JanaSmekalova
21.01.20,11:47
Som súkromná podnikateľka,jediná konateľka a spoločníčka v s.r.o. -zubnej ambulancii, mám jednu zamestnankyňu-sestričku.Idem na plánovaný chirurgický výkon , ktorý bude vyžadovať 6-8týždňovú PN, jedná sa o operáciu jednej ruky a o cca 2 mesiace ma čaká to isté s druhou rukou.
Poberám minimálnu mzdu, ostatné mesačné náklady sú-plat sestry, zdravotné, soc .poistenie, splátka automobilu a nájom.Aké mám možnosti , resp. čo mám robiť, keď nezarobím cca 4 mesiace nič?
Katy a R
21.01.20,11:19
len môj názor laika - spravíš tak, ako všetci ostatní, keď ochorejú - stratu na zárobku rieši (ako rieši) dávka zo SP (bude počítaná zo mzdy resp z VZ tej mzdy) . Podaktorí podnikatelia majú aj kamerčne niečo poistené (napr aj chir zásah, hospitalizáciu, stratu zárobku .. a všetko možné môže byť. ) .
no a treba znížiť náklady na minimum (za seba odvody platiť nebudeš počas DPN vôbec- neviem, ako sestra bude robiť? ale hádam ju nevyhodíš;) ) . či si skôr myslela na ukončenie činnosti? - to až tak rýchlo nejde, asi sa neoplatí na krátku dobu
jslancik
21.01.20,11:43
ja myslím, že sa nemusíte ničoho báť. z účtovnej stránky to porieši Vaša účtovníčka (na ňu by malo smerovať väčšina týchto otázok). Sestričke môžeš nariadiť čerpanie dovolenky a zvyšok prekážku na strane zamestnávateľa s príslušným % zo mzdy. Ale to vlastne tiež porieši účtovníčka.

Ak ste svoje otázky myslela skôr z pohľadu, že odkiaľ zobrať peniaze, tak na to je tiež jednoduchá odpoveď. predpoklad je, že o operáciách ste vedeli dostatočne vopred. takže bol priestor vytvoriť dostatočnú finančnú rezervu. pri Vašej profesii je predpoklad, že bolo z čoho rezervu vytvárať. a ak náhodou nie, tak bolo načase zdvihnúť ceny za úkony. zubárov je akútny nedostatok, takže problém s nedostatkom pacientov by nevznikol. ak sú samozrejme spokojní s kvalitou prác a prístupom. to hodnotiť nevieme.

prípadné komerčné poistenia bolo treba riešiť trocha skôr, teraz je to už asi neaktuálne.
ivka70
21.01.20,11:51
Mozes si na zabezpecenie zisku do ambulacie zamestnat nejakeho zubara (napr. dochodcu), ktory by zisk aspon nejako udrzal, aj ked treba ratat aj s jeho platom.

Mozes ambulaciu zavriet (zabezpecit zastupovanie v inej) ,ale musis mat tolko, aby si standarne mesacne naklady vedela ja tie 4 mesiace uhradit, sestricke das prekazku v praci na strane zamestnavatela, ale platit ju musis aj vtedy, rocvnako ako leasing, najom atd. Rezervu musis mat vytvorenu.