januárovej výplate a uviesť to v Prehlade za mesiac január 2020 v riadku 3 prehľadu. To znamená neporavujeme majovu výplatu, nepodávame dodatočný prehľad za máj.

ErikaDP
Jana Motyčková
14.01.20,18:46
Keď to tak pozerám, tak už poistné z vianočnej odmeny 2018 nemalo byť uplatnené v ČZD. Už táto odmena bola oslobodená od dane, ale poistné na sociálne poistenie sa z nej platilo. :-(

Celé zle.

Áno, toto zatiaľ neriešim. (teraz je súrny rok 2019).
Jana Motyčková
14.01.20,18:49
Lenže ono to nie je "až tak jednoduché ", dala som dopyt na FS ešte takýto :
Dobrý deň,
Zamestnávateľ A zamestnancovi vyplatil letnú odmenu 500 € oslobodenú od dane.
Zamestnávateľ B vyplatil zamestnancovi letnú odmenu 500 € oslobodenú od dane.
Predpokladajme, že obaja zamestnávatelia v Potvrdení o zdaniteľnom príjme uviedli oslobodenú sumu na r. 07 a poistné z tejto sumy neuviedli na r. 02 a na r 02a, t.j. neuplatnili poistné z oslobodeného príjmu pri výpočte čiastkového základu dane.
Zamestnanec si podáva daňové priznanie. Keďže letná odmena je v úhrne 1000 €, v daňovom priznaní musí dodaniť sumu 500 €. Tým pádom by si v DP mohol znížiť zdaniteľné príjmy aj o poistné zrazené z tejto sumy.


Aký doklad na to potrebuje? Kto mu vyčísli poistné z dodanenej sumy (nemusí to byť vždy presné percento, keďže v niektorých prípadoch sa uplatňujú maximálne vymeriavacie základy a podobne = zamestnanec si to nebude vedieť sám spočítať) ?
Ak by sa stalo, že jeden zo zamestnávateľov alebo obaja v potvrdení uviedli poistné z oslobodenej sumy, ako na to daňovník príde a čo má robiť?


Ak by zamestnanec žiadal o RZD jedného zo zamestnávateľov, ako preukáže zamestnávateľovi, či druhý zo zamestnávateľov odpočítal (a v akej výške) alebo neodpočítal zo zdaniteľného príjmu poistné z letnej odmeny?

Naozaj by sa hodilo, aby sa to poistné dalo uplatniť a nekomplikovalo by sa to.
ErikaDP
15.01.20,08:15
Lenže ono to nie je "až tak jednoduché ", dala som dopyt na FS ešte takýto :
Dobrý deň,
Zamestnávateľ A zamestnancovi vyplatil letnú odmenu 500 € oslobodenú od dane.
Zamestnávateľ B vyplatil zamestnancovi letnú odmenu 500 € oslobodenú od dane.
Predpokladajme, že obaja zamestnávatelia v Potvrdení o zdaniteľnom príjme uviedli oslobodenú sumu na r. 07 a poistné z tejto sumy neuviedli na r. 02 a na r 02a, t.j. neuplatnili poistné z oslobodeného príjmu pri výpočte čiastkového základu dane.
Zamestnanec si podáva daňové priznanie. Keďže letná odmena je v úhrne 1000 €, v daňovom priznaní musí dodaniť sumu 500 €. Tým pádom by si v DP mohol znížiť zdaniteľné príjmy aj o poistné zrazené z tejto sumy.



Aký doklad na to potrebuje? Kto mu vyčísli poistné z dodanenej sumy (nemusí to byť vždy presné percento, keďže v niektorých prípadoch sa uplatňujú maximálne vymeriavacie základy a podobne = zamestnanec si to nebude vedieť sám spočítať) ?
Ak by sa stalo, že jeden zo zamestnávateľov alebo obaja v potvrdení uviedli poistné z oslobodenej sumy, ako na to daňovník príde a čo má robiť?


Ak by zamestnanec žiadal o RZD jedného zo zamestnávateľov, ako preukáže zamestnávateľovi, či druhý zo zamestnávateľov odpočítal (a v akej výške) alebo neodpočítal zo zdaniteľného príjmu poistné z letnej odmeny?

Naozaj by sa hodilo, aby sa to poistné dalo uplatniť a nekomplikovalo by sa to.
Dobrý deň,

pani Motyčková klobúk dolu, takáto situácia fakt môže nastať, ale málokomu by to napadlo. Vyzerá to na neriešiteľnu situáciu, respektíve vzhľadom na náročnosť dania tejto veci do poriadku v porovnaní s výnosom doplatenej dane by to naozaj mohli nechať spať za rok 2019. Sice výnnos z dane by možno bol zaujímavý vzhľadom na množstvo postinutých, ale ten cirkus a čas venovyný tomu - mzdári, programátori to je neumerné. Ale naozaj je to situacia kotra si vyžaduje nejake metodické usmernenie . Snáď ho k tomu vydajú na základe dopytov isto zaujmú k tom ustanovisko. žial pre nás je to bude s oneskorením a s nepríjmenosťami - strata času ktorý tomu budeme musieť venovať a horká chuť keď zamestnanci nepochopia zrážku nedoplatku.

ErikaDP
Analytik1
15.01.20,09:17
Podľa § 40 ods. 3 pís. b) je možné nedoplatok vysporiadať aj pri ročnom zúčtovaní dane, čo mi príde jednoduchší spôsob. T. j. tak , že v RZD sa poníži riadok 02 a 02a o sumu poistného vzťahujúcu sa k príjmom oslobodeným od dane, ktoré bolo uplatnené navyše. Navyše ide o nedoplatok cca vo výške 8 €.
ErikaDP
15.01.20,10:48
Podľa § 40 ods. 3 pís. b) je možné nedoplatok vysporiadať aj pri ročnom zúčtovaní dane, čo mi príde jednoduchší spôsob. T. j. tak , že v RZD sa poníži riadok 02 a 02a o sumu poistného vzťahujúcu sa k príjmom oslobodeným od dane, ktoré bolo uplatnené navyše. Navyše ide o nedoplatok cca vo výške 8 €.
pozor,

v §40 ods3 b, ja nikde nevidim že by tam bol odkaz na ročné zúčtovanie, píše sa tam iba o hraničnom termíne do 31.3., nie o ročnom zúčtovaní.



Pozrite aj §40 ods.6, kde sa stanovuje že dodatočne zrazenu daň podľa odseku 3 treba odviesť v najbližšom výplatnom termíne
ADB
15.01.20,11:21
Neviem, ci je dobre teraz 14 mesiacov po (14.plat 2018) otvarat tuto neprijemnu temu. Vadilo to niekomu v DP, ci RZD za 2018 ? Vytkla to kontrola, musel to niekto dodanit? Ja neviem o nikom, nicom.
A skusme sa na toto pozriet takto:

citujem ten Metodický pokyn :
".... Zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti je možné znížiť len o také poistné a príspevky, ktoré sa viažu k zdaniteľnýmpríjmom zo závislej činnosti ...." drzme sa toho a drzme sa doslova aj §5 odst.8 kde sa nic nehovori o neuplatneni poistneho viazaneho k odst. 7.
13. a 14. plat su mzda, teda jednoznacne zavisla cinnost, cize aj poistne z toho je jednoznacne viazane na zavislu cinnost a nie je ako a kde ten podiel poistneho uplatnit inde, pri inom type prijmu. Tak preco by mal zamestnanec o toto znizenie zakladu dane "prist".
Jana Motyčková
16.01.20,07:01
Dobrý deň,

pani Motyčková klobúk dolu, takáto situácia fakt môže nastať, ale málokomu by to napadlo. Vyzerá to na neriešiteľnu situáciu, ....

ErikaDP
Len pre poriadok - nie je to z mojej hlavy.
ErikaDP
16.01.20,12:35
Opravu nesprávne zrazenej dane v mesiaci maj 2019 je potrebné vykonať podľa § 40, t.j. dodatočne zrazenie dane zamestnancovi realizovať v tom mesiaci kedy sa na to prišlo pri najbližšom výplatnom termíne . Napriklad ak sme na to prišli v januári 2020, zraziť to v januárovej výplate a uviesť to v Prehlade za mesiac január 2020 v riadku 3 prehľadu. To znamená neporavujeme majovu výplatu, nepodávame dodatočný prehľad za máj.

ErikaDP

Poraďáci - Olympáci,

takže v aktuálnej verzii Olympu je to už vyriešené tak, že pri výpočte ročného zúčtovania, respektíve do Potvrdenia o prijmoch 2019 , na základe ktorých sa bude robiť DP, alebo zúčtovanie u iného zamestnávateľa potiahne program poistné len v takej výške ako malo byť pôvodne v máji uplatnené pri výpočte preddavku dane, to znamená bez poistného vsťahujúceho sa 13.platu. Takže následne pri zúčtovaní vznikne daňový nedoplatok a ten sa zrazí pri vysporiadaní ročného zúčtovania ( tak ako opisal Analytik1). Takže na potvrdení bude uvedená iná suma poistného ako výjde po spočítaní zrazených súm poistného v roku 2019, ale bude to správna suma pre zdanenie v zmysle súčasných výkladov FS SR.
ADB
16.01.20,13:44
Poraďáci - Olympáci,

takže v aktuálnej verzii Olympu je to už vyriešené tak, že pri výpočte ročného zúčtovania, respektíve do Potvrdenia o prijmoch 2019 , na základe ktorých sa bude robiť DP, alebo zúčtovanie u iného zamestnávateľa potiahne program poistné len v takej výške ako malo byť pôvodne v máji uplatnené pri výpočte preddavku dane, to znamená bez poistného vsťahujúceho sa 13.platu. Takže následne pri zúčtovaní vznikne daňový nedoplatok a ten sa zrazí pri vysporiadaní ročného zúčtovania ( tak ako opisal Analytik1). Takže na potvrdení bude uvedená iná suma poistného ako výjde po spočítaní zrazených súm poistného v roku 2019, ale bude to správna suma pre zdanenie v zmysle súčasných výkladov FS SR.


Upravovat potvrdenie ? To je spravny postup?

Ak sa nemylim, tak potvrdenie ma obsahovat "sumar" z vystavenych miezd v roku, tak ako to bolo realne vypocitane. Takto sa len jedna mozno chyba, "zalepi" druhou chybou...



Skoda, ze sme uz sme vypustili džina z flaše, vlani 2018 to nikto neriesil a bolo to OK.
Podla mojej mienky text z usmernenia citujem

"...Zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti je možné znížiť len o také poistné a príspevky, ktoré sa viažu k zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti.Znamená to, že poistné platené z príjmov oslobodených od dane alebo z príjmov,ktoré nie sú predmetom dane, nie je možné uplatniť (odpočítať) pri výpočte čiastkového základu dane podľa § 5 zákona o dani z príjmov, a to ani v takom prípade, ak niektorý všeobecne záväzný právny predpis ustanovuje povinnosť platiť poistné z takýchto príjmov...."

je hlavne mysleny a napisany pre ucely vyplatenia podielov na zisku, co je uplne iny druh prijmu, iny paragraf z zakone o dani, vtedy to sedi, jasne, suhlas.

Ale 13.plat je jasna zavisla cinnost a preto aj poistne z toho prinalezi k zavislej cinnnosti. Preco to komplikovat? Ved dokonca sa tu moze odpocitat aj zahranicne poistne rovnakeho druhu a vtedy nik neskuma skuma ako bolo vypocitane, cele sa odpocita a hotovo. Alebo v casti V. ziadosti o RZD udaj pre dalsie poistne ktore si platil zamestnanec sam neako inak a kto vtedy skuma ci naozaj to prinalezi k tej ktorej zavislej cinnosti ...
ADB
16.01.20,15:09
k tej "oprave" od Olympu ... vezmime danove priznanie FO typ B riadok 39 vysvetlivka 11 - 11) Vypĺňa sa na základe všetkých potvrdení (dokladov) o príjmoch zo závislej činnosti plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí a o zaplatenom povinnom poistnom ...


cize pokusom o napravu - teda vnesenim chyby na Potvrdenie o zdan mzde budem klamat na DP ? no to sa mi teda nechce :(
Analytik1
16.01.20,15:55
lenže nemôžete si odrátať to poistné podľa usmernenia FRSR, ani v DP ani v RZD ani nikde, ktoré je platené 500 € 13. platu, ktoré je oslobodené od dane. V riadkoch 02 a 02a sa uvádza poistné zo zdaniteľných príjmov uvedených v riadku 01...a tých 500 € sa tam neuvádza, takže mi sedí, že by tam nemali byť ani odvody....detto ten istý princíp ako dividendy...
ADB
16.01.20,18:09
Zakonodarca urcite nemal v umysle vyrobit tento problem, ked vymyslal 14. a 13. plat.
Ak by toto dosiahnut chcel dopisal by to do §5 odst. 8 (nieco napr. taketo ... Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné, okrem poistneho zaplateneho z prijmov podla odst.7)
Ale §5 odst. 8 zostal nezmeneny, jednoduchy - poistne a hotovo. Hmm.
Oslovte niekto zakonodarcu nech to vysvetli da do poriadku.
ErikaDP
17.01.20,09:16
lenže nemôžete si odrátať to poistné podľa usmernenia FRSR, ani v DP ani v RZD ani nikde, ktoré je platené 500 € 13. platu, ktoré je oslobodené od dane. V riadkoch 02 a 02a sa uvádza poistné zo zdaniteľných príjmov uvedených v riadku 01...a tých 500 € sa tam neuvádza, takže mi sedí, že by tam nemali byť ani odvody....detto ten istý princíp ako dividendy...

Suhlasím s Analytik1.
ErikaDP
17.01.20,09:36
Zakonodarca urcite nemal v umysle vyrobit tento problem, ked vymyslal 14. a 13. plat.
Ak by toto dosiahnut chcel dopisal by to do §5 odst. 8 (nieco napr. taketo ... Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné, okrem poistneho zaplateneho z prijmov podla odst.7)
Ale §5 odst. 8 zostal nezmeneny, jednoduchy - poistne a hotovo. Hmm.
Oslovte niekto zakonodarcu nech to vysvetli da do poriadku.

Zákon treba brať komplexne, jednotlivé ustanovenia vo vzajomnej súvislosti, takže ak zakon stanovuje uplatniť výdavky len tie ktoré sa vsťahuju k príjmom ktoré su predmetom dane, nie je potrebne aby toto pravidlo bolo napisane osobitne aj v §5 ods.8. Zákonodarcom tento problém nedošiel, ak by na to bolo bývali prišli pri zavedení ustanovania o 13. plate, mali možnosť uviesť do zákona výnimku, zo základného pravidla, že v tomto pripade by sa poistné uplatňovalo celé. Ale bud na to neprišli alebo nebola vôľa. Keďže sa hladina tohto problemu rozvírila až teraz, tak to asi orekvapilo aj finančnú správu aj programatorov aj mzdarov. Ale zjavne nie je vôľa vyriešiť to spätne v prospech daňovníkov a zamestnávateľov. Takže nič iné nám nezostáva len to akceptovať . Mňa osobne to veľmi hnevá lebo mohli to daniar porieši´t keby bola vôľa a tiež vzhľadom na to že ako mzdár to budem ťažko vysvetlovať zamestnancom prečo maju nedoplatok ( aj keď len cca 8-9 eur, ale aj tak su to citlivé veci). Som ale vďačna dodavateľovi mojho mzdového software že to poriešil ako poriešil - cez ročne zúčtovanie/potvrdenie, lebo iné riešenie by bolo oveľa náročnejšie.
ErikaDP
17.01.20,09:37
Zakonodarca urcite nemal v umysle vyrobit tento problem, ked vymyslal 14. a 13. plat.

Ak by toto dosiahnut chcel dopisal by to do §5 odst. 8 (nieco napr. taketo ... Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné, okrem poistneho zaplateneho z prijmov podla odst.7)

Ale §5 odst. 8 zostal nezmeneny, jednoduchy - poistne a hotovo. Hmm.

Oslovte niekto zakonodarcu nech to vysvetli da do poriadku.

Zákon treba brať komplexne, jednotlivé ustanovenia vo vzajomnej súvislosti, takže ak zakon stanovuje uplatniť výdavky len tie ktoré sa vsťahuju k príjmom ktoré su predmetom dane, nie je potrebne aby toto pravidlo bolo napisane osobitne aj v §5 ods.8. Zákonodarcom tento problém nedošiel, ak by na to bolo bývali prišli pri zavedení ustanovania o 13. plate, mali možnosť uviesť do zákona výnimku, zo základného pravidla, že v tomto pripade by sa poistné uplatňovalo celé. Ale bud na to neprišli alebo nebola vôľa. Keďže sa hladina tohto problemu rozvírila až teraz, tak to asi orekvapilo aj finančnú správu aj programatorov aj mzdarov. Ale zjavne nie je vôľa vyriešiť to spätne v prospech daňovníkov a zamestnávateľov. Takže nič iné nám nezostáva len to akceptovať . Mňa osobne to veľmi hnevá lebo mohli to daniar porieši´t keby bola vôľa a tiež vzhľadom na to že ako mzdár to budem ťažko vysvetlovať zamestnancom prečo maju nedoplatok ( aj keď len cca 8-9 eur, ale aj tak su to citlivé veci). Som ale vďačna dodavateľovi mojho mzdového software že to poriešil ako poriešil - cez ročne zúčtovanie/potvrdenie, lebo iné riešenie by bolo oveľa náročnejšie.
ADB
17.01.20,10:27
Zákon treba brať komplexne, jednotlivé ustanovenia vo vzajomnej súvislosti, takže ak zakon stanovuje uplatniť výdavky len tie ktoré sa vsťahuju k príjmom ktoré su predmetom dane, nie je potrebne aby toto pravidlo bolo napisane osobitne aj v §5 ods.8. .


Celkom chapem ze vydavky z podnikania (§6) nemozem preniest do zavislej cinnosti (§6) a znizit si takto dan. Ale vydavky (teda poistne) jednoznacne viazane na zavislú cinnosti vyhodit von zo zavislej cinnosti mi pride cudne a silne v neprospech danovnika.


Prosim este ma poucte, ze kde je to a ako je to v zakone napisane naformulovane ze "zakon stanovuje uplatniť výdavky len tie ktoré sa vsťahuju k príjmom ktoré su predmetom dane"




Dik za info.
Ilka
17.01.20,11:36
Ak danú tému rozviniem ďalej, treba sa zamyslieť aj nad tým, čo teda uviesť v ročnom HLÁSENÍ

o vyúčtovaní dane a úhrne príjmov zo závislej činnosti, kde aj do časti IV a V treba u jednotlivých zamestnancoch uvádzať v riadku 5 (resp.4) sumu "sociálne poistenie" - podľa poučenia k danému riadku tam treba uvádzať "Poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec" (aj tu mi chýba dovetok: "okrem poistného plateného z peňažných plnení a príjmov oslobodených od dane").
Kontroluje daňový úrad tu uvedenú hodnotu s podkladmi z výkazov od Sociálnej poisťovne? Ak áno, tak to nebude sedieť....



Aký vzorec treba použiť na vyčíslenie pomernej časti zaplateného odvodu na SP, ktoré náleží k sume oslobodenej od dane uvedenej na riadku 07 potvrdenia o zdaniteľných príjmoch.... (pomerná časť sa bude hýbať v závislosti od vymeriavacieho základu na jednotlivé poistenia, od počtu dní povinnosti platiť, od prípadného prekročenia maxima, atď...)

Evidentne na vydanú metodiku z roku 2017 zabudli zodpovední aj pri zostavení vzoru potvrdenia o zdaniteľných príjmoch - tu by bolo rozumné pridať k riadku 07 aj vyčíslenie uhradeného poistného viažúceho sa k príjmu na riadku 07...
ADB
17.01.20,14:09
Ak danú tému rozviniem ďalej, treba sa zamyslieť aj nad tým, čo teda uviesť v ročnom HLÁSENÍ


Aký vzorec treba použiť na vyčíslenie pomernej časti zaplateného odvodu na SP, ktoré náleží k sume oslobodenej od dane uvedenej na riadku 07 potvrdenia o zdaniteľných príjmoch.... (pomerná časť sa bude hýbať v závislosti od vymeriavacieho základu na jednotlivé poistenia, od počtu dní povinnosti platiť, od prípadného prekročenia maxima, atď...)




Opravny "Vzorec" z zmysle "daco vynasob niecim a urob rozdiel" sa neda definovat, pretoze tato uloha ma x roznych scenarov a je zavisla od vela vstupnych parametrov presne ako pisete dni, max VZ, pomer vysky platu a 13.platu a ja doplnim este status poberania dochodkov v dannom mesiaci. Cize vlastne pri dopocitani takejto korekcnej sumy musime ako keby znova preratat majovu vyplatu (kde sa vsetko zohladnuje),a aj sa aplikuje rozhodenie poistneho na dve kôpky, porovnat s povodnou vyplatou a ziskat rozdiel poistneho a ten si niekde dobre zapisat do databazy aj s postupom vypoctu pre pripad dokazovania niekomu ze ako.


Takze riadna babracka s neistym vysledkom, dokonca v urcitom intervale vstupnych hodnot so zlym vysledkom.
Jana Motyčková
17.01.20,15:34
Doplňujúca odpoveď z FS k prípadu, že zamestnávateľ mal letnú odmenu od dvoch zamestnávateľov :
"1.
Na žiadosť zamestnanca zamestnávateľ (jeden zo zamestnávateľov) vypočíta apotvrdí výšku poistného a príspevkov vzťahujúce sa na oslobodenéplnenie.
2.
V tom prípade je potrebné postupovať v zmysle § 40 ods. 7 zákonao dani z príjmov v nadväznosti na ust. § 40 ods. 3.
Za správnosť údajov uvedených v potvrdení je zodpovednýzamestnávateľ.
Za predpokladu, že opravný doklad zamestnávateľ nevyhotoví, daň bude dorubená v rámci daňovej kontroly."
Jana Motyčková
17.01.20,15:57
Opravny "Vzorec" z zmysle "daco vynasob niecim a urob rozdiel" sa neda definovat, pretoze tato uloha ma x roznych scenarov a je zavisla od vela vstupnych parametrov presne ako pisete dni, max VZ, pomer vysky platu a 13.platu a ja doplnim este status poberania dochodkov v dannom mesiaci. Cize vlastne pri dopocitani takejto korekcnej sumy musime ako keby znova preratat majovu vyplatu (kde sa vsetko zohladnuje),a aj sa aplikuje rozhodenie poistneho na dve kôpky, porovnat s povodnou vyplatou a ziskat rozdiel poistneho a ten si niekde dobre zapisat do databazy aj s postupom vypoctu pre pripad dokazovania niekomu ze ako.
.

Súhlasím. Poistné treba vypočítať podľa toho, aké poistné zamestnanec platil v máji, pritom pre zníženie základu dane sa uplatní celé poistné zo zdaniteľného príjmu (bez letnej odmeny).


Uvádzam príklady (zjednodušene ak úhrnná sadzba zamestnanca na SP je 9,4 percenta), ako to budeme riešiť my. Keďže iná oslobodená suma od dane ako 500 € pri letnej odmene (LO) 2019 byť nemôže, použijeme nasledovný postup (pre vianočnú odmenu 2018 to bude trochu zložitejšie) :
Príklad 1 :
Zamestnanec mal za máj 2019 zúčtovanú mzdu 1000 € plus odmenu pri príležitosti letných dovoleniek vo výške 500 €, táto odmena bola oslobodená od dane a zdravotného poistenia.
Zdaniteľný príjem : 1000 €
Vymeriavací základ na ZP : 1000 €, poistné zamestnanca na ZP 4 % = 40 €
Vymeriavací základ na SP : 1500 €, poistné zamestnanca na SP (zjednodušene 9,4 %) = 141 €. Z toho poistné na SP zo zdaniteľného príjmu 9,4 % z 1000 = 94 €.
Čiastkový základ dane mal byť : 1000 - 40 -94 = 866 €.
(Ak zrealizujeme opravu až v potvrdení o zdaniteľnom príjme, sumu ročného poistného na SP znížime o 141-94= 47 € = 9,4 % z 500 €, nemusím ani riešiť zaokrúhľovanie jednotlivých poistných osobitne)


Príklad 2
Ak by u zamestnanca bol uplatnený v mesiaci máj maximálny vymeriavací základ (zjednodušene ak VZ na ÚP sa nerovná VZ na starobné poistenie) :
Napr. LO 500 €, VZ na ÚP 800, VZ na StP 230.
Potom treba zistiť rozdiel 800-500 = 300 ... to je VZ z iných príjmov ako LO a ak je tento vyšší ako VZ na StP, tak poistné v potvrdení sa neopravuje.

Ak by bol VZ na ÚP 600, VZ na Stp 230
600- 500 = 100 = normálna mzda a suma rozdielu 230-100 = 130 € je VZ na poistné z LO a o poistné zo 130 € treba znížiť poistné do potvrdenia o zdaniteľnom príjme
Iveta Matlovičová
19.01.20,11:34
Zakonodarca urcite nemal v umysle vyrobit tento problem, ked vymyslal 14. a 13. plat.
Ak by toto dosiahnut chcel dopisal by to do §5 odst. 8 (nieco napr. taketo ... Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné, okrem poistneho zaplateneho z prijmov podla odst.7)
Ale §5 odst. 8 zostal nezmeneny, jednoduchy - poistne a hotovo. Hmm.
Oslovte niekto zakonodarcu nech to vysvetli da do poriadku.

Dopytovala som tiež FS. Výsledok je rovnký ako píše Janka. Nakoľko je časť letného platu oslobodená, "nepustí ich to", a nemožno o toto poistné znížiť základ dane. Skúšala som to tiež tak, že metodický pokyn hovorí, že: "zdaniteľné príjmy možno znížiť len o také poistné, ktoré sa v i a ž e k zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti" a predsa letný plat je zdaniteľný príjem, len jeho časť je predsa oslobodená od dane (ak nie je zrovna LP rovný 500 €), ale nepomohlo to. Otázkou je ako to vyriešiť v praxi. Áno, riešenie je to dať správne do Potvrdenia, ale len čiastočne správne riešenie. Ide o to, že v súlade s § 39 zákona o dani z príjmov: "Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľný príjem, vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti z údajov u v e d e n ý c h na mzdovom liste, ktoré sú rozhodujúce na výpočet základu dane ..." To znamená, že údaje na potvrdení by mali zodpovedať údajom na mzdovom liste. Keďže dochádza k úprave údajov až po 1.1.2020, som toho názoru, že by malo byť vystavené riadne, ale aj opravné potvrdenie. Na opravnom potvrdení sa poistné odvedené z letného platu oslobodeného od dane už uvádzať nebude. Mohli by sme vychádzať z ust. § 40 zákona o dani z príjmov, že ak zamestnávateľ alebo zamestnanec zistil, že potvrdenie obsahuje nesprávne údaje, zamestnávateľ vystaví opravné potvrdenie do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zistil, že potvrdenie obsahuje nesprávne údaje alebo do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zamestnávateľa na túto chybu zamestnanec upozornil. O tom, že ide o opravné potvrdenie, vyznačí zamestnávateľ krížikom na položke v pravnom hornom rohu potvrdenia.
tomare
20.01.20,09:59
Opravu nesprávne zrazenej dane v mesiaci maj 2019 je potrebné vykonať podľa § 40, t.j. dodatočne zrazenie dane zamestnancovi realizovať v tom mesiaci kedy sa na to prišlo pri najbližšom výplatnom termíne . Napriklad ak sme na to prišli v januári 2020, zraziť to v januárovej výplate a uviesť to v Prehlade za mesiac január 2020 v riadku 3 prehľadu. To znamená neporavujeme majovu výplatu, nepodávame dodatočný prehľad za máj.

ErikaDP

Nebude správne práve riešenie opravy dane vo výplate keď na to prídem? Čiže niekto to stihne v 12/2019 a niekto 01/2020. Ak urobí zásah softvérová firma v potvrdení aj tak nevie či to nezdvojnásobí. A opravím (dodaním) aj rok 2018 v roku 2020. A samozrejme my bude sedieť RML zamestnanca a po rokoch nebudem mimo....

Keby tak vydali metodický pokyn o spôsobe opravy.....
Jana Motyčková
20.01.20,14:15
Keby tak vydali metodický pokyn o spôsobe opravy.....

Pýtala som sa na spôsob opravy, nasmerovali ma len na toto https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Aktualne/DP/Vybrane_ustanovenia/2017/2017.08.30_oprav_dane.pdf

a z toho moc múdrejšia nie som.

Ale asi správnejšie by bolo oprava preddavku dane ako samostatná oprava poistenia v potvrdení (?)
tomare
21.01.20,09:06
Som ale vďačna dodavateľovi mojho mzdového software že to poriešil ako poriešil - cez ročne zúčtovanie/potvrdenie, lebo iné riešenie by bolo oveľa náročnejšie.

Nepoužívam tento program, ale pozrela som sa na ich stránke a žiadna verzia (posledná z 1.1.2020) s takýmto riešením tam nie je. Zaujímalo ma či to fakt realizovali.
tomare
21.01.20,09:32
Podľa toho usmernenia príklad č.4 by som si to vyložila tak, že opravujem daň nie preddavok na daň, urobím to vo výplate aktuálneho roka a dám to do prehľadu aktuálneho roka 2020 riadok 3. (v živote som ho nepoužila...)

Budem to mať aj v Hlásení za rok 2020, ale takáto daň už nie je v potvrdení o príjme a ani s ňou nepočítam v ročnom zúčtovaní dane za rok 2020 ?
ErikaDP
22.01.20,08:02
Nepoužívam tento program, ale pozrela som sa na ich stránke a žiadna verzia (posledná z 1.1.2020) s takýmto riešením tam nie je. Zaujímalo ma či to fakt realizovali.

ano je to zrealizované vo verzii 20.0.0, skúšala som vytlačiť potvrdenie v tejto verzii a do riadku 2 dáva poistné tak ako malo v maji byť vypočítané. Mzdový list od tejto verzie je tiež upravený tak, aby obsahoval údaje aj o základe dane ktorý bol použitý pri výpočte mzdy v máji aj o zaklade dane upravenom bez uplatnenia poistného vsťahujuceho sa k oslobodenému prijmu, takže údaje mzdového listu budu suhlasit s potvrdením.
Tomare, na webovej stranke dodavateľa tohto software, je uverejnená informácia o oprave potvrdenia v časti kde píšu o aktualizáciach programu, časť Opravy. A podrobnú textovu informáciu majú uživatelia programu k dispozícii po otvorení programu v Infosprávach, sú tam popisane aj dopady na hlásenie, prehľad .
heliosik
22.01.20,11:17
Neviem, ci je dobre teraz 14 mesiacov po (14.plat 2018) otvarat tuto neprijemnu temu. Vadilo to niekomu v DP, ci RZD za 2018 ? Vytkla to kontrola, musel to niekto dodanit? Ja neviem o nikom, nicom.
A skusme sa na toto pozriet takto:

citujem ten Metodický pokyn :
".... Zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti je možné znížiť len o také poistné a príspevky, ktoré sa viažu k zdaniteľnýmpríjmom zo závislej činnosti ...." drzme sa toho a drzme sa doslova aj §5 odst.8 kde sa nic nehovori o neuplatneni poistneho viazaneho k odst. 7.
13. a 14. plat su mzda, teda jednoznacne zavisla cinnost, cize aj poistne z toho je jednoznacne viazane na zavislu cinnost a nie je ako a kde ten podiel poistneho uplatnit inde, pri inom type prijmu. Tak preco by mal zamestnanec o toto znizenie zakladu dane "prist".




-----------
Presne tak, § 5 ods. 8 znie:


(8)
Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
TomosP
22.01.20,17:18
Pýtala som sa na spôsob opravy, nasmerovali ma len na toto https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Aktualne/DP/Vybrane_ustanovenia/2017/2017.08.30_oprav_dane.pdf

a z toho moc múdrejšia nie som.

Ale asi správnejšie by bolo oprava preddavku dane ako samostatná oprava poistenia v potvrdení (?)

Protože je při zúčtování 13. platu v 2019-05 nesprávně určený preddavok na daň (nelze ještě hovořit o dani – to až po provedení RZD/DP za rok 2019), "sedí" na tento případ dle mého názoru text ze zmiňovaného dokumentu, kapitola Lehoty na vykonanie opráv

Ak zamestnávateľ zistí nesprávne zdanenie v priebehu zdaňovacieho obdobia (§ 4 ods. 3 zákona), vykoná opravu preddavkov na daň v nasledujúcom mesiaci, a ak ju zistí po skončení zdaňovacieho obdobia, tak opravu preddavkov na daň vykoná do uplynutia lehoty (31.3.nasledujúceho roka) za súčasného splnenia uvedených podmienok (nevykonané RZD alebo nepodané DP).
Ak zamestnávateľ zistí nesprávne zdanenie príjmov zamestnanca po vykonaní ročného zúčtovania alebo po podaní daňového priznania, opravuje daň a nie preddavky na daň.

a také text kap. II. „Oprava daně a preddavkov na daň v neprospech zamestnanca“:

Ak zamestnávateľ nezrazil zamestnancovi
- ….
- preddavok na daň vo výške, v ktorej ho mal zraziť podľa tohto zákona, môže tento nedoplatok na preddavku dodatočne zraziť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka.

Poznámka: Ak zamestnávateľ v súlade s § 38 zákona vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň na žiadosť zamestnanca, zrazené preddavky na daň započíta na úhradu dane - t.j. pri výpočte dane v ročnom zúčtovaní vysporiada aj nižší preddavok na daň než aký mal byť podľa zákona zrazený.

Zdá se tedy, že vyrovnání tohoto nedoplatku v rámci RZD/DP za rok 2019 je v souladu s tímto dokumentem, a tím se to zdá být vyrovnáno/hotovo a není nutno podnikat další návazné kroky, např. v Přehledu (to by bylo nutné pouze tehdy, pokud by se to nestihlo v RZD/DP a oprava daně za rok 2019 by se dělala až v roce 2020 po provedení RZD/DP).

A aby bylo to možno v RZD/DP provést, tedy vypočítat správnou (roční) daň a proti ní postavit úhrn zaplacených preddavkov na daň, je nutno (jak pro účely RZD, tak pro účely DP = Potvrzení) korigovat celkovou sumu uplatněného pojistného o pojistné neoprávněně uplatněné z osvobozené části 13. platu v roce 2019.


Co se týče opravy daně ze 14. platu v roce 2018 :
Viz též kapitola II. Oprava dane a preddavkov na daň v neprospech zamestnanca
Ak zamestnávateľ nezrazil zamestnancovi:
- daň, ktorú mal zraziť pri vykonaní ročného zúčtovania vo výške ustanovenej týmto zákonom, môže ju dodatočne zraziť iba vtedy, ak od doby, keď daň nesprávne zrazil, neuplynulo viac ako 12 mesiacov,

Zdá se tedy, že opravu daně ze 14. platu v roce 2018 je možno vyrovnat max. do 31.3.2020 (12 měsíců po termínu RZD za rok 2018), pokud je to vůbec možné.
alena33
23.01.20,19:11
U toho termínu 12 mesiacov na dodatočné zrazenie dane (predpokladám podľa § 40 ods. 3) nebude sa od 1.1.2020 uplatňovať novelizované znenie, ktoré sa odvoláva na § 69 daňového poriadku, kde je lehota 5 rokov?
ADB
24.01.20,13:35
Príklad 2
Ak by u zamestnanca bol uplatnený v mesiaci máj maximálny vymeriavací základ (zjednodušene ak VZ na ÚP sa nerovná VZ na starobné poistenie) :
Napr. LO 500 €, VZ na ÚP 800, VZ na StP 230.
Potom treba zistiť rozdiel 800-500 = 300 ... to je VZ z iných príjmov ako LO a ak je tento vyšší ako VZ na StP, tak poistné v potvrdení sa neopravuje.



Pri vsetkej ucte, a len pre poukazanie na absurdnost tohto problemu, si dovolim oponovat. Preco by sa mal "uprednostnit" VZ z beznej mzdy ?
Kludne to mozeme prepocitat aj umerne tak, ze vypocitame podiel beznej mzdy na max. VZ a aj podiel LO na max VZ. Cize vezmime hodnoty mzdy z prikladu pani Motyckovej:
Celkova mzda teda suma LO a beznej mzdy = 800,-€ Co je aj neorezany plny VZ. v cleni LO 500 + 300 bezna mzda
teda

- podiel beznej mzdy na aktualnom max.VZ je 300/800*230=86,25€
- podiel LO na aktualnom max.VZ je 500/800*230=143,75€ a z tejto ciastky je potrebne vypocitat korekcnu hodnotu poistneho .....
detto druhy priklad "Ak by bol VZ na ÚP 600, VZ na Stp 230"
- podiel beznej mzdy na aktualnom max.VZ je 100/600*230=38,33€
- podiel LO na aktualnom max.VZ je 500/600*230=191,66€ o poistné zo 191,66 € treba znížiť poistné do potvrdenia o zdaniteľnom príjme


Alebo naopak vyhlasme, ze LO ma "prednost" a potom o cele socialne poistne musime upravit CZD ... a takto sa mozeme hrajkat a robit si matamaticke cvicenia na zlomky a dotahovat sa, ci LO je prva alebo bezna mzda je prva alebo umerne alebo ako ...


Takze navrhujem drzat sa presneho znenia §5 odst. 8 :) :)
ADB
29.01.20,10:12
Poraďáci - Olympáci,

takže v aktuálnej verzii Olympu je to už vyriešené tak, že pri výpočte ročného zúčtovania, respektíve do Potvrdenia o prijmoch 2019 , na základe ktorých sa bude robiť DP, alebo zúčtovanie u iného zamestnávateľa potiahne program poistné len v takej výške ako malo byť pôvodne v máji uplatnené pri výpočte preddavku dane, to znamená bez poistného vsťahujúceho sa 13.platu.


A predstavme si situaciu, ze takto "zmodifikovane, alebo nezmodifikovane" potvrdenie dostane do ruk ina uctovnicka (oboznamena s tymto problemom), ktora bude vykonavat RZD alebo robit DP.
Ako sa tato uctovnicka dozvie, ked sa jej dostane do ruk neake Potvrdenie hoci aj z Olympu, ci uz je hodnota soc.poistenia upravena alebo nie je upravena??? ved potvrdenie moze byt aj z oktobra, ci augusta, alebo nech aj z januara ale z akej verzie upravenej? neupravenej?
Co ak tato uctovnicka vezme Potvrdenia... nahodi ich do RZD, DP a potom si povie ved aha 13.plat tu je. Jasne musim korigovat soc. poi. a vysledkom bude korekcia krat dva - nechtiac. Raz to skoriguje uctovnicka vydavajuca Potvrdenie a este raz uctovnicka vykonavajuca RZD. Alebo aj naopak nik neskoriguje.


A nech len nespekulujem tak navrhujem:

Co keby sme do potvrdenia vsunuli medziriadok oznaceny napr.: "02ax - z toho socialne poistne zaplatene z oslobodenej casti 13.platu." a riadok 02a by zstal v povodnej vyske?

Alebo aspon ak hodnotu riadku 02a zmenime, tak text riadku 02a upravit a dopisat do zatvorky text nieco v zneni "hodnota korigovana o poi. z oslob 13.platu"
Takto by bolo vsetko jasne a pre RZD a DP by sa uz pouzila upravena hodnota soc.poi.
Jana Motyčková
29.01.20,13:21
Účtovníčka ktorá robí RZD nemôže korigovať údaje o poistnom z potvrdenia od iného zamestnávateľa, môže si o tom myslieť čo chce.
Myslím, že je možné doplniť potvrdenie o riadok - poistné z 13. platu, ale nezahrnula by som to do r. 02a (to je ale len internou vecou zamestnávateľa, resp. jeho softvéru).
ADB
29.01.20,14:07
Účtovníčka ktorá robí RZD nemôže korigovať údaje o poistnom z potvrdenia od iného zamestnávateľa, môže si o tom myslieť čo chce.
Myslím, že je možné doplniť potvrdenie o riadok - poistné z 13. platu, ale nezahrnula by som to do r. 02a (to je ale len internou vecou zamestnávateľa, resp. jeho softvéru).


Myslel som ze uctovnicka skoriguje soc poistne v RZD vzhladom na existenciu 13.platu. Len nevie ci uz nahodou korekcia nebola vykonana na potvrdeni od inej uctovnicky.


A pozeram zakon hmm vzor potvrdenia určí finančné riaditeľstvo, cize asi daake nami doplnene riadky su nepriechodne. Alebo ano? Niesom si isty do ake miery je ten vzor zavazny.
Jana Motyčková
29.01.20,16:47
Ak robím RZD :
- údaje z potvrdenia od iného zamestnávateľa beriem tie, čo tam sú (za údaje v potvrdení zodpovedá zamestnávateľ - ak korekciu nerobil, nemôžem to urobiť za neho)
- v mojich údajoch opravím poistenie

Ak vystavujem potvrdenie, poistné zo zdaniteľného príjmu upravím


Ak je určený vzor, nie je záväzné, že to musí presne tak vypadať, musí to obsahovať všetky údaje a názvy, ktoré obsahuje vzor, ale podľa mňa nie je zakázané tam doplniť niečo vlastné spôsobom, aby to nebolo zameniteľné s určenými údajmi vo vzore.
Iveta Matlovičová
03.02.20,08:35
U toho termínu 12 mesiacov na dodatočné zrazenie dane (predpokladám podľa § 40 ods. 3) nebude sa od 1.1.2020 uplatňovať novelizované znenie, ktoré sa odvoláva na § 69 daňového poriadku, kde je lehota 5 rokov?
Podla mojho nazoru, zrazit ju zamestnavatel zamestnancovi uz nemoze (lehota 12 mesiacov uz uplynula), ale tym nezanika povinnost zamestnanca tuto dan odviest spravcovi dane - myslim, ze premlcana tymto nie je. Po 1.1.2020 je uz na opravu dane urcena 5 rocna lehota (podla danoveho poriadku).
Podľa § 40 ods. 3 zákona ak zamestnávateľ nezrazil zamestnancovi preddavok na daň vo výške, v ktorej ho mal zraziť, môže tento nedoplatok na preddavku dodatočne zraziť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka. Zamestnávateľ teda mohol vyššiu sumu preddavku na daň vybrať po tom, čo to zistil, a opraviť v niektorom z mesiacov roku 2019. Oprava preddavku na daň, ktorý sa týka roku 2019 (bežného zdaňovacieho obdobia) by sa uviedla do riadku 01 mesačného prehľadu o dani. Vyssi preddavok by sa premietol aj do potvrdenia za rok 2019, a poistne sa da opravit (znizit) v Potvrdení len manualnom zasahom (jednou z moznosti je uz spominane opravne Potvrdenie). Ja by som osobne na potvrdeni ziaden riadok nedopisovala - skor to riesila cez institut opravneho potvrdenia, ak som si vedoma, ze tam to poistne byt nemalo.

Po vykonaní RZ, zamestnávateľ "pracuje už s daňou", t.j. ako uvádza FS opravuje sa daň, a už nie preddavok na daň. Podľa § 40 ods. 1 zákona ak zamestnávateľ nezrazil zamestnancovi daň, ktorú mal zraziť, môže ju dodatočne zraziť iba vtedy, ak neuplynula lehota 5 rokov (do 31.12.2019 mohol dodatočne daň zraziť, ak od doby, keď bola daň nesprávne zrazená, neuplynulo viac ako 12 mesiacov). To znamená, že ak zamestnávateľ vykoná opravu dane, ktorá sa týka roku 2019 (predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia) po vykonaní RZ až v roku 2020 uvedie sa do riadku 03 mesačného prehľadu o dani. Toto uz nijako na potvrdeni za rok 2020 uz neprejavi.

Plnenie 13. a 14. plat však podľa mňa nemožno porovnávať s plnením ako je napr. dividenda vyplatená zo zisku dosiahnutého z rokov 2011 až 2016 (aplikácia ust. § 52zi zákona), nakoľko toto plnenie je definované v zákone ako celý príjem ktorý je od dane oslobodený. Pričom plnenie 13. a 14. plat je zákone ustanovený ako zdaniteľný príjem, len jeho časť je od dane oslobodená. Avšak jeho definícia zdaniteľného plnenia je predsa zachovaná. Poslala som ešte jeden dopyt, uvidíme. A je tu aj ten § 5 ods. 8, ktorý sa v príspevkoch spomína: "Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec [nie je tu slovné spojenie: "poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec z dosiahnutého zdaniteľného príjmu"], alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu." I keď metodický pokyn to vykladá inak.
ADB
03.02.20,11:55
Plnenie 13. a 14. plat však podľa mňa nemožno porovnávať s plnením ako je napr. dividenda vyplatená zo zisku dosiahnutého z rokov 2011 až 2016 (aplikácia ust. § 52zi zákona), nakoľko toto plnenie je definované v zákone ako celý príjem ktorý je od dane oslobodený. Pričom plnenie 13. a 14. plat je zákone ustanovený ako zdaniteľný príjem, len jeho časť je od dane oslobodená. Avšak jeho definícia zdaniteľného plnenia je predsa zachovaná. Poslala som ešte jeden dopyt, uvidíme. A je tu aj ten § 5 ods. 8, ktorý sa v príspevkoch spomína: "Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec [nie je tu slovné spojenie: "poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec z dosiahnutého zdaniteľného príjmu"], alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu." I keď metodický pokyn to vykladá inak.



Výborne, to je správna reč :):):) Je to mzda a závislá činnosť? Je. Musel to poistne zamestnanec zaplatiť? Musel. Krásne to sedí na § 5 ods. 8. Hmm a kedy dajú teda odpoveď? ... ťažko asi povedať... Lebo čas beží, mzdárky tlačia Potvrdenia každým dňom viac a viac a chyba (ak vôbec chyba) narastá.


Sme tu aj tvorcovia programov, a ak to teda budeme musieť korigovať na Potvrdeni, čo keby sme si v riadku 02a urobili takúto poznámku ako na obr. aby mzdárka ktorá Potvrdenie dostane a vykoná RZD, DPFO vedela, že korekcia (max 47,- E, ale može sa stať, že aj 46.99 alebo ina suma) je uplatnená a bude nedoplatok na dani ???



A ako je táto vec preberaná na školeniach? Počul som, že sa to školí a preberá na školeniach. Ale my ako soft. firma evidujeme iba niekoľko málo dopytov k tejto téme a tých 13.platov bolo vyplatené neúrekom. Čiže mám z toho pocit, že veľa mzdárok netuší o tomto probléme ...
Iveta Matlovičová
03.02.20,15:08
nestiham, a preto reagujem az teraz ... skolila som cely januar, a len na jednom jedinom skoleni som dostala tuto otazku:-)
monimadle
04.02.20,13:34
Dobrý deň.
Dnes som komunikovala s Finančnou správou na tému 13 plat a odvedené poistné.
zaujímalo ma, ako zahrnúť do potvrdenia o zdaniteľnom príjme, ako RZD, Hlásenie o vyúčtovaní dane...
Na moju otázku:
"Prosím o info, v akej výške má byť poistné na sociálne poistenie uvedené v ročnom hlásení o vyúčtovaní dane – vrátane poistného, ktoré bolo platené z 500 EUR oslobodených od dane alebo bez tohto poistného"


som dostala túto odpoveď:
"ročné hlásenie odzrkadľuje (sumarizuje) mesačné prehľady, tzn. bez poistného plateného v súvislosti s oslobodeným príjmom."


Znamená to, že okrem toho, že budeme vydávať opravné Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch, prepočítavať ročné zúčtovania dane, budeme podávať opravný Mesačný výkaz o zrazených a ... za 201905 aby sme mohli podať Ročné hlásenie so správnymi hodnotami?
Prosím o info. ďakujem.
ADB
04.02.20,14:57
Dobrý deň.
Dnes som komunikovala s Finančnou správou na tému 13 plat a odvedené poistné.
zaujímalo ma, ako zahrnúť do potvrdenia o zdaniteľnom príjme, ako RZD, Hlásenie o vyúčtovaní dane...
Na moju otázku:
"Prosím o info, v akej výške má byť poistné na sociálne poistenie uvedené v ročnom hlásení o vyúčtovaní dane – vrátane poistného, ktoré bolo platené z 500 EUR oslobodených od dane alebo bez tohto poistného"


som dostala túto odpoveď:
"ročné hlásenie odzrkadľuje (sumarizuje) mesačné prehľady, tzn. bez poistného plateného v súvislosti s oslobodeným príjmom."


Znamená to, že okrem toho, že budeme vydávať opravné Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch, prepočítavať ročné zúčtovania dane, budeme podávať opravný Mesačný výkaz o zrazených a ... za 201905 aby sme mohli podať Ročné hlásenie so správnymi hodnotami?
Prosím o info. ďakujem.


hmmm hlasenie I.II.III. cast sumarizuje mesacne prehlady ale mesacne prehlady neosahuju udaje o poistnom ani o CZD, cize ja osobne nerozumiem tej odpovedi. Na mes.prehlade su iba preddavky na dan, ktore boli vtedy za 5/2019 zaplatene a to sa uz zmenit neda, to mozeme iba konstatovat kolko bolo zaplatene (preddavkov na dan), predsa mzdu 5/2019 opravovat a korigovat preddavky sa nik nechysta, dufam teda:confused:.


Problem je ale cast IV. hlasenia, ktora nema nic s mes. prehladom. Tu je problem aku sumu dat do riadku 5 Socialne poistenie. A hlavne ak uctovnicka uz vytlacila Potvrdenie o zdan prijmoch bez upravy, FO si sikovne urobi DP (uplatni neznizene soc.poi.) a soft. potom o mesiac na daakej novej verzii urobi korekciu a do hlasenia IV.casti supne nizsiu hodnotu soc poi. Potom to FS lahko "vyparuje" a zisti nezrovnalosti DPFO, V.Casti hlaseni voci castiam IV.hlaseni.

Problem, pat, a riesenia - zaplaty ako z dielne Pat a Mat.
ADB
04.02.20,18:32
zaplaty ako z dielne Pat a Mat.
Prítomné dámy a páni odpustia :). To Pat a Mat som myslel hlavne na seba, tak si pripadam teraz ked lepim do programu, do perfektne funkcnych veci (Hlasenie, RZD, Potvrdenie) kadejake nestastne korekcne prepocty - záplaty.
Mila123
04.02.20,18:45
Prítomné dámy a páni odpustia :). To Pat a Mat som myslel hlavne na seba, tak si pripadam teraz ked lepim do programu, do perfektne funkcnych veci (Hlasenie, RZD, Potvrdenie) kadejake nestastne korekcne prepocty - záplaty.

jasne.....mne to pripadá ako zlý sen, robím na Krose (Olymp),(dávali už 2 x upgrade) a už sme podali aj DP za rok 2019 s chybou, ako mám vysvetliť synovi po nebohej matke, že som urobila chybu? pretože poistné zo zaplatenej letnej odmeny nie je možné odpočítať ako zaplatené poistné (matka mala sro, zároveň bola aj zamestnancom a splnila podmienku na výplatu letnej dovolenky , mám to opravovať? nie je to vysoká suma, ale mňa ani nenapadlo, že potvrdenia nie sú správne, resp. že sme mzdu za 5/2019 nesprávne zdanili.....a to nevravím, že sme už zaslali potvrdenia zamestnancom, teda ešte raz.......Pat a Mat je správne prirovnanie
LKT
05.02.20,11:13
Dobrý deň. V roku 2019 sme vyplácali 13. a 14. plat. Nakoľko 500,-- EUR z 13. platu a 500,-- EUR zo 14. platu je oslobodené od dane, tak do potvrdenia o zdaniteľných príjmov za rok 2019 by sa suma vo výške 1000,-- EUR nemala uvádzať v riadku 01? Napr. celkový príjem s 13. a 14. platom je 21.000-- EUR, tak v potvrdení v riadku 01 by mala byť uvedená suma 20.000,-- EUR. Je to správne? Za skorú odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
05.02.20,16:32
Dobrý deň. V roku 2019 sme vyplácali 13. a 14. plat. Nakoľko 500,-- EUR z 13. platu a 500,-- EUR zo 14. platu je oslobodené od dane, tak do potvrdenia o zdaniteľných príjmov za rok 2019 by sa suma vo výške 1000,-- EUR nemala uvádzať v riadku 01? Napr. celkový príjem s 13. a 14. platom je 21.000-- EUR, tak v potvrdení v riadku 01 by mala byť uvedená suma 20.000,-- EUR. Je to správne? Za skorú odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Ak 500+500 bolo oslobodených od dane, do r. 01 pôjde suma 20000.
TomosP
07.02.20,13:13
Netrpělivě čekám na závazné vyjádření FS SR k tomuto tématu, abychom to pro 13.plat v roce 2020 měli správně už ve výpočtu za 2020-05 a nemuseli to opět zpětně opravovat.

Máte ho někdo? Očekáváte ho někdo?
Iveta Matlovičová
11.02.20,08:15
Netrpělivě čekám na závazné vyjádření FS SR k tomuto tématu, abychom to pro 13.plat v roce 2020 měli správně už ve výpočtu za 2020-05 a nemuseli to opět zpětně opravovat.

Máte ho někdo? Očekáváte ho někdo?



​zatial nic
ADB
24.02.20,10:15
​zatial nic
... tak nic ? Asi nie.

Vraj, agentura JPP (jedna pani povedala), ani nic nikto z FS ani Min. financii oficialne vydat presne k tomuto problemu nebude. Údajne je vsetko jasne a "kluč" nie je v §5 odst.8 ale v §2. Ale kde v §2 som za nedozvedel.
Žeby §2
- písmeno j) "..základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti...."
a
- písmeno i)"...je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti ..." ????


A vraj podobne napr. zdanovanie prijemu z prenajnu kde je tiez 500 € oslobodene funguje pomerné kratenie vydavkov 10-tky rokov (danove vydavky = skutocne vydavky* (skutocne prijmy-500)/skutocne prijmy)
Iveta Matlovičová
03.03.20,12:08
zosumarizovala som odpovede z dotknutych institucii ... nakolko je to dlhe, dala som to ako novu aktualitu (https://www.porada.sk/t321068-usmernenie-mf-sr-a-fr-sr-k-uplatneniu-poistneho-z-letneho-a-vianocneho-platu.html)
Iveta Matlovičová
03.03.20,12:18
... tak nic ? Asi nie.

Vraj, agentura JPP (jedna pani povedala), ani nic nikto z FS ani Min. financii oficialne vydat presne k tomuto problemu nebude. Údajne je vsetko jasne a "kluč" nie je v §5 odst.8 ale v §2. Ale kde v §2 som za nedozvedel.
Žeby §2
- písmeno j) "..základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti...."
a
- písmeno i)"...je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti ..." ????
A vraj podobne napr. zdanovanie prijemu z prenajnu kde je tiez 500 € oslobodene funguje pomerné kratenie vydavkov 10-tky rokov (danove vydavky = skutocne vydavky* (skutocne prijmy-500)/skutocne prijmy)



MF SR sa v stanovisku z 28.2.2020 skutočne odvoláva na všeobecnú definíciu daňového výdavku: "Daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom [§ 2 písm. i) ZDP].", pričom v metodickom pokyne sa to nespomína. V konečnom dôsledku však treba poznamenať, že na to, aby mal zamestnanec 13. a 14. plat vyplatený, t.j. aby dosiahol zdaniteľný príjem, musí zaplatiť aj poistné, a to nielen poistné z časti príjmu, ktorá sa zdaňuje, ale z tej časti príjmu, ktorá je od dane oslobodená - inak 13. alebo 14. plat nedostane. K tomu, aby zamestnanec DOSIAHOL letny, ci vianocny plat, musi VYNALOZIT vydavok - zaplatit (cele) poistne, aspon takto to chapem ja. Ale je jasne, ze paragrag sa da "krutit" aj inak, ako komu pasuje.