hodinar
15.01.20,11:16
Doteraz som platil odvody do ZP ako SZCO, zivnost mam stale, uz nie viazanu, takze ju ani mat nemusim (chcem platit 0, nakolko uz zamestnavatel za mna odvadza - Mam si pozastavit zivnost, zrusit, alebo jednucho prestanem platit a nic sa nestane, kedze za moje meno uz plati zamestnavatel?)

zistil som uz nejake info, ale je toho strasne vela, zmatocne a nie konkretne co potrebujem, najma zo stránky podnikajte.sk mam toto:

"Skutočnosť, že živnostník je zároveň aj zamestnancom vplýva na to, že na takéhoto živnostníka sa nevzťahuje minimálny vymeriavací základe pre platenie odvodov do zdravotnej poisťovne. Uvedené znamená, že živnostník, ktorý je zároveň aj zamestnancom nie je povinný platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie (t. j. minimálne odvody, ktoré sú pre rok 2019 vo výške 66,78 €).

Živnostník, ktorý je zároveň aj zamestnancom si môže stanoviť výšku odvodov do zdravotnej poisťovne aj v sume nižšej ako sú minimálne odvody, napr. aj vo výške 0 €."

Mozem len tak zrusit trv. prikaz v banke a neplatit nic ako szco, ked za mna plati uz zamestnavatel? podotykam ze prijmy zo zivnosti za rok 2020 budu 0. a za rok 2019 boli nejake, ale minimalne, radovo do 3 tisic.

Nikdy som neriesil podobnu situaciu, prosim o radu.
Dakujem
veronikasad
15.01.20,13:23
Živnostník, ktorý je súčasne zamestnancom, platí preddavky na zdravotné poistenie zo skutočného vymeriavacieho základu. Ich výška je uvedená v RZZP prísl. zdr.poisťovne. Nulový VZ si môže určiť len v prvom a druhom roku podnikania, dokial ZP neurobila RZZP.

Nemôžeš svojvolne rušiť trvalý príkaz, staneš sa neplatičom.
veronikasad
15.01.20,13:23
odkedy podnikáš ?
hodinar
15.01.20,14:13
ahoj, od roku 2010, ale pred 4 rokmi mi odobrali opravnenie, lebo som mal viazanu zivnost - tak mi tam ostal maloobchod a velkoobchod
hodinar
15.01.20,14:14
mam zisk preco by som nemal, z neho to platim
veronikasad
15.01.20,14:37
Sledujú sa príjmy podla § 6 odst. 1 a 2 ZoDzP - nemusí to byť viazaná živnosť
hodinar
15.01.20,15:12
co to, ake prijmy. nerozumiem. pytal som sa, ze ci mozem prestat platit sumu do zdr. poistovne, ktoru som si doteraz hradil ako zivnostnik, ked som od 23.12 zamestnanec a teda za mna plati odvody zamestnavatel
veronikasad
15.01.20,15:25
čítal si moju odpoved z 14:23 ? - Nemôžeš. Ak živnosť v roku 2020 nezrušíš, preddavky budeš platiť z neupraveného vymeriavacieho základu z príjmu zo živnosti z roku 2018,
kopretinka
15.01.20,15:56
.
hodinar
16.01.20,03:25
tu su odpovede na 2 miestach, to som si nevsimol, ja ze tu je len tento chat. OK, takze podla Teba zrusit zivnost, pozastavit nestaci, tak? Lebo ja nebudem na slovensku dlho, takze naco je mi zivnost a s tym spojene platby - odvody, ked budem mat zo zivnosti zarobene 0 - skratka nechcem nic platit do ZP, lebo uz zamestnavatel za mna plati, to je cele.
hodinar
16.01.20,03:37
nepisal som, ze som mal minimum, o com sa tu bavime, mam normalne zaplatene vsetko do ZP - otazka bola, co urobit, aby som zo zivnosti platil 0, resp. ju mozem aj zrusit alebo pozastavit, nikdy som to nerobil, preto som sa pytal tu niekoho, kto to pozna. a do ZP za mna uz plati zamestnavatel, takze nie som vyzierac systemu - -navyse budem stale prec, takze ZP na slovensku ani nepotrebujem
marjankaj
16.01.20,07:40
Veď pozastav alebo zruš tú živnosť a máš hneď po probléme.
veronikasad
16.01.20,08:52
Nikde si nepisal o zruseni alebo pozastaveni zivnosti, len ze chces prestat platiť preddavky...
Ak ju zrusis alebo pozastavis, preddavky platit nemusis.
kopretinka
16.01.20,09:45
.
hodinar
16.01.20,10:05
"Mozem len tak zrusit trv. prikaz v banke a neplatit nic ako szco, ked za mna plati uz zamestnavatel? podotykam ze prijmy zo zivnosti za rok 2020 budu 0. a za rok 2019 boli nejake, ale minimalne, radovo do 3 tisic.

Nikdy som neriesil podobnu situaciu, prosim o radu.
Dakujem"

toto je koniec mailu, kde tam vidis mininum... pisal som ze zarobky boli minimalne!!!! radovo do 3 tisic. nic ine nic viac. z toho sa neda platit kazdy mesiac 70 EUR?
hodinar
18.01.20,08:54
to aj robim, len sa mi neda online s OP to spravit cez tie vsetky certifikaty - system ako z 80 rokov, nic tazsie nie je, hroza...
Katy a R
18.01.20,09:02
tieto úvahy - že "za moje meno už platí zamestnávateľ" sú ti nanič. Odvody sa platia z každého príjmu zvlášť.
Ak si samostatne zárobkovo činná osoba - tak musíš ovládať aj ty sám svoje povinnosti !
Samozrejme pri súbehu (zam+ szčo) a nízkom príjme ako szčo nebudeš musieť platiť z min VZ ... keby si sa pozrel do EP - tak tam už máš presný predpis poistného. Alebo si môžeš sám vypočítať podľa RZZP, ktoré si dostal. Len nepoužiješ min VZ - ale skutočný VZ.
Alebo sa zastav v pobočke ZP - tam ti to povedia:) . Zrejme ti nulové preddavky nevýjdu, ale možno 10, 20,30 50 ... to už vieš len ty - podľa VZ.
A ak ti je tá živnosť nanič - načo ju máš, zruš a neplatíš vôbec. Podľa mňa aj TP sú nanič;) - lebo ak sa niečo mení, zbytočne si narobíš problémy!
Dáša_
18.01.20,09:15
obávam sa, že nižšie preddavky bude môcť začať platiť až po ďalšom ročnom zúčtovaní, čo je tak o pol roka. To, čo teraz platí naviac, sa mu tam vráti. Ale teda až po RZZP.
Riešili sme takúto situáciu doma. Ale priznam, že je to už tri roky dozadu.

Predpokladám, že živnosť už stihol minimálne pozastaviť, ak na nej nie sú príjmy.
Katy a R
18.01.20,09:20
nie - akonáhle má zamestnanie - ide o súbeh. od prvého dňa PP. ale tie príjmy nevieme, aké mal predtým... takže môže to byť menej, ale aj nemusí;)
- Dáška v tvojom prípade ste mohli riešiť skôr(pozrieť EP) - a nemusel byť potom preplatok zbytočne zdanený;) (ak teda boli nižšie tie príjmy)
marjankaj
18.01.20,10:21
Tak tam zájdi osobne. Čo z toho robíš vedu.
hodinar
18.01.20,10:26
ak pozastavim zivnost, od toho dna nemusim nic platit, tak je? ci mi vyrataju nejake platby podla niecoho? mam rovno zrusit zivnost a hotovo? nepotrebujem ju, som zamestnany a dlhodobo v zahranici
hodinar
18.01.20,10:28
posledna otazka, ziadne subehy, rocne zuctovania a blbosti, chcem platit 0, zivnost nepotrebujem, mam ju zrusit a mam pokoj? som mimo SR, nemozem nikam ist na ziadny urad, budem riesit online aj tak. Len toto: zrusit? nemozu mi uz v buducnosti nic douctovavat? nejake nedoplatky preplatky a kraviny?
Katy a R
18.01.20,10:42
ak ti je živnosť nanič - tak ju zruš (ja by som nepozastavovala, lebo tam treba sledovať termín) . A ako szčo nemusíš od toho dňa nič platiť - ešte ti ZP spraví RZZP - výsledok ti samozrejme pošľú - z tvojich údajov nemôžme vedieť, či tam ešte budú podlžnosti, alebo nie. Ale kým tú živnosť máš, tak máš dve poistenia - aj platiť treba z obidvoch, keď aj menej. Ale ak pracuješ v zahraničí? - mal by si sa odhlásiť aj zo ZP na slovensku.
Dáša_
18.01.20,11:30
Katy, opakujem, bolo to pred 3 rokmi, do zamestnania nastupil vo februári a až do okamžiku, kedy prišlo nove RZZP musel platiť rovnako. Bola som v zdravotnej poistovni a teda vypočítali o pár centov nižšiu úhradu. Ale fakt iba o pár centov. Peniaze sa vratili v RZZP a potom už bolo hodne nízke poistenie.
veronikasad
18.01.20,11:53
Daska, závisí od toho odkedy je szco, pre rok 2020 plati v pripade nezrusenia zivnosti, vysledok RZZP=neupraveny mesacny vymeriavaci zaklad z roku 2018. Keby v roku 2018 nepodnikal, môže si zmeniť vym.zaklad na nula, preddavky platit nebude a rozdiel doplati v RZZP za rok 2020. Ale riešiť to treba v ZP, nie zrusenim trvaleho prikazu
Katy a R
18.01.20,11:59
Dáška - stále to tak bolo ... záleží vždy od VZ,ktorý sa vlastne berie 2 roky dozadu (on už RZZP má predpokladám od leta) - niekomu to ozaj môže spraviť len pár centov, niekomu nič ... až potom vypočítajú skutočné poistné . Preddavky sú jedna vec, skutočné poistné môže byť iné. Ja som si napr zmenila zálohu aj keď súbeh začal v strede mesiaca - pomerne už za ten mesiac. V EP to presne vidíš (VšZP možno s opozdením, ale nie veľa).
ale je pravda - že aj v ZP môžeš naďabiť na "odborníčku" (ako všade)
hodinar
18.01.20,15:19
keby som nebol na opacnom konci planety, tak zajdem ver mi
veronikasad
18.01.20,15:25
Na opacny koniec planéty ta vyslal slovenský zamestnávateľ?
hodinar
18.01.20,15:25
yop. a plati za mna vsetky odvody, ktore ma.
veronikasad
18.01.20,15:37
Co je yop, lebo ori praci v zahranici to moze byt úplne inak
hodinar
18.01.20,15:49
neboj nic nie je inak, nema to ziadny suvis s tym, ze som mal zivnost. uz to mam vybavene