igna
22.01.20,13:33
Na vaňovej termostatickej batérii so sprchou sa postupne stále ťažšie dalo otáčať s nastavovacím ovládačom teploty vody až sa už normálne nedá otočiť vôbec, jedine "hasákom". Pravdepodobne ide o usadzovanie vodného kameňa, je možná nejaká oprava, prípadne čo vymeniť (samozrejme mimo celej batérie)?
Chobot
22.01.20,13:34
Na termostatickej batérii nie je toho veľa čo opravovať. Je tam len ventil, ktorým sa púšťa prúd vody a termostatický článok, ktorý je nerozoberateľný. Je možné, že ťažšia manipulácia s termostatickým článkom súvisí s usadeným vodným kameňom, ale nemusí to tak byť. Môže to byť aj starým tesnením.

Jediné, čo môžeš urobiť je vybrať ten článok a vymočiť ho v octe, ak tam je vodný kameň. Ak to naozaj chceš rozobrať, tak ten ventil, ktorým nastavuješ teplotu má na spodku skrutku, tzv. červíka. To uvoľníš imbusákom a tú celú termostatickú kartušu vytiahneš. Pôjde to trochu ťažko, lebo sú tam gumené tesnenia.

Po vytiahnutí pozri tie gumové krúžky v akom sú stave. Ak sú suché alebo poškodené, treba kúpiť nové rovnakej veľkosti. Tá kartuša sa nedá rozobrať, je to jeden zlisovaný celok. Môžeš to skúsiť namočiť na noc do octu a potom vypláchnuť.

Pred spätnou montážou namaž tie tesnenia silikónovou vazelínou, ľahšie pôjde kartuša vsunúť do telesa batérie. Vyčistenie by malo pomôcť pre manipuláciu. Aspoň na nejaký čas.
igna
24.01.20,15:34
Termostatickú batériu sa mi podarilo rozobrať len čiastočne, takže som sa dostal ku kartuši, ale vybrať sa mi ju nepodarilo, nešlo s ňou ani pohnúť ani ťahom ani pootočením, červíka som samozrejme uvoľnil. Ponoril som teda celú túto časť batérie aj s kartušou do octu, nechal pôsobiť cca 3 hod a po vytiahnutí a prepláchnutí som ju ešte prestrekol prípravkom WD 40 cez nástavec na prívod vody. Ventil na nastavenie teploty sa mi týmto podarilo rozchodiť, ale ako dlho to vydrží, ukáže až čas. Bodol by nejaký nápad na uvoľnenie a vytiahnutie samotnej kartuše.
buchač
24.01.20,17:57
Bodol by nejaký nápad na uvoľnenie a vytiahnutie samotnej kartuše.
=====================
Kladivo ???