miso333
14.01.20,09:09
Dobrý deň,

potreboval by som poradiť ohľadne založenia listu vlastníctva.

STAV:
Na liste vlastníctva je evidovaná E-parcela a som jej vlastník. V katastri je zapísaná C-parcela, ktorá podľa katastrálnej mapy plne zodpovedá spomínanej E-parcele (sedí výmera, orientácia, hranice). List vlastníctva k C-parcele nie je založený. Geometrický plán som nedával vyhotovovať a neviem, ako bola C-parcela zameraná. Na príslušnom katastri mi povedali, že v katastrálnom území prebehol ROEP, tak pravdepodobne vtedy vznikla C-parcela (to je moja domnienka).

OTÁZKA:
Ako mám postupovať, keď chcem založiť list vlastníctva k C-parcele? Na porade som našiel postup čo robiť, ak nie je E-parcela zameraná, ale tu sa javí, že E-parcela je zameraná do C stavu, tak neviem, či napriek tomu musím dávať vyhotoviť GP.

Ďakujem za odpovede.
Mária27
14.01.20,09:29
Ako vlastník máš právo nahliadať do zbierky listín a vyžiadať si kópie. tam by si to mal zistiť.
Zo skúsenosti viem, že aj na jednom katastrálnom odbore rôzni zamestnanci konajú rôzne. Pri neistote by bolo dobré vyžiadať si oficiálne stanovisko o postupe písomne a k návrhu ho potom priložiť.
s.renka
17.01.20,07:10
Ak si výlučným vlastníkom (v podiele 1/1) parcely vedenej v registri E, teda ak ju máš zapísanú v liste vlastníctva a táto parcela je, ako uvádzaš, úplne identická s parcelou vedenou v registri C, potom na zápis parcely registra C do listu vlastníctva je potrebný geometrický plán. Bez toho sa parcela registra C na LV nedá zapísať. Po zameraní geometrickým plánom je potrebné podať na kataster žiadosť o zápis GP. Pri zápise GP bude parcela, ktorá je teraz vedená v registri E zrušená a namiesto nej Ti zapíšu do LV parcelu registra C.
Ak parcelu registra E vlastníte viacerí, potom platí všetko ako to, čo som napísala, len žiadosť o zápis do katastra musia podpísať všetci spoluvlastníci, ktorí sú zapísaní v liste vlastníctva.