lenlulu
22.01.20,13:17
Dobrý deň,
V decembri 2019 som spravila výmenu bytu – môj 1-izb. som vymenila za väčší 3-izb. Majiteľkou 1-izb. bytu som bola menej ako 5 rokov. 3-izb. byt som nepredávala, ani nekupovala, bola spravená iba zámenná zmluva s tým, že som v hotovosti doplatila 8.000,- Eur. Aké povinnosti mi z toho teraz plynú? Myslím, čo sa týka daňového priznania –keďže som nebola majiteľkou bytu dlhšie ako 5 rokov (nie som oslobodená od dane) a taktiež som získala nový byt. Prosím, poraďte. Ani neviem z akým súm mám rátať daň, keďže to bola zámenná zmluva, kde sa spomínala iba suma na doplatenie a to tých 8.000 eur. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
veronikasad
22.01.20,12:25
Pýtaš sa na daň z nehnutelnosti (DP sa podáva do konca januára na OU), alebo DP dane z príjmov ?
Katy a R
22.01.20,12:30
daň z nehnuteľnosti riešiš na OU - teraz, do konca januára ! samozrejme, ak zmena nastala v decembri . Ak rozhodnutie bude až v tomto rou - tak o rok .
zrejme máš na mysli daň z príjmu - na stránke FS nájdeš všetko;)
kuk https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti#ZdanovaniePrijmovDosiahnutychZamenou
skrátka jeden byt si predala - to riešiš teraz ... a druhý byt si kúpila - to budeš riešiť až v budúcnosti, ak predáš?
lenlulu
22.01.20,13:25
OK, ďakujem, to je mi už jasné. Len čo s daňou zo starého bytu, keď som nebola vlastníčkou viac ako 5 rokov, čiže nie som od dane oslobodená ... a byt som nepredala, ale zamenila... z akej sumy tú daň zaplatím???
Katy a R
22.01.20,13:27
však normálne - ako keď predáš , veď vieš jeho hodnutu začo si kúpila a začo si predala a výdavky s tým spojené (klikni na link)
lenlulu
22.01.20,13:30
no, práveže nie.... zmluva je tak robená, že je tam uvedený iba doplatok 8.000 eur... bez ceny jedného alebo druhého bytu...
Katy a R
22.01.20,13:38
hádam vieš, za čo si kúpila pred 4 rokmi - a hádam vieš, z čoho vznikol ten rozdiel 8 tisíc?? - či?
lenlulu
22.01.20,13:46
áno, viem za čo som kúpila... a tých 8000 jednoducho vzniklo tak, že pán čo chcel od nás byt, tak chcel od nás aj tých 8.000 ako doplatok (neviem, ako prišiel na tú sumu).... tak sme mu ich dali... bez toho, aby sa riešili ceny oboch bytov. Pre nás to bolo výhodné, tak sme to vôbec neriešili.... viem, je to divné, ale je to tak :)