Anton4321
21.01.20,15:49
Dobrý deň.
Mam problém so zapojením mojich schodiskových vypínačov.
Ak hore zapnem, tak všetky 3 káble vo vypínači ukazujú že sú pod prúdom, ked zhasnem len 1 horný kábel ukazuje prúd vo vypínači.
Horný vypínač - viem zapnúť aj zhasnúť vždy
Dolný vypínač - ak dole zhasnem hore už neviem znova zapnúť
Bol by som naozaj rád ak by ste mi vedeli poradiť skúšal som už veľa vecí, poprípade by ste mi mohli skúsiť načrtnúť ako mam zapojiť fázu a nulák. Ďakujem
canbo
21.01.20,15:27
Najskôr otázka ,ako ste zdatný, aké meracie vybavenie máte.
Skúsenému elektrikárovi z vadaskou to môže trvať minútku.
Pre neskúseného je potrebné nakresliť schému (v prílohe),
Podľa výrobcu ak nieje označený na vypínači vstup ,tak ho namerať.( u starších typov je vstupná skrutka čo je samostatne. Potom rozpojiť vypínače ,aby strčali z krabic po tri drôty .. V jednej krabici sa namerá fázový vodič a ten sa pripojí na vstupnú skrutku do vypínača, potom sa pripoja zvyšné drôty na voľné skrutky. Jeden je zapojený správne, potom v druhej krabici nameráme fázu na jednom drôte , označíme ho a po prepnutí správne zapojeného prvého vypínača nameráme fázu na druhom drôte ,znovu označíme. Neoznačený drôt zapojíme na prívodnu skrutku druhého vypínača a predtým označené na zvyšné voľné skrutky. A JE TO.
A merá sa to pod napätím je potrebné dávať pozor a nielen na seba !
bodliak
21.01.20,15:28
Koľko vypínačov máš ? Iba dva ?
(Ak viac, iba sa medzi tieto dva zaradí potrebný počet "krížových" č.7 )
misoft
21.01.20,16:59
Zbytočne komplikovaný návod!
Vypínač č.6 má len tri skrutky - jedna samostatná = prívod fázy/ resp. výstup k svetlu, dve vedľa seba - tie sa prepoja na oboch striedavých prepínačoch - a je jedno ktorý na ktorú stranu. Fungovať to bude tak, či tak.
canbo
21.01.20,17:22
Až na nové vypínače, tie sú v jednom rade a stredná to nieje,alebo je aj samostatne ,ale prívod to nieje. A sú tam iba čierne vodiče ktorý je pohľadom fázovy a ktorý výstup k svietidlu. A na meranie je doma dotyková skúšačka s dútnavkou a ešte krajčírsky meter.
Chobot
21.01.20,18:07
A kabeláž máš správne urobenú? Kto ti to robil? Ak ten, čo zapája vypínač, tak je možné, že už v kábloch je problém.
vicktor
22.01.20,08:43
Pise, ze ma tri kable.
Nepise, aky ma typ vypinacov.
bodliak
22.01.20,08:57
Píše o schodiskových, to je konkrétny typ, č.6. Stačia mu dva. Medzi ne sa dáva typ č.7, tzv. krížový. Tých môže byť ľubovolné množstvo. Tam, kde je krížový, by mu vyliezali zo steny 4 vodiče. O tom nepíše, tak predpokladám, že obrázok vystihuje jeho realitu.
Chobot
22.01.20,09:13
Obávam sa toho, že už samotné káble nie sú dobre natiahnuté...
vicktor
22.01.20,09:24
Inak - ci tie jeho vypinace tzv. schodiskove su naozaj c.6 ?
bodliak
22.01.20,10:36
Tak niekto spochybní káble, niekto vypínač... Podľa mňa už má dosť info. Ak mu to nestačí, tak nech si zavolá elektrikára.