aquaa
22.01.20,10:49
Dobrý deň, chcem sa opýtať, existuje nejaký zubár, kde nebudem musieť platiť vôbec nič? teda všetko z poistenia? Mám zuby v zlom stave, a ten môj zubár mi vyčíslil cenu na opravy kazov za vyše 400€. Nemám toľko a zuby bolia.
ďakujem
Chobot
22.01.20,09:52
Taký zubár neexistuje.
aquaa
22.01.20,09:54
ďakujem to ma nepotešilo. a čo v tom prípade ak celý opuchnem tak jedine pohotovosť? tam nechcem dopadnúť, nechcem aby mi zuby vytrhli. Čiže načo máme poistenie keď z toho nie sú hradené ani opravy kazov, nechápem
veronikasad
22.01.20,09:55
Bola si minuly rok na preventivnej prehliadke u zubára. V ktorej Zdravotnej poisťovní si poistencom?
aquaa
22.01.20,09:56
nebol som, všeobecná
dmc
22.01.20,10:03
ked povie fasitovi ze je fasista - sa mu vyliecia zuby ? zaujimave
bodliak
22.01.20,10:04
Tak, ako sa platia doplatky za lieky, tak sa platia poplatky a doplatky za výkon u zubára, navyše neabsolvovaním preventívnej prehliadky strácaš nárok na ďalšie úhrady od ZP. Absolvuj "preventívnu", tam vyčísli škody, počkaj pol roka a potom to bude o pár centov lacnejšie...

Môže byť zubár lacnejší alebo drahší, kvalitnejší alebo lajdák, no zadarmo to asi nikto robiť nebude.
veronikasad
22.01.20,10:05
Bohuzial, bez minuloročnej preventívnej prehliadky bude doplatok za osetrenie zubov bez prispevku zdravotnej poisťovne...
veronikasad
22.01.20,10:06
Ak preventivka nebola v roku 2019, cakat by musel az do roku 2021...
Mila123
22.01.20,10:12
preventívna prehliadka sa týka iba ošetrenia ZK

Ošetrenie zubného kazu sa plne uhrádza z verejného zdravotného poistenia len vtedy, ak bol poistenec na preventívnej prehliadke u zubného lekára v predchádzajúcom kalendárnom roku.
aquaa
22.01.20,10:17
ďakujem, ešte ak môžem otázku, tie kazy sa opravia aj vrátene blomby? a dostanem bielu ? alebo tie z kovu, čierne sú iba zadarmo? pretože, nepríde mi rozum správny názov, amalgám? tak tie vraj už nikto nerobí, že sú škodlivé
Mila123
22.01.20,10:21
plomba je správne
záleží akú si dáš, amalgám nemusíš
vicktor
22.01.20,10:22
"videteľné (asi po 4 ) ti spravia zadara" - to mas odkial?
Na preventivky chodim odkedy ich Zajac vymyslel, ale okrem preventivky platim / doplacam za vsetko.
ivka70
22.01.20,10:23
V provom rade lekar, kam patrite podla miesta trvaleho bydliska/rajonizacie.
Treba dodrziavat 1x rocne preventivnu prehliadku - od tej sa odvijaju doplatky zdravotnej poistovne v nasledujucom roku.
Ak preventivna prehliadka nebola, tak ZP nedoplaca nic.
Ale bez doplatkov pacienta zubna starostlivost nie je, mozete si len vybrat lacnejsie materialy a pod., dohodnut s lekarom. ale s doplatkom treba pocitat takmer u vsetkych zakrokov.

Este doplnenie: obcas sa mihnu v BA inzeraty _ponuky osetrenia zubov studentami lekarskej fakulty _ na Haydukovej.
Tam su ceny velmi nizke, osetruje student pod dohladom lekara
http://zubarstudent.sk/
Tak aj tam mas moznost skusit, popytat sa.
Katy a R
22.01.20,11:10
ak si nebol na preventívke ... tak si všetko zacvakáš sám - aj u zmluvného lekára. A u nás už pomaly ani zmluvných zubárov niet. kašľú na zmluvy z poisťovňami - a aj tak je problém nájsť dobrého zubára, čo ťa vezme.
ZP v podstate len niečo hradí z výkonov - a zo základného materiálu už asik žiadny zubár plomby nerobí???
Mne napr vlani Dôvera vrátila späť 75 eur (za jednu den hygienu + 2 ošetrenia) - ale už výhoda padá, môj zubár skončil s poisťovňami! takže všetko budem platiť. V tvojom prípade by ale ani tento bonus ani nebol, keďže nemáš preventívku (starostlivosť o zuby je podmienkou) .
Tak ti len držím palce, aby si našiel nejakého dobrého zubára a za "rozumnú" cenu . A najlacnejšie je - starať sa poriadne o svoje zuby!:)
kopretinka
22.01.20,11:16
Zajac vymyslel preventívky?
veronikasad
22.01.20,11:21
Zubári tvrdia, že im poisťovna platí málo, preto rozdiel žiadajú od pacientov. Keď pacient nemá preventívku, tak zubárovi platí aj to, čo by mu zaplatila ZP.
Katy a R
22.01.20,11:28
veronika - každý si môže skontrolovať, koľko presne mu ZP zaplatila za ošetrenie - v EP ☺ (veru stáva sa, že aj nič - asik majú nejaké kvóty, preto zubári nepodpisujú zmluvy)
veronikasad
22.01.20,11:31
Pokial nemá zubár so ZP zmluvu - tak NIČ. Alebo už má zubár v danom mesiaci (štvrťroku) vyčerpaný limit - tiež NIČ neplatí ZP, ak lekár pacienta ošetrí.
vicktor
22.01.20,12:22
Pokial ma pamat neklame, tak Zajac vymyslel zubne preventivky aj 20 korunovy poplatok za navstevu lekara.
Ak ma klame, ozrejmi kto iny.
marjankaj
22.01.20,13:31
On asi chce iba zadarmo poradiť. A na porade sa predsa radí zadarmo.:D
kopretinka
22.01.20,14:38
ja som chodila na preventívku od prvej triedy na ZŠ.Mali sme v škole ordináciu a zubárka tam dochádzala.
misoft
22.01.20,14:44
Tak potom taký zubár neexistuje, alebo sa to volá "klieštiky" a fik - fik....
jslancik
22.01.20,16:22
o tej "plnej úhrade" máš odkiaľ, prosím ťa? lebo to skôr nie ako hej.
Mila123
22.01.20,16:36
https://www.vszp.sk/prevencia/

dcéra (študentka ZL) na LF chodila na prax na štátne zubné ambulancie, tam si platili pacienti iba doplatok za anestézu (1,- €)
výplne robili ozaj bez doplatku
veronikasad
22.01.20,16:37
u mojej zubárky doplácam za výpln okolo 15€
Mila123
22.01.20,16:39
ja neplatím nič za výplň......
buchač
22.01.20,16:39
" Plná úhrada " je ošetrenie kazu...teda vyvŕtanie, vyčistenie, vybrúsenie.
Zubár sa ale zahojí pri výplni...ešte aj amalgám ide do desiatok eur.
Katy a R
22.01.20,16:44
mila - len povzdych .... "šťastná to žena" ;)
veronikasad
22.01.20,16:46
Možno nejaká zubná ambulancia v štátnej nemocnici, zmluvný súkromný lekár žiadny nerobí bez doplatku.
buchač
22.01.20,16:52
Mila123 (Dnes 17:39) ja neplatím nič za výplň......
Katy a R (Dnes 17:44) mila - len povzdych .... "šťastná to žena"
=================
Keby bola moja dcéra zubárka...tak ani ja by som neplatil.
pavol54
22.01.20,16:57
V NO - GO zóne určite len treba použiť správne vety:)
kopretinka
22.01.20,17:33
Každé ošetrenie kazu platím.35eur minimálne.
Mám zmluvnú zubárku.
lujza.j
22.01.20,17:40
Aj ja....ci mam alebo nemam preventifku....
ivka70
22.01.20,17:47
Biela je za doplatok
bjuty smis
22.01.20,17:50
nie je úplne zadarmo, ale rokmi sa ti to vráti...
https://medicinske-nastroje.cz/laboratorni-kladivo-55
veronikasad
22.01.20,17:52
Katy, aj ked nema zubar zmluvu s poistovnou Dovera ti preplati tolko čo by zaplatila zubarovi, len o to treba požiadať a počkať na schválenie pred vykonom. Tlačivo je na stránke ZP, zubar ho musi potvrdiť a napisat orientacnu cenu .... Preventivka ale musi byt
Katy a R
22.01.20,18:00
viem o tom - aj som to už chcela vyskúšať (u syna
by to bolo obhajiteľné) .. ale nepochodila som u zubára (on to musí tiež dopredu riešiť) . Čo myslíš, prečo dobrí zubári končia s poisťovňami - pre tú byrokraciu. Majú dosť klientov aj dostatočné príjmy, aby niečo riešili cez ZP (tie kapitácie sú pre nich nepodstatné).
veronikasad
22.01.20,18:04
Ja som si davala vlani robit korunky u ineho nezmluvneho lekára, nie u svojho zmluvného. Nic nemusel riešiť, len urobil kalkuláciu, bez problemov mi to preplatili. Súhlas ZP bol tuším na 4 mesiace
korela
22.01.20,19:45
Tak ti platí, hlavne, že si ju stihla a tento rok v predstihu. :-)
ivka70
22.01.20,19:56
Asi tazko, medzi preventivkami musi byt aspon 3 mesiace odstup.
korela
22.01.20,20:12
Ak je to pravda, nevedela som. Myslela som si, že sa ide iba podľa daného roka.
Inak na celú záležitosť okolo ošetrenia zubov mám osobne taký názor, že ľudia majú dnes paradoxne priemerne v horšom stave zuby ako pred Zajacovými opatreniami, pretože nezmyselné preventívky, plus mnoho ľudí blokuje nedostatok peňazí, nie ľahostajnosť. A tak sa im stav zubov neustále iba zhoršuje. Toľko bezzubých ľudí som predtým nikdy nevidela ako za posledných cca 10 rokov.
Slovensko zasa muselo byť hŕŕŕ oproti Čechom.
A aké tu na Porade odzneli radikálne názory vo všeobecnosti na čistenie zubov, akoby za socíka neexistovali zubné kefky.
veronikasad
22.01.20,20:23
Na preventívkach zarábajú lekári - bola som svedkom pred Vianocami u svojej doktorky - prišla rodina 2 dospelí a 3 deti, všetci išli naraz do ambulancie a vychádzali ani nie za 15 min. Aká to môže byť preventívka ?
Chamurapi
24.01.20,06:25
ani amalgam nie je zadarmo, a skodlivosti sa netreba bat
kopretinka
24.01.20,08:25
V akej si poisťovni?
veronikasad
24.01.20,09:03
Dovera
delonka
05.08.20,05:23
Ahojte,mám veľmi aktuálnu skúsenosť so zubami, od júna t.r., platím ako murovatá,preventívnu prehliadku som mala m.r. u iného lekára,bolesť ma však prinútila ísť k ďalšiemu, pretože ten môj z prevent.prehliadky týždeň neordinoval,tak som si našla v mieste bydliska,nech s bolesťou nebehám po celom meste.,súčasný zubár si zoberie aj kartičku poistenca odo mňa, že som bola na preventívnej prehl.som ho informovala, a teraz to najlepšie - trhanie zuba 85 eur, z toho 15 anestézia, ďalšia návšteva plombovanie 105 eur,viackoreňový zub, samozrejme s anest., to len tak pre info, vraj podobné ceny sú už aj v HE nielen v BA., spádového zubára som nenašla, bolesť bola zlá, behom dvoch týždňov som prišla o dve zadné stoličky a to minuloročná prev.prehl. bola OK, ani zubný kameň mi nečistil., asi tam bola chyba, nemala som ho veľa, ale mohla som skúsiť aspoň dentálnu hygienu, priznávam, že až teraz mi ju navrhol zubár...čakajú ma "veselé"časy so zubami, mám svoje roky a viacmenej všetko staré plomby., aj som uvažovala, že idem hľadať ešte iného, ale v diskusiách som našla info, že radšej investovať u súkromníka, mnohí boli nespokojní s výsledkom, keď išla časť zákroku cez poisťovňu.,skôr ma trápi to, že VšZP nemá absolútne žiadne benefity pre seniorov, čo sa týka zubného ošetrenia, jedine pre deti, aj som im písala, či neuvažujú o zmene, nechcite ani vidieť ich odpoveď, nič neriešiace slová...ja len toľko, všetkým vám želám zdravé zuby a žiadne problémy s nimi.