ninuška
06.09.06,14:17
dobrý deň,
prosím Vás potrebujem poradiť s nasledujúcim problémom,

Firma A a B sú slov. firmy, neplátcovia DPH,
Firma C je z člens. štátu EÚ,
Firma A vykonáva na území člens.štátu firmy C služby, ktoré fakturuje firme B. Firma B následne fakturuje tieto služby firme C.
Firmy A aj B fakturujú služby bez dph, zaujímalo by ma,
či - je to správne,
- nie je potrebné sledovať obrat
- nemá sa firma A alebo B zaregistrovať ako plátca dph ?

ďakujem
Monika1
06.09.06,12:48
Podľa mňa je veľmi dôležité definovať o akú službu ide a podľa toho určiť miesto dodania. Faktúrovať by sa to u neplatcov malo podľa mňa bez DPH ale či to zahrnúť do obratu pre registráciu v SR by som určila podľa miesta plnenia a za pomoci § 4 ods. 9. Podmienky registrácie v zahraničí je potrebné zistiť v tej príslušnej krajine, kde sa služby realizujú ako príklad pozri § 5 nášho zákona.
daniek
07.09.06,03:56
§ 4 ods. 9 - do obratu na účely registrácie pre daň sa započítavajú len príjmy z dodávaných tovarov a služieb pri ktorých miesto dodania zdaniteľného obchodu je v tuzemsku. to znamená, že ak podnikateľ vykonáva služby pre zahraničné osoby, ktoré majú podnik mimo SR nezahrnie tieto príjmy do obratu na účely registrácie pre DPH, pretože miesto dodania služby nie je v tuzemsku.
ninuška
07.09.06,05:07
ďakujem,

Chcem sa ešte spýtať, dobre si myslím, ak si myslím, že možno definovať ako vývoz služieb práce, kt. vykonáva slovenská firma /A/ v zahraničí, ale fakturuje ich zase inej slovenskej firme /B/,
- nie je rozdiel medzi tým, keď tieto práce fakturuje slovenská firma inej slovenskej firme alebo firme v zahraničí, vždy ide o vývoz služieb podľa § 15/6
ešte raz ďakujem
Milan Benka
07.09.06,05:54
ďakujem,

Chcem sa ešte spýtať, dobre si myslím, ak si myslím, že možno definovať ako vývoz služieb práce, kt. vykonáva slovenská firma /A/ v zahraničí, ale fakturuje ich zase inej slovenskej firme /B/,
- nie je rozdiel medzi tým, keď tieto práce fakturuje slovenská firma inej slovenskej firme alebo firme v zahraničí, vždy ide o vývoz služieb podľa § 15/6
ešte raz ďakujem

Pri tomto posudzovaní ("vývoz služieb") treba dbať aj na výnimku §16/7
a ak je B platiteľom na slovensku, bude mu A (slov. plátca) fakt. s DPH (miesto dodania členský štát, kt. pridelil f.B IČ DPH)
ninuška
07.09.06,06:27
ďakujem,
firma A aj B zatiaľ nie sú plátcami DPH, je treba sledovať obrat za takýto "vývoz služieb" ?
Vladimír Ozimý
07.09.06,07:11
vývoz služieb ide do obratu tam nejdu len služby oslobodené od dph 28-36 paragraf 40-42 a 37 a 39
Milan Benka
07.09.06,07:32
Pozrite si link:
http://www.porada.sk/t19875-eo-je-to-obrat.html

ak sa nemýlim, ak je miesto dodania iný členský štát, takáto služba sa do obratu nezaratáva.

Takže pozor na pojmy vývoz služieb a miesto dodania služby v inom čl.štáte.
Preto som v predch.príspevku dal vývoz služieb v " ".

Ak to zle chápem, upozornite ma, prosím.
ninuška
07.09.06,08:20
ospravedňujem sa,
malo to byť miesto dodania služby v inom členskom štáte,