zahumak
21.01.20,18:29
ahoj, sporim sa so spravcom bytoveho domu o odstranenie svojho mena na vonkajsich zvoncekoch.
mam na vymazanie nejake pravo, napr. podla zakona o ochrane osobnych udajov?
znami vedia kod zvonceka, cudzi ma nezaujimaju. ja tam to meno mat nechcem/nepotrebujem.
dik

tymto to uzatvaram, a viac reagovat nebudem.
ak si chcete dalej podebatovat, nech sa paci. mal som pocit, ze toto je pordna, nie pokec.
mimo Chobota, veronikasad a ciastocne bruchača ktorym dakujem mi tu reaguju ludia, ktory ani nepochopili otazku, domyslaju si a radia z nejakeho dovodu hluposti.
prijemnu zabavu zelam.
kn-alka
21.01.20,17:39
a čo ti bráni v tom, aby si prelepil svoje meno na zvončeku obyčajným papierikom napr. byt č. ......

Ja osobne som v prenájme, na zvončekoch je písané meno majiteľa, zobrala som šróbovák, odšrobovala, svoje meno prelepila a našróbovala späť. Neviem, v čom sa vyžívate, že za každú blbosť, ktorá sa dá vyriešiť trochou rozumu, sa treba hádať a vypisovať a rozčulovať sa.
zahumak
21.01.20,17:49
co ta nuti odpovedat na nieco, co som sa ani nepytal?
potrebujem vediet, ako je to pravne, nie ako by si to partizansky riesila ty.
netusis, ako su tie zvonceky riesene....
kn-alka
21.01.20,17:57
tak podaj oficiálnu písomnú žiadosť správcovi bytového domu, kde žiadaš o prepísanie - vymazanie
zahumak
21.01.20,18:00
to som urobil, nebolo mi vyhovene. preto sa pytam tu, ze ako je to podla zakona. aby som vedel, ako postupovat dalej.
jelalim
21.01.20,18:17
Preco v takejto veci hladat zakony? Na tomto uzemi je priblizne 600 rocna tradicia, ze ludia maju svojim menom oznacene obydlie.

Nechcel by som ta mat za suseda. Ktokolvek od telekomunikacnej, internetovej, plynovej, elektrickej, dorucovacej, uradnej, spolocnosti bude chciet ist ktebe tvoje meno nenajde a bude s tvojimi zalezitostami otravovat susedov aby ta nasli lebo ty nechces mat menovku.

Aby som pisal k teme radim: Urob si sam. Ak meno zrusit nevies najdi si niekoho kto to vie a kto to urobi.

PS: policajtov ani exekutora absencia menovky nezastavi pri vykone.
zahumak
21.01.20,18:28
preto ze chcem vediet, ci mam pravo na vymaz.
je to take tazke na pochopenie?
netusim, preco by mali zvonit mne, alebo susedom od telekomunikacii,plynarni.....a uz vobec nie policia a exekutor.
takze dalsia "odpoved" mimo.
prisiel som si po radu, nie pokecat si o tom, ci by si ma chcel za suseda.
buchač
21.01.20,18:59
NIE, nie je to osobný údaj.

P.S.:
Na získanie infa som použil google, link nedávam, nech sa snaží každý sám.

DOPLNENIE z google..a zvyšok si je potrebné dať do súvislosti :

Príklad:
Menovky na dverách alebo priestorové označenie kancelárie advokáta obsahujúce napr. meno, priezvisko a titul advokáta nepredstavujú informačný systém, pričom v takom prípade aj keď dané informácie napĺňajú definíciu osobných údajov, na ich spracúvanie v tejto podobe sa GDPR nevzťahuje.

Snáď by som ešte doplnil aj to, že správca je pre majiteľov bytov a nie naopak.
Tiež by som sa určite neunúval dokazovať niečo nejakým zákonom...ale správca by mne musel doložiť zákon (myslené všeobecne), na základe ktorého postupoval.
Terezia13
21.01.20,19:49
mne tu teda z tvojich komentov vychádza, že ani nechceš radu, otázka skôr znie - chceš alebo nechceš na zvončeku svoje meno, pochopila som - nie, nechceš, stačí nechať neoznačený zvonček alebo méno mé xyz... v každej bytovke v každom vchode je niekoľko "nemenovaných zvončekov" a hotovo
zahumak
21.01.20,19:59
google som pouzil aj ja, nasiel som info take, aj onake a nedokazem posudit, na kolko je dana sprava relevantna.
zahumak
21.01.20,20:10
samozrejme radu chcem, preto som sem prisiel.
naivne som sa domnieval, ze tu niekto s pravnou vedomostou odpise a poradi.
takze opat "pokec", nie odpoved
uz som to pisal, zjavne si to necitala. su aj ine typy zvoncekov. napriklad kodovacia klavesnica a k nim menny zoznam zamknuty za plexisklom. ( byt c.7 ma zvoncek 07, 41-41....)
pavol54
21.01.20,20:11
Policajti si to nevedia sami zistiť pýtajú sa. Minule sa ma pýtala hlaidka na ulici kde býva nejaká osoba, tak som im povedal že majú databázu a keby som aj vedel tak im nepoviem (Jedine záchranárom a hasičom)
zahumak
21.01.20,20:12
ale si jediny ktory si odpovedal. dakujem.
mudrejsi z toho zial nie som.
Terezia13
21.01.20,20:14
úplne jedno - nechceš dať meno nedaj finito
Kabaka123
21.01.20,20:24
to sú problémy...
buchač
21.01.20,20:25
Doplnený príspevok
Chobot
21.01.20,20:59
Predpokladám, že sa bavíme o mene fyzickej osobe na zvončeku, pretože keby išlo o právnickú osobu (napr. meno firmy, meno živnostníka, advokáta, ako je nižšie spomenuté), tak na právnickú osobu sa ochrana osobných údajov nevzťahuje.

Keď sa pozrieš na definíciu osobných údajov podľa zákona 18/2018, tak stále nie je jasné, či ide o osobný údaj alebo nie. Treba vychádzať z údaja, ktorý je na zvončeku a toho, či v zmysle zákona ide o identifikovanú či identifikovateľnú osobu alebo nie.

Ak v byte býva viac ľudí s rovnakým priezvisko a na zvončeku je len priezvisko, tak to osobný údaj nie je, lebo podľa toho údaju nie je možné určiť o ktorú osobu sa jedná. Pokiaľ by v byte žila len jedna osoba a zvonček by sa označil priezviskom a nikto iný by v dome také priezvisko nemal, prípadne sa zvonček označí menom a priezviskom a také meno a priezvisko má len jeden človek v dome - potom by sme mohli v určitom zmysle hovoriť o osobnom údaji.

Ale v tvojom prípade je úplne irelevantné sa odvolávať na zákon o ochranu osobných údajov, pretože byt je tvoje vlastníctvo a zo žiadnej legislatívy ti nevyplýva povinnosť mať zvonček alebo si ho označiť menom. Je to len na rozhodnutí vlastníka, či si na zvonček alebo na dvere do bytu dá alebo nedá meno.

V prípade poštovej schránky je to inak - tam zákon o poštových službách uvádza, že adresát, ktorý preberá poštové zásielky je povinný používať funkčnú domovú listovú schránku a označiť domovú listovú schránku a vchod do bytu údajmi potrebnými na vykonanie dodania. Nie je to ale vyslovene povinnosť mať schránku a mať ju označenú. Je to len pre ochranu poštového podniku, že v prípade, že nie je schránka alebo nie je označená, poštový podnik sa zbavuje zodpovednosti za nedoručenie zásielky. Takže ak niekto nechce prijímať poštu, nemusí mať ani tú poštovú schránku.

Niekto tu správne podotkol, že správca je pre vás, nie vy pre neho. Správca má plniť vaše rozhodnutia. Preto ak to meno na schránke vyslovene nechceš, správca, ani ostatní vlastníci nemajú právo ťa k tomu nútiť. Trvanie správcu na uvedení tvojho mena nemá žiadny právny základ. Ak trváš na odstránení mena, tak by ho mal odstrániť. Ale nie z dôvodu ochrany osobných údajov, ale z dôvodu tvojich vlastníckych práv.

Síce nepoznám dôvod tvojho nesúhlasu s menom, ale predpokladám, že to nebude z dôvodu zatajenia sa. Lebo ak si vlastníkom bytu, tak si ťa môže ktokoľvek nájsť na liste vlastníctva v katastri, ktorý je verejný. Dokonca tam je aj tvoj dátum narodenia a adresa trvalého pobytu. Ale to asi vieš.
Mária27
21.01.20,21:12
Zákon o ochrane osobných údajov hovorí o spracúvaní osobných údajov inými, nie o ich označení, ohlásení či uvedení samotnou osobou. Ak ich ty uvedieš či neuvedieš, ak to nie je vyslovená povinnosť či podmienka, trestať ťa nebudú - najmä nie za meno na schránke či zvončeku.

Minimálne poštové podmienky to vyžadujú v bode 16.10
https://www.posta.sk/subory/36961/postove-podmienky-vseobecna-cast-vnutrostatny-styk.pdf

zákon o ochrane osobných údajov
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2018/18/20190901
dmc
22.01.20,06:13
ludom uz uplne.... kvapka
zahumak
22.01.20,07:08
zjavne si nepochopila, o com pisem. skoda reci
zahumak
22.01.20,07:13
to som moc nepobral, co mi pises. ja nic uvadzat nechcem, ja nie som spravca. a posta mi je ukradnuta, mimo dane za byt mi postou nechodi nic.
zahumak
22.01.20,07:15
preco by ma mali hladat policajti?
...a tabulu s menami a cislami bytov mame. aj oznacenu schranku. bavime sa o vonkajsich zvoncekoch.
zahumak
22.01.20,07:17
spravca argumentuje dohodou vlastnikov.
viem, moja chyba, ze som sa hlasovania nezucastnil. ak vobec nejake niekedy bolo.
buchač
22.01.20,07:28
Pomaly, ale iste si začínam myslieť, že si robíš prdel...
zahumak
22.01.20,07:33
ahoj, dakujem za vycerpavajucu odpoved.
hlavne za to, ze sa nasiel konecne niekto, kto pise k veci.
skusim postupne zareagovat na tvoj prispevok.
zvonceky su spolocne, tj nemozem sa len tak rozhodnut sam, ze tam moj nebude. je to tablo s kodovacou klavesnicou a menami.
a ano, mam tam plne meno.
schranku mam riadne oznacenu, rovnako meno aj cislo bytu na info tabuli. tam problem nie je.
mimo to si nepamatam, ze by som niekedy postara videl, aj ked som bol doma, dostal som len zlty papierik.
ako som uz pisal inemu diskutujucemu, spravca sa odvolava na rozhodnutie spolocenstva vlastnikov.
nie, zatajovat sa nemusim. to nie je ten dovod.
willma
22.01.20,07:33
a ako má poštárka vedieť, kam hodiť zásielku? Ďalší príklad PN a kontrola zo sociálnej poisťovne - ako budeš vysvetľovať, že si bol doma, ked sa ti nevedeli dozvoniť, lebo nevedeli kde?
zahumak
22.01.20,07:36
Kabaka123 a dmc
co vy mozete vediet o mojich dovodoch? na co sa k tomu vyjadrujete?
co ked sa volam Ali Ahmed, som prvy v zozname a chodia mi tam vyzvanat neonacisti?
zahumak
22.01.20,08:04
ze by ju hodila do schranky?
v zivote u mna socialka nebola, ja PN nezneuzivam a ani sa nezdrzujem v mieste trvaleho bydliska. pravdepodobne by ma hladali tam, ak vobec hladali.
zahumak
22.01.20,08:05
?
buchač
22.01.20,08:09
zahumak (Dnes 08:15)
...a tabulu s menami a cislami bytov mame. aj oznacenu schranku. bavime sa o vonkajsich zvoncekoch
======================
Očuj Ali Ahmed Ben Hur...prečo by ti mal niekto vyzváňať, keď :
- ti môžu rozkopať schránku
- ti môžu rozkopať ksicht
- ti môžu poškodiť auto

P.S.:
Ako píšu Kabaka a dmc....ľuďom už poriadne drbe z tých "problémov"...

Ty chceš zákon na nejaký smiešny zvonček ?
Kuwa...to je už fakt iný level uvažovania, keď na oveľa dôležitejšie záležitosti nie sú zákony.
Fakt je to problém...kua, šak napíš nejakému poslancovi, nech parlament prejedná "zvončekový zákon".
veronikasad
22.01.20,08:12
Daj jeden normálny dovod, kvoli ktoremu ti to meno na zvonceku vadi. Keď na adrese trvaleho pobytu sa nezdrziavas...
Chobot
22.01.20,08:25
Zvonček je spoločné vlastníctvo, takže ak väčšina vlastníkov tak rozhodne, tak sa zvončeky inštalujú - aj tebe. Tomu zabrániť ani nemôžeš. Ide o to meno na zvončeku, to nie je povinné tam mať.

Z toho tvojho záveru príspevku som trochu na pochybách. Tak buď máte spoločenstvo, alebo správcu. Ak máte spoločenstvo, tak správca má ešte obmedzenejšie právomoci, je len vykonávateľom určitej agendy. Za správu domu zodpovedá v tom prípade spoločenstvo. Správca v tomto prípade len plní príkazy spoločenstva. Správca nie je partnerom pre vlastníkov bytov. V takomto prípade to ani nie je správca, len zazmluvnená tretia strana, ktorá má zmluvu so spoločenstvom.

V prípade správy správcovskou spoločnosťou sú zmluvy uzatvárané medzi správcovskou spoločnosťou a jednotlivými vlastníkmi. Podľa všetkého ty zmluvu so správcom o výkone správy bytu asi ani nemáš. Takže ak máte naozaj spoločenstvo, tak musím dať za pravdu správcovi, že on ti tvoju požiadavku nemôže splniť. Ty musíš žiadať spoločenstvo o to, aby ti z tej tabule vymazali meno.Tvoju požiadavku teda musíš riešiť so spoločenstvom, nie so správcom.

Ak spoločenstvo bude trvať na svojom stanovisku, tak ti zostáva jedine obrátiť sa na súd, ktorý rozhodne o tom, či tam to tvoje meno bude, alebo či je spoločenstvo povinné ho odstrániť.
zahumak
22.01.20,08:27
schranky su za vchodovymi dverami, auto podpisane nemam,....na co to stale riesis?
nepotreboval som vediet, ci existuje zvoncekovy zakon, ani vase nazory na zmysel otazky.
skratka ma len zaujimalo, ze ci sa moj problem neda vyriesit poukazanim na zakon o ochrane osobnych udajov.
nic viac a nic menej
zahumak
22.01.20,08:30
moje dovody ta vobec nemusia zaujimat.
ak by si kvoli tomu nemohla spavat a nevies si ziadny predstavit, precitaj si vyssie v prvych komentoch. nie je realny, ale ani nie je daleko od pravdy.
zahumak
22.01.20,08:32
ok, dakujem
veronikasad
22.01.20,08:38
Napíš dotaz na Úrad pre ochranu osobných údajov, budeš mať odpoveď s ktorou mozes argumentovat u správcu
vicktor
22.01.20,09:17
Snad sa nebudes sudit o takuto somarinu, ja by som spravil ako poradila kn-alka - jednoducho to odstran.
Byty sa aj predavaju a novy majitel si menovku vymeni sam, hadam nevola kazdy spravcu.
Mária27
22.01.20,09:30
Veď ti píšem, že označovať nič nemusíš, že zákon o ochrane osobných údajov je o niečom inom - o databázach atď. Pošta to má v zmluvných podmienkach, teda keď nechceš, takú zmluvu s ňou neuzavrieš (nepristúpiš k tomu) a basta! Pošta vlastne na zabezpečenie označovania vyzýva vlastníkov a správcov, preto ťa správca naháňa. Asi má aj on problém zazvoniť ti. Tak sa izoluj od všetkých.
dmc
22.01.20,10:05
ukludni sa - nohy v teple. Zbytocne sa zavzdusnujes. Mam na haku tvoje osobne problemy a vyjadrovat sa budem k comu chcem.
zahumak
22.01.20,12:38
veronikasad dakujem, to znie rozumne
dmc ja som kludny, a ty sa samozrejme vyjadrovat mozes tiez, len v tom nevidim zmysel.
bud mas odpoved na otazku, alebo si chod pokecat niekam na FB,alebo do krcmy.
buchač
22.01.20,12:46
Ak spoločenstvo bude trvať na svojom stanovisku, tak ti zostáva jedine obrátiť sa na súd, ktorý rozhodne o tom, či tam to tvoje meno bude, alebo či je spoločenstvo povinné ho odstrániť.
=========================
Takt toto je už sila. Súd sa má zapodievať nejakým stupídnym zvončekom ?
...a potom že sú súdy zahltené.
Katy a R
22.01.20,12:51
kopretinka
22.01.20,12:58
Wilma,kontrola zo sociálky pôjde na adresu,ktorá je uvedená,že sa na nej bude zdržiavať počas PN.A to nemusí byť trvalé bydlisko.Takže menovka na zvončeku im netreba.
Katy a R
22.01.20,13:07
keď nechceš - nič nemusíš;) (musíš iba zomrieť) .
niekto nemá ani schránku, ani zvonček, a anilen byt:) a či to už môže mať nejaké následky - to už je o inom. (že napr ak nemáš označenú schránku, poštárka ti nedoručí zásielku - ale ak ti nič nechodí ... - veď terazky sa úradné veci doručujú elektronicky - ak máš op aktivovaný) . a tiež neviem, aké zmluvy a pravidlá máš dohodnuté so správcom ....
inšpirácia https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjW1cvEn5fnAhUUTcAKHdInDqsQFjABegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fwww.hlavnespravy.sk%2Fdodrziavan ie-ochrany-osobnych-udajov-praxi-vo-viedni-uz-nebudu-menovky-zvoncekoch-bytov%2F1550968&usg=AOvVaw0pGj5vnAWOQf-DGY9kStJJ
buchač
22.01.20,13:38
Hm...ako to slušne ?

Čím bližšie k Nemecku, tým viac blbostí...
Šak aj to GDRP prišlo z dzignutej EU...

Že miesto mien čísla ?
Hm...ale šak toto už tu bolo...tiež to prišlo takpovediac z Rakúska (Hitler).
marjankaj
22.01.20,13:51
A keď neuspeje na našom nezávislom súde, tak to môže hnať až do Strasbourgu.
Mária27
22.01.20,15:07
onefdho si budete schvaľovať domový poriadok, tak si všimni aj schránky
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/476/20200201.html
misoft
22.01.20,15:38
Pretože zvončeky sú SPOLOČNÝ majetok a tam o tom, či budeš, nebude mať menovku rozhoduje väčšina vlastníkov bytov! A správca potom rozhodol správne, pretože na to NEMAL súhlas ostatných majiteľov bytov!
Prečítaj si komentár Chobota o 9:25. Ty chceš ísť hlavou proti múru?
misoft
22.01.20,15:42
Stále operuješ - PN nemám, nemá ma kto hľadať.... až raz sa stane, že ťa budú potrebovať a nenájdú ťa, lebo nevedia, kde máš svoj pelech. A budú sa pýtať susedov. Ich potom zažaluješ za zneužitie osobných údajov?
A k tým zvončekom - buď si troll, alebo truľo, keď si doteraz nepochopil, že to, čo je zabudované v SPOLOČNOM dome, je spoločné - zvonček NIE JE tvoj výhradný majetok!!!!