kristi76
22.01.20,13:23
Jediný konateľ sro-čky vykonáva funkciu konateľa aj vodiča medzinárodnej dopravy. Spoločnosť musí s konateľom uzatvoriť pracovnú zmluvu na funkciu vodiča? Podotýkam, že spoločnosť nemá žiadnych zamestnancov na výkon funkcie vodiča.
a_je_to
22.01.20,16:57
Treba zmeniť uhol pohľadu na pojmy, ako konateľ, zobrať zákonník práce a riešenie sa nájde samo. Neviem, čo k tejto téme povedali slovenské a európske judikáty. Ale určite neurobíš chybu, ak urobíš toto :
Na počiatku nebol konateľ, ale jediný spoločník = zakladateľ sro.Ten sa v zakladajúcej listine u notára vymenoval aj za konateľa. Áno, zakladateľ konateľ by mal so zakladateľom zamestnancom spísať pracovnú zmluvu ako vodičom. Tá je podkladom pre mzdovú účtovníčku na prihlásenie, výpočet výplat, atď ... Ja by som tú zmluvu dal zostaviť a podpísal by som ju dvomi overenými podpismi. Aj za sro ako konateľ, aj za zamestnanca. Ak ešte nebol prihlásený ako zamestnanec. Nie je podmienkou, ale to už je vážny a nespochybniteľný právny akt s časovou pečiatkou pre kohokoľvek. Ale ak už dávno dostáva výplatu, tak starú zmluvu ukončiť a urobiť novú s overenými podpismi. Môj názor, bez túžby po konfrontácii :-) .
kristi76
23.01.20,06:06
Áno, môj názor je taký istý, že pracovnú zmluvu na funkciu vodiča treba uzatvoriť a mzdu vypočítať podľa pracovného času , ktorý odpracuje ako vodič, aj keď klient tvrdí , že ako konateľ môže šoférovať koľko chce bez zmluvy a aj v zahraničí bez vybavenia A1. K nám prišiel už tak, že pracovnú zmluvu mal uzatvorenú na funkciu konateľa na 10 hod. týždenne , čo samo o sebe už nie je správne a že vraj to takto stačí. Podľa mňa nie, tak som si to chcela overiť. Ešte toľko, že nerozumiem prečo mi odporúčate podpisy overiť? Nestačí keď to na strane zamestnávateľa aj zamestnanca podpíše ten istý človek bez overenia? Ďakujem pekne za odpoveď
ivka70
23.01.20,06:30
Ako konatel moze za firmu vykonavat jej cinnost, ale pochybujem, ze aj v zahranici bez A1 .....
a_je_to
23.01.20,10:18
Najprv vysvetlím to, čomu nerozumie on. Zmluva o konateľovi je podľa obchodného zákonníka. Podľa obchodného zákonníka nemožno uzavrieť zmluvu s vodičom, na to je zákonník práce. Zmluva by mala obsahovať odvolávku na zákon, podľa ktorého sa uzatvára. A teraz vysvetlím, to, čomu nerozumieš ty. Hoci som to už vysvetlil. Ak zmluvný akt uzatvára jedna a tá istá osoba v rôznom postavení, tak chýbajúcu druhú stranu by mal zastúpiť niekto, kto v danom čase overí pravosť aktu a zabezpečí jeho nezameniteľnosť v čase. Ako mzdová účtovníčka by som to vyžadoval, stojí to 2 eurá. Lebo inak takú zmluvu možno kedykoľvek prepísať, antidatovať a vydávať za pôvodnú pravú. Preto ...