Adamikova Monika
19.01.20,12:00
Zdravim pracujem 9 rokov vo firme ktora konci k31.3.2020 a meni ju ina firma ,kt.vyhrala vyb,konanie. . Terajši zamestnavatel mi povedal ze budu robit Ukoncenie prec.pomeru dohodou alebo výpovedou podla toho ci si nas prevezme nova firma.. Ak to tak bude a povedia ze nas beru a moze sa stat ze po1 mesiaci nas prepustia ... ma com mam trvat pri vzpovedi aby som dostala prisluh.odstupne . DAKUJEM za info..
Tweety
19.01.20,11:07
Ak firma preberá všetky práva a povinností pôvodnej, je tzv. nástupníckou, pri skončení PP výpoveďou od zamestnávateľa alebo dohodou z organiz. dövodov vznikne nárok na odstupné.
Adamikova Monika
19.01.20,11:13
to znamena ze v nastupnickej nieje 3-mesacna skusobna doba ked nas preberu??
Tweety
19.01.20,11:14
Nie je, pretože PP v tomto prípade pokračuje.
Adamikova Monika
19.01.20,11:19
tak mi ostava aj narok na odstupne keby ma chceli prepustit?
Tweety
19.01.20,11:19
Ale veď som to napísala.
Adamikova Monika
19.01.20,11:31
este otazočka .. nieje lepsie trvat na vypovedi u stareho zamestnavatela a u noveho ist s novou zmluvou ? tak by sme dostali odstupne a keby sme chceli u noveho odist -mali by sme aspom nieco - nevieme ake bude mat poziadavky..
Tweety
19.01.20,11:38
Ak je to tak, ako som napísala, že nový preberá všetky práva a povinností, tak, keďže prejdete pod nového, starý nemá zákonný dôvod dať výpoveď. Výpoveď dá len v prípade, že neprejdete a PP skončí.
Adamikova Monika
19.01.20,11:41
Dakujem moc za info..
Jozef Toman
24.01.20,05:24
Otázkou je, ak ide o prevod podniku, prečo by sa mali vôbec ukončovať zmluvy? Ale to je príliš komplikovaná téma, kedže sú tu desiatky rozhodnutí Súdneho dvora EÚ a prax vyzerá inak.

Základná otázka vždy je, či je povinnosť prebrať zamestnancov. Ak áno, pracovné zmluvy by sa mali prebrať tak ako sú (možno s nejakými úpravami), takže žiadne výpovede - odstupné (viď. § 27 a nasl.). Napr. vyššie uvedený prípad, keď niekto iný vyhrá výberové konanie na tú istú činnosť by v kontexte rozhodovania Súdneho dvora EÚ mohol byť prevod podniku, pretože sa prevádza aj činnosť.

Prax je však často iná.

Ak nie je povinnosť prebrať, prvý zamestnávateľ musí ukončiť pracovný pomer (ak už zamestnancov nepotrebuje) a druhý uzatvorí novú pracovnú zmluvu a tam si môže dať aj skúšobnú dobu.

§ 28 ods. 1 Zákonníka práce
Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.
Adamikova Monika
24.01.20,18:28
jedna sa o - pracujeme o stravovaciu spolocnost ktora dodava stravu velkej firme.. nedohodli sa na novych podmienkach a preto nasa firma dala vypoved velkej firme a oni vypisali vyberove konanie na novu dodavaciu spolocnost stravy..