michalesco
22.01.20,09:31
Dobrý deň, moja sestra opatruje starú mamu svojho manžela. Dostáva za to mesačne príspevok na opatrovanie. Musí tento príjem zdaniť? Je doma s dvojročným synom... Ktoré ustanovenie zákona o dani z príjmu sa na ňu vzťahuje?

Veľmi pekne ďakujem.
Chobot
22.01.20,08:47
Zákon o dani z príjmov § 9 ods. 2) písm. b):

§ 9 Príjmy oslobodené od dane

(2)
Od dane sú oslobodené aj
a)
...
b)
dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze,41) sociálne služby,42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi,43) ďalšie sociálne dávky44) a plnenia rovnakého druhu z členských štátov Európskej únie a štátov, ktoré sú zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore,

Pozn. 42:

42)
Zákon č. 447/2008 Z. z.
Zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov.

Opatrovateľský príspevok sa vypláca v zmysle zákona č. 447/2008, takže je oslobodený od dane z príjmu.
Katy a R
22.01.20,08:51
tento príspevok nie je zdaniteľný príjem!!! Ak nemá nejaký iný zdaniteľný príjem, nemusí nič riešiť.
Ale ak by si chcel jej manžel vo svojom DP uplatniť NČZD na manželku - tak v tom prípade sa počíta do príjmu manželky (tam idú aj zdaniteľné aj nezdaniteľné príjmy)
michalesco
22.01.20,09:43
Ďakujem veľmi pekne. Pre švagra je kľúčová zrejme tá posledná veta - teda že si nemôže uplatniť NČZD na manželku, aby nemusela podávať daňové priznanie.
veronikasad
22.01.20,09:48
Tá ale nesúvisí s názvom tvojej témy - sestra z opatr.príspevku daň neplatí. A nesúvisí ani s tým, či musí, alebo nemusí podávať DP (sestra)
Katy a R
22.01.20,09:54
na švagra si sa síce vôbec nepýtal, ale my tu vieme čítať aj myšlienky ;) resp medzi riadkami:) (ale nabudúce rovno a jasne zadaj otázku). Manželka v žiadnom prípade neusí podávať DP - ak má len ten príspevok!!! Možno švagrovi nejakých pár eur NČZD na manželku výjde ???? - ale to už záleží od výšky toho jej príjmu za celý rok.
michalesco
22.01.20,10:44
Ono je to tak, že pôvodne mi volal švagor s tým, že v práci mu povedali o tom, že jeho manželka je povinná podať daňové priznanie, hoci jej príjem tvorili len tieto príspevky. Preto som sa na ne pýtal. Nevedel som, že existujú okolnosti, kedy by DP podávať musela. Vtedy mi trklo, že ak to mu tak povedali, tak to kvôli jeho RZ.
Už je to snáď zrozumiteľnejšie, prečo som sa tak pýtal. Ďakujem za radu a zorientovanie...
Katy a R
22.01.20,10:49
ešte raz - ona nepodáva DP !!! On si NCZD možno môže aj na ňu aj na seba uplatniť - ale to už ozaj nevieme uhádnuť - nemáme zázračnú guľu, to už záleží od príjmov ... z tvojho zadanie je jasné, že nemáš šajnú, aké druhy NČZD existujú.(a neverím, že mu také niečo v robote povedali) pozri si stránku FS - tam je všetko.
veronikasad
22.01.20,11:07
Aká je suma opatrovatelského príspevku, ktorá jej bola vyplatená z UP? Predpokladám, že na dieťa už poberala celý rok 2019 len rodičovský príspevok, nemala žiadny príjem zo zamestnania (ani preplatenú dovolenku) ...
Anik
22.01.20,15:58
Katka len tak uvažujem nie je rozumné podať DP - nulové - nedokladuje sa to keď sa prepočítava príjem za predošlý rok - náväznosť na výšku príspevku na nasledujúci rok.
Katy a R
22.01.20,16:02
neviem, ako to myslíš - príjem ktorý je dôležitý pre výšku príspevku sa zisťuje u ŤZP osoby, nie u opatrovateľa - či zle som pochopila?
Anik
22.01.20,16:08
Nie Katka pochopila si to správne, ja len viem, že pred časom keď kamarát opatroval nosil potvrdenie z DU. aj za opatrovateľa a aj potvrdenia o príjmoch všetkých spolu posudzovaných osôb, ako aj výmery o dôchodkoch. Len som nahlas uvažovala ok.
Katy a R
22.01.20,16:16
v tomto prípade ani nejde o spoločne posudzované osoby. Samozrejme - kvôli dávke musí ŤZP každoročne doložiť výšku príjmu (všetkých príjmov) spoločne posudzovaných osôb . a nielen príjem - aj aký má majetok.
U opatrovateľa - že či vôbec spĺňa podmienky - aby mohol poberať príspevok príspevok (nie kvôli výške prísp)?