guges
06.09.06,21:27
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu : 15.9. mi končí materská dovolenka, chcela by som pokračovať v rodičovskej dovolenke, ale neviem ako postupovať, mám si to ísť nahlásiť do SP, do ZP? aké odvody za mna platí štát a aké si mám platiť dobrovoľne. ďakujem
azuz
07.09.06,04:39
1. Požiadaj zamestnávateľa o poskytnutie rodičovskej dovolenky - musí Ti vyhovieť.
2. Na OÚ odbor sociálnych vecí požiadaj o rodičovský príspevok..
3. Pred 15.9.2006 choď na SP (aj keď si zamestnaná) a prihlás sa od 15.9.2006 na dôchodkové poistenie ako osoba, ktorá je poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov. Budeš dôchodkovo poistená.
4. Zdravotnú poisťovňu by mal nahlásiť zamestnávateľ.
Čo sa týka dobrovoľného platenia, musia odpovedať odborníci, to neviem.
nika.sum
07.09.06,04:51
Ja som sa bola vypytovat kvoli sebe, lebo pojdem na matersku, som SZCO (u teba nie vidno ci si zamestnana alebo SZCO)
Ak by si bola SZCO a neprerusila zivnost, odvody do SP treba platit po skonceni poberania materskej a ak si pred zacatim poberania materskej platila odvody dobrovolne treba v tom pokracovat po skonceni poberania materskeho alebo sa odhlasit. Ako je to ZP neviem, mne sa neoplati prerusovat lebo aj tak by som to musela potom doplatit.
Ako zamestnavatel som zaciatkom tohto roku za svoju zamestnankynu, kt. do februara poberala materske, podavala Registracny list FO - prerusenie od datumu kedy zacala poberat rodicovsky prispevok (ten si musela vybavit sama)
Martinella
07.09.06,05:02
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu : 15.9. mi končí materská dovolenka, chcela by som pokračovať v rodičovskej dovolenke, ale neviem ako postupovať, mám si to ísť nahlásiť do SP, do ZP? aké odvody za mna platí štát a aké si mám platiť dobrovoľne. ďakujem

Podľa § 128 odst.5 Zákona o sociálnom poistení platí štát poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie, a poistné do rezervného fondu za fyzickú osobu s trvalým pobytom v SR, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov veku s trvalým pobytom v SR ak táto osoba nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo SZČO a nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok ani invalidný dôchodok,nedovŕšila dôchodkový vek a podala si prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti.
Podľa § 11 odst.8 bod k) Zákona o zdravotnom poistení štát platí poistné na zdravotné poistenie za fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov.
guges
07.09.06,18:13
Zabudla som upresniť, že som zamestnanec, kedže za mňa neplatí keď som na rodičovskom odvody do fondu nemocenského štát, tak či by mi nebolo lepšie sa dobrovoľne prihlásiť a plaťiť si aj nemocenské pre prípad, že by som šla na ďalšiu materskú a aj poistenie v nezamestnanosti, ak by ma zamestnávateľ nechcel po rodičovskej dovolenke zamestnať, aby som mala nárok na podporu v nezamestnanosti. Alebo neviem ako sa to robí, aby dobre bolo, poraďte mi prosím, kto sa v tom vyznáte, Ďakujem
a ešte som zabudla, to ked má zamestnávateľ podať na SP evidenčný list, ako prerušenie, to znamená, že sa mi tie roky nepočítaju do odpracovaných, alebo ako to mám chápať.
azuz
08.09.06,04:38
a ešte som zabudla, to ked má zamestnávateľ podať na SP evidenčný list, ako prerušenie, to znamená, že sa mi tie roky nepočítaju do odpracovaných, alebo ako to mám chápať.
Ak Ti zamestnávateľ nahlási prerušenie poistenia a Ty sa sama neprihlásiš na SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, tak sa Ti tieto roky nebudú počítať do dôchodku. Začnú sa Ti počítať až odo dňa podania prihlášky. Preto som napísala, že tam máš ísť pred 15.9. a prihlásiť sa od 15.9. na DP.
Do odpracovaných rokov na dovolenku sa tieto roky počítať budú, lebo pracovný pomer trvá.
Martinella
08.09.06,05:13
Zabudla som upresniť, že som zamestnanec, kedže za mňa neplatí keď som na rodičovskom odvody do fondu nemocenského štát, tak či by mi nebolo lepšie sa dobrovoľne prihlásiť a plaťiť si aj nemocenské pre prípad, že by som šla na ďalšiu materskú a aj poistenie v nezamestnanosti, ak by ma zamestnávateľ nechcel po rodičovskej dovolenke zamestnať, aby som mala nárok na podporu v nezamestnanosti. Alebo neviem ako sa to robí, aby dobre bolo, poraďte mi prosím, kto sa v tom vyznáte, Ďakujem
a ešte som zabudla, to ked má zamestnávateľ podať na SP evidenčný list, ako prerušenie, to znamená, že sa mi tie roky nepočítaju do odpracovaných, alebo ako to mám chápať.

Ak si ako zamestnanec na RD,teda nevykonávaš prácu u svojho zamestnávateľa z dôvodu prerušenia rod.dovolenkou, odvody za Teba platí štát(starobné poistenie, invalidné poistenie a fond solidarity).Iba ak by si pracovala aj poberala rodičovský príspevok, tak by za teba platil zamestnávateľ.
A keď plánuješ ďalšiu materskú dovolenku a chceš si ju zvýšiť, môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, keďže ako zamestnanec máš prerušené nemocenské poistenie z dôvodu čerpania RD, a platiť si nemocenské poistenie. Ale z tohto dobrovoľného poistenia by si takto musela splniť podmienku platenia aspoň 270 dní. A správnym nastavením výšky platieb si môžeš zvýšiť bud.materské. Inak bolo to tu na porade preberané, skús si cez vyhľadávanie.
Na podporu v nezamestnanosti musíš spĺňať podmienku byť poistená aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných.
§ 104 Zákona o soc.poistení : Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti:
Ten, ktorý mal PP na dobu určitú a spĺňa podmienku poistenia v nezamest. pred zaradením do evidencie ÚP aspoň 2 roky, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej 2 roky ale zároveň nebol poistený z iného výkonu zamestnanca, teda nemal súčasne viac PP, z ktorých platil poistenie v nezamestnanosti - má nárok na podporu v nezam.
Jana Motyčková
08.09.06,07:41
Zabudla som upresniť, že som zamestnanec, kedže za mňa neplatí keď som na rodičovskom odvody do fondu nemocenského štát, tak či by mi nebolo lepšie sa dobrovoľne prihlásiť a plaťiť si aj nemocenské pre prípad, že by som šla na ďalšiu materskú a aj poistenie v nezamestnanosti, ak by ma zamestnávateľ nechcel po rodičovskej dovolenke zamestnať, aby som mala nárok na podporu v nezamestnanosti.
Iba doplním predchádzajúce dpovede - počas RD síce nie si nemocensky poistená, ale kým si zamestnanec, pre účely vyplácania materského (zo zamestnania) sa táto doba počíta do požadovaných 270 dní poistenia zo zamestnania v posledných 2 rokoch pred pôrodom. T.j. v prípade budúcej materskej budeš mať nárok na materské zo zamestnania. Samozrejme je možné zvážiť (kôli výške materského) aj dobrovoľné nemocenské poistenie. Tam ale musíš byť poistená tiež aspoň 270 dní, aby si mala nárok na materské z dobrovoľného NP.
guges
09.09.06,18:23
Ďakujem Vam pekne za odpovede, takze sa nemusím báť, ze ked som na rodičovskej dovolenke a pracovný pomer so monou nebol ukončený, takze, ak sa v prípade, že ma zamestnávateľ po skončení rodičovskej nebude chcieť zamestnať a rozviaže so mnou prac.pomer kvoli nadbytočnosti, tak nárok na podporu mať budem, aj ked za mna odvod do fondu zamestnanosti nik platiť nebude, a tak isto, ak sa dostanem na ďalšiu materskú tak mi bude vyplácaná tiež? Ďakujem všetkým za ochotu podať mi informácie a prajem všetkým pekný víkendový večer.
Jana Motyčková
09.09.06,19:51
Ďakujem Vam pekne za odpovede, takze sa nemusím báť, ze ked som na rodičovskej dovolenke a pracovný pomer so monou nebol ukončený, takze, ak sa v prípade, že ma zamestnávateľ po skončení rodičovskej nebude chcieť zamestnať a rozviaže so mnou prac.pomer kvoli nadbytočnosti, tak nárok na podporu mať budem, aj ked za mna odvod do fondu zamestnanosti nik platiť nebude, a tak isto, ak sa dostanem na ďalšiu materskú tak mi bude vyplácaná tiež? Ďakujem všetkým za ochotu podať mi informácie a prajem všetkým pekný víkendový večer.
Ako som písala, rodičovská dovolenka sa počíta do trvania poistenia len pre účely poberania materského. Pre podporu v nezamestnanosti, je RD prerušením poistného, t.j. nezapočítava sa do doby poistenia v nezamestnanosti. T.j. v prípade skončenia prac. pomeru po rodičovskej dovolenke nárok na podporu v nezamestnanosti mať nebudeš. Iba ak by si sa za ten čas poistila dobrovoľne.
tulinko
03.10.06,10:45
SZČO má pozastavenú činnosť z dôvodu poberania rodičovského príspevku, tzn., že neodvádza poistné na SP - odvádza za neho štát. Odvádza teda štát aj príspevky do II. piliera za predpokladu, že má SZČO uzavretú zmluvu so správcovskou spoločnosťou?
Ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
03.10.06,16:16
SZČO má pozastavenú činnosť z dôvodu poberania rodičovského príspevku, tzn., že neodvádza poistné na SP - odvádza za neho štát. Odvádza teda štát aj príspevky do II. piliera za predpokladu, že má SZČO uzavretú zmluvu so správcovskou spoločnosťou?
Ďakujem za odpovede.
Tieto osoby sa mali ísť po 1.8.2006 prihlásiť na SP aby za nich platil DP štát (podľa §15 ods.1 písm.c)). Ak tak urobili, tak za nich platí štát aj na druhý pilier.
tulinko
04.10.06,04:52
A ešte jednu otázku - ako je to do 1.8.2006? /SZČO má prerušenú živnosť od 1.1.2006 -30.06.2006/, od 1.7.2006 platí odvody normálne.
guges
04.10.06,10:20
Tieto osoby sa mali ísť po 1.8.2006 prihlásiť na SP aby za nich platil DP štát (podľa §15 ods.1 písm.c)). Ak tak urobili, tak za nich platí štát aj na druhý pilier.
môžte mi toto vysvetliť, nejak tomu nerozumiem, keď som konšila materskú a začala poberať rodičovský príspevok, tak ma zamestnávateľ nahlásil, že som ukončila materskú a stala sa osobou starajúcou sa o dieťa do 6 rokov.
Toto pre II.pilier stačí, aby tam za mňa odvádzali DP alebo mám si ísť ešte sama niečo nahlasovať? ďakujem
Jana Motyčková
04.10.06,12:33
môžte mi toto vysvetliť, nejak tomu nerozumiem, keď som konšila materskú a začala poberať rodičovský príspevok, tak ma zamestnávateľ nahlásil, že som ukončila materskú a stala sa osobou starajúcou sa o dieťa do 6 rokov.
Toto pre II.pilier stačí, aby tam za mňa odvádzali DP alebo mám si ísť ešte sama niečo nahlasovať? ďakujem
Skús pozrieť tu :http://www.porada.sk/showpost.php?p=301897&postcount=269
Ak ťa zamestnávatel nahlásil ešte pred 1.8.2006 malo by to stačiť (podľa pokynov SP by to malo byť v poriadku, v zákone je to inak).
Jana Motyčková
04.10.06,12:38
A ešte jednu otázku - ako je to do 1.8.2006? /SZČO má prerušenú živnosť od 1.1.2006 -30.06.2006/, od 1.7.2006 platí odvody normálne.

Ak sa dobre pamätám, tak pred 1.8.2006 zákon neukladal povinnosť nahlásiť riadnu starostlivosť o dieťa SP, štát mal platiť dôchodkové poistenie za takéto osoby automaticky - ale odkiaľ to vedel to neviem.

Nepamätala som si správne - pri hľadaní iného § som našla §229 ods.2, t.j. aj pred 1.8.2006 zákon ukadal povinnosť prihlásiť sa na dôchodkové poistenie pri starostlivosti o dieťa do 30dní, okrem tých osôb, za ktorých nahlasuje materskú a rodičovskú dovolenku zamestnávateľ.
smatralaka
04.10.06,12:54
dnom 23.10.2006 mi konci rodicovska dovolenka, nastupujem do zamestnania. Manzel je SZCO chcem sa spytat ako postupovat, ked chce nastupit na rodicovsku dovolenku? Oplati sa nam to vobec, mam na mysli odvody.
olívias
05.10.06,08:26
Dobry den prajem,
prosim o radu,nie som celkom istaaa. Som SZČO,rok 2005 neplatené nemocenské, až od júla 2006. Som tehotná (termín pôrodu 20.03.2007)
prepokladám že nárok na materskú nemám, ak som dobre pochopila zákon.
Iba rodičovský príspevok ?? Ak nezruším-nepreruším živnosť, platím odvody naďalej? Bez ohľadu na to či budem mať príjmy zo živnosti? ďakujem za pomoc všetkým ktorí si nájdu chvíľku na odpoveď
Jana Motyčková
05.10.06,10:43
Dobry den prajem,
prosim o radu,nie som celkom istaaa. Som SZČO,rok 2005 neplatené nemocenské, až od júla 2006. Som tehotná (termín pôrodu 20.03.2007)
prepokladám že nárok na materskú nemám, ak som dobre pochopila zákon.
Iba rodičovský príspevok ?? Ak nezruším-nepreruším živnosť, platím odvody naďalej? Bez ohľadu na to či budem mať príjmy zo živnosti? ďakujem za pomoc všetkým ktorí si nájdu chvíľku na odpoveď
Ak porodíš pred 29.3.2007 nárok na materské nemáš. Máš nárok na RP od narodenia dieťaťa. Ale 6 týždňov pred pôrodom ťa môže lekár vypísať na PN a na PN máš nárok až do ukončenia šestonedelia - za tú dobu budeš mať nárok aspoň na nemocenské (predpokladám, že od júla si povinne poistená SZČO).
Odvody sa neplatia po dobu poberania nemocenského alebo poberania materského. Ak nebudeš poberať materské ani nemocenské, tak ak nechceš platiť poistné môžeš prerušiť poistenie počas poberania rodičovského príspevku podľa §26 ods.4 - musíš dať na SP vyhlásenie, že činnosť SZČO nevykonávaš. T.j. živnosť rušiť netreba.
olívias
05.10.06,11:49
Ďakujem SOMIJ.
V prípade prevádzkovania živnosti, pri poberaní rodič.príspevku, platia sa odvody podľa "posledných"
vyrátaných ? ešte raz vďaka
Jana Motyčková
05.10.06,11:55
Áno, až do 30.6. .
Jana Motyčková
06.10.06,11:07
Ak sa dobre pamätám, tak pred 1.8.2006 zákon neukladal povinnosť nahlásiť riadnu starostlivosť o dieťa SP, štát mal platiť dôchodkové poistenie za takéto osoby automaticky - ale odkiaľ to vedel to neviem.
Musím túto svoju odpoveď opraviť - pri hľadaní iného § som našla §229 ods.2, t.j. aj pred 1.8.2006 zákon ukadal povinnosť prihlásiť sa na dôchodkové poistenie pri starostlivosti o dieťa do 30dní, okrem tých osôb, za ktorých nahlasuje materskú a rodičovskú dovolenku zamestnávateľ.
Cecilia
12.12.06,11:57
môžte mi toto vysvetliť, nejak tomu nerozumiem, keď som konšila materskú a začala poberať rodičovský príspevok, tak ma zamestnávateľ nahlásil, že som ukončila materskú a stala sa osobou starajúcou sa o dieťa do 6 rokov.
Toto pre II.pilier stačí, aby tam za mňa odvádzali DP alebo mám si ísť ešte sama niečo nahlasovať? ďakujem

Rozdiel je v tom, že ak napríklad niekto nevedel, že sa má ísť nahlásiť do SP, že sa staré o dieťa do 3 resp. 6 rokov /nebola žena zamestnaná pred MD alebo zamestnávateľ nenahlásil správne alebo niektorý vôbec nenahlásil/ a neurobil tak do 1. 8. 2006 tak mu nebolo spätne doplatené na dôchodkový účet. Čo pred 1.8.2006 bolo možné, napríklad aj spätne soc. poisť. zaslala príspevky na osobný účet do DSS, od dátumu odkedy bola uzavretá zmluva.
Kolejová
27.10.09,11:09
Ak som dobrovoľne nemocensky poistená a momentálne čerpem materskú dovolenku zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia (ktorá čoskoro končí) mám začať platiť odvody na dobrovoľné NP po prechode na rodičovskú dovolenku tak ako pred tým ? Alebo počas rodičovskej sa na dobrovoľné NP neplatí ?
Nutricia
27.10.09,11:13
dobrovolne si môžeš platit kedykolvek.
Kolejová
27.10.09,11:16
Počas materskej dovolenky si neplatím (napriek tomu že poistená som) - ide o prerušenie. Ale keď budem na rodičáku a nezruším dobrovoľné tak si budem musieť začať prispeivať ?
nika.sum
27.10.09,13:01
Ak som dobrovoľne nemocensky poistená a momentálne čerpem materskú dovolenku zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia (ktorá čoskoro končí) mám začať platiť odvody na dobrovoľné NP po prechode na rodičovskú dovolenku tak ako pred tým ? Alebo počas rodičovskej sa na dobrovoľné NP neplatí ?

Ak chcete dalej pokracovat v dobrovolnom poisteni po materskej pocas rodicovskej musite platit, ak sa rozhodnete nepokracovat, musite sa odhlasit.
Kolejová
27.10.09,13:03
Toto som potrebovala počuť. Veľmi pekne ďakujem.
nika.sum
27.10.09,13:06
Nemate za co, ja som toto riesila pred 2,5 r. a este som sa nejako zle odhlasila, musela som 1 den doplatit. :-)
Tinika
07.02.11,11:11
Dobrý deň, ja som SZCO na RD. Mám v SP prerušenú živnosť a som poistencom státu, to iste mam oznamene aj na ZP, kde som požiadala o odpustenie platenia odvodov, z dovodu RD. Dnes mi dosiel papier ze podla zmeny zakona mam zase platit. Prečo mam platit, ked činnost SZCO nevykovanavam? pracovnicka ma chcela presviedčat, ze musim mat zrušenu abo prerušenu zivnost, ale podla noveho zakona nemusim na zivnostenskom toto urobit. Ak budem platit, vyjde mi potom preplatok v RZZP? dakujem
GGÓA
22.02.11,07:08
Dobrý deň
chcela by som sa spýtať od januára do septembra som bola na rodičovskom, od septembra do decembra som už pracovala. Do septembra som poberala rodičovský príspevok a keď som už pracovala poberala som aj príspevok na starostlivosť o dieťa v čiastke celkom 59,-eur, to sa nezapočítava do príjmu ako rodičovský príspevok???
ewita888
22.02.11,07:25
Dobrý deň
chcela by som sa spýtať od januára do septembra som bola na rodičovskom, od septembra do decembra som už pracovala. Do septembra som poberala rodičovský príspevok a keď som už pracovala poberala som aj príspevok na starostlivosť o dieťa v čiastke celkom 59,-eur, to sa nezapočítava do príjmu ako rodičovský príspevok???
nie, nezapočítava sa to do príjmu