miruka
17.01.20,09:11
Firma nevlastní e-kasu, keďže nemá príjem, ktorý je potrebné evidovať cez e-kasu. Teraz predáva v hotovosti ojazdený osobný automobil, ktorý mala v majetku. Je možné prijať peniaze v hotovosti v tomto prípade bez e-kasy? Ďakujem.
Žabinka
17.01.20,08:29
našla som toto https://skdp.sk/webnew/main.nsf/0/58E0A51B743E0E59C125833C002A6EA4
Otázka č. 4
Podnikateľ, u ktorého predmetom podnikateľskej činnosti je predaj textilného tovaru, sa rozhodne predať starší typ počítača zaradený v obchodnom majetku, ktorý využíval pre svoje podnikanie. Má podnikateľ povinnosť tržbu prijatú v hotovosti za predaj počítača evidovať v ERP/VRP?
Odpoveď:
V prípade predaja vyradeného, nadbytočného alebo nepoužívaného majetku sa nejedná o podnikateľskú činnosťou podnikateľa, preto z uvedeného dôvodu, ak podnikateľ predáva svoj dlhodobý, resp. krátkodobý hmotný majetok zaradený do obchodného majetku podnikateľa, tržby (úhrady faktúr) prijaté v hotovosti z takéhoto predaja nie je potrebné evidovať v ERP/VRP v zmysle zákona č. 289/2008 Z. z..

otázne je však, ako sa k tomu postaví prípadná daňová kontrola..:rolleyes: ja by som to asi radšej chcela uhradiť na úcet..
miruka
17.01.20,09:33
Ďakujem pekne. Tiež som za platbu na účet, nakoniec sme to aj tak riešili.
veronikasad
17.01.20,10:46
aká je predajná cena automobilu ?
miruka
17.01.20,12:34
2040 EUR S dph
marjankaj
17.01.20,14:10
§2z
aa) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom,

alebo niekto chce tvrdiť, že PC alebo auto je služba?
Antonia Jendrišáková
18.01.20,08:10
Služba to nie je. Ale podľa definície pre účto Opatrenia MF SR napr. 27076-2007-74 to nie je tovar. Ak dovolíš zacitujem: ,,tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní."
marjankaj
18.01.20,09:40
Asi ti uniklo slovíčko "akýkoľvek". Bez rozdielu kto ho vyrobil. Aj v zákone o dph je tovarom všetko, čo nie je službou. Zákon o registračnej pokladnici sa predsa nikde neodvoláva na to opatrenie. Na opatrenie sa odvoláva iba zákon o účtovníctve.
Samozrejme takéto zákony svedčia o kompetentnosti ich tvorcov. A hlavne schvaľovateľov. A preto si schvaľujú zvyšovanie svojich platov.
Inak "zásada opatrnosti" hovorí, že radšej voliť platbu na účet alebo cez registračnú pokladňu, ako sa naťahovať s daňovou kontrolou a prípadne aj súdiť s nejasným výsledkom.
Antonia Jendrišáková
24.01.20,06:02
nevypadlo, lebo tam nie je pozri Opatrenie MF 27076_2007_74 § 11 ods. 4. Áno, písala som, že je to účto. A v ostatnom súhlasím s Tvojim komentárom.