WAGO
22.01.20,15:19
zo steny mam vyvedené dva vodiče no po zapojeni ventilator nefunguje... a žiarovka blika ...
Chobot
22.01.20,14:30
Žiarovka bliká, lebo intenzita smradu na WC nedosiahla kritickú hodnotu, pri ktorej sa ventilátor zopne. Až sa žiarovka rozsvieti, ventilátor sa rozbehne. Len neviem, na ktorú stranu, lebo si nenapísal, či je fáza v kábli napravo alebo naľavo.

Druhou možnosťou je zavolať k tomu elektrikára, ktorý sa v tom vyzná a zapojí ti to.
ivka70
22.01.20,14:36
:D :D :D
bodliak
22.01.20,14:39
Dnešné ventilátory majú bežne 3-vodičové zapojenie, môžu sa spúšťať s oneskorením a/alebo idú s nastaviteľným dobehom aj po zhasnutí svetla.
Ak máš taký ventilátor a zle zapojíš ... Buď napíš typ/model ventilátora, alebo odfoť detail.

Doplnené:
ELKE MZ je s dobehom a senzorom svetla.

Pozri návod tu, a ak nie je jasné, pýtaj sa ...

https://www.iventilatory.sk/poradna/spravny-vyber-je-dolezity/ako-to-funguje/Ako-spravne-zapojit-ventilator-s-casovym-dobehom/

Možno si len netrpezlivý,
a skontroluj polohu jumpera, aký režim je nastavený.

>>> Pohybový senzor (typ M) zapne ventilátor, pokud světlo v místnosti svítí déle jak 90 vteřin a bude odvětrávat po
dobu nastavenou na časovači. Pokud doba rozsvícení nepřesáhne 90 vteřin, ventilátor zůstane nečinný. <<<
bodliak
22.01.20,14:41
Niektoré majú senzor vlhkosti, ale novinka so senzorom úrovne smradu by bola predajný hit.
WAGO
22.01.20,14:46
Typ je Dalap 100 ELKE MZ
Chobot
22.01.20,14:58
Sorry za sarkastickú odpoveď, ale zo zadania nie je možné poradiť. Treba upresniť
- typ ventilátora (už si dal),
- ako je to zapojené (čo znamenajú tie 2 káble zo steny, prípadne nakresliť schému zapojenia),
- aký má súvis blikajúca žiarovka s ventilátorom? Sú nejak spolu prepojené?
WAGO
22.01.20,14:59
Na ventilatore mam dve svorky N a L a kable zo steny čierny a žltozeleny ... keď som zapojil čierny do svorky L a žltozeleny do svorky N ventilator nešiel a a led žiarovka blikala
Chobot
22.01.20,15:01
Pozri upresňujúce otázky a doplň informácie.
WAGO
22.01.20,15:10
Tie dva kable su čierny a žltozeleny. Suvis maju asi taky že ventilator som zapajal na svetelny obvod na wc
bodliak
22.01.20,15:12
A nezapojil si to náhodou so žiarovkou do série ?
Chobot
22.01.20,15:16
Bohužiaľ ani z tejto odpovede nie sme múdrejší. Čo to znamená, že svetelný obvod? Ide ten kábel z vypínača? Alebo si ten kábel natiahol z prívodu k žiarovke? Je v tom kábli trvalé napätie? Alebo je v ňom napätie, len keď zapneš vypínač svetla? Nezapojil si náhodou svetlo a ventilátor do série?
WAGO
22.01.20,15:22
"chobot" to napätie tam stale aj keď je svetlo vypnute ... a asi som to zapojil zo svetlom do serie. kde najdem potom kabel od vypínača ? aby som to zapojil spravne ... ak tam mam iba tie dva kable
bodliak
22.01.20,15:26
Vypinač ti môže prerušovať aj nulák, možno preto tam máš šťavu stále. Ak si to zapojil do série so žiarovkou, tak to je zle. Keď už nejak, tak paralelne so žiarovkou. Aj tak potom nevyužiješ dobeh. Tento ventilátor by mal byť zapojený non-stop a reagovať bude na svetlo cez foto-senzor.
WAGO
22.01.20,15:30
bodliak .. a ako si s tym mam poradiť ?
bodliak
22.01.20,15:40
Zapojenie v sérii alebo paralelne, to ti niečo hovorí ? Podľa polohy jumpera sa ventilátor môže rozbehnúť až po 90 sekundách od zažnutia svetla. Na dobeh nebude mať šťavu, takže zastane hneď po vypnutí svetla.
Ak tomu nerozumieš, zavolaj si do kúpeľne elektrikárku.
Chobot
22.01.20,15:50
Keď je v kábli napätie, aj keď je svetlo vypnuté, tak to nemôžeš mať zapojené so svetlom v sérii.

Tak ideme polopatisticky:
1 . tvrdíš, že v tom kábli je trvalo napätie. Ako si to zistil, alebo ako si si to overil?
2. Máš skúšačku? Ak áno, skús zistiť, či je fáza v čiernom kábli. Ak áno, tak skontroluj ten druhý, či v ňom naozaj nie je fáza.
3. Keď na ten kábel nič nepripojíš, tak keď zapneš svetlo , tak svieti?
4. Ak áno, tak pripoj ventilátor - fázu na L a nulák na N.
5. Skontroluj na ventilátore ten jumper, aby bol v hornej polohe - podľa tohto návodu na strane 12
https://www.iventilatory.sk/out/media/elke-navod.pdf
6. Zapni svetlo. Malo by sa rozsvietiť a zároveň by sa mal ventilátor rozbehnúť.

Ak nie, tak niekde bude chyba v kabeláži. Kto ti inštaloval ten kábel k ventilátoru? Je to v paneláku?

Ak všetko zlyhá, vymeť tú LED žiarovku za klasickú. Prípadne pripoj na tie káble, kam má ísť ventilátor objímku s klasicou žiarovkou a uvidíš, či je tam napätie.
WAGO
22.01.20,15:58
1. mam fazovačku
2.faza v čiernom kabli je
a v tom druhom je tiež faza
3. ano svieti
5. po zanuti poistiek ventilator sa rozbehne ale žiarovka blika pri vypnutom vypinači. a ak zapnem vypinač žiarvka nesvieti a ventilator nejde. jumper som dal do hornej pozicii.


je to v panelaku..
bodliak
22.01.20,16:04
Vypínač ti prerušuje nulák. Stáva sa aj v lepších rodinách...
Podľa odpovede #3 to v sérii zapojené nebude.
WAGO
22.01.20,16:06
a čo teraz aby to fungovalo ? ?
bodliak
22.01.20,16:20
Odpoveď #5 mi zatiaľ nedáva zmysel... Niečo tam máš inak, ako popisuješ.
WAGO
22.01.20,16:23
jumper je v hornej polohe ...

okrem toho skušal som to zapojiť do siete cez predlžovačku na zasuvku a ventilator mi funguje ... aj pohybove čidlo...
canbo
22.01.20,17:05
Je potrebné namerať" fázu a nulak" najlepšie pri vypnutom svetle . Zrejme zelenožltý nieje pripojený a na dutnavku slabo svieti. A ak je použitý prúdový chránič tak sa musí ako preznačený napojiť na modrý nulový vodič.
WAGO
23.01.20,07:41
Ak by som z krabice na wago svorky napojil nove dva vodiče ? Kedze tu krabicu mam blizko wc a prevrtal by som iba panel ... Potiahnem do wc kable zapojim ventilator ... Tak by to malo isť nie ?
Chobot
23.01.20,08:54
Áno. Musíš zabezpečiť pre ventilátor trvalé napájanie. Nesmie to ísť cez vypínač. Tiež to nesmie byť spoločný kábel pre nejaké svetlo.

Ak je to panelákové WC, tak tam to zvyklo byť zapojené tak, že vypínačom si zapol naraz svetlo aj ventilátor. Keď si vypol svetlo, vypol sa aj ventilátor.
WAGO
23.01.20,09:02
No lenže tento ventilator nefunguje na zapojenie do okruhu svetlo ventilator vypinač.
Tak to skusim zapojiť cez tie wago sworky ... A ešte otazka ten žltozeleny vodič ... Ak na nom skušam fazovačkou ma svietit?
Chobot
23.01.20,09:12
Tak podľa odpovede č. 1 je jasné, že to máš zapojené na spoločnom vedení so svetlom. Na zelenom máš pri vypnutom svetle preto fázu, lebo tam máš LED žiarovku. V podstate by si tam mal fázu pri vypnutom svetle aj keby si tam mal obyčajnú žiarovku, lebo cez vlákno preráža fáza do nuláku. Vyber žiarovku a fáza zo zeleného kábla "zmizne". LEDka ti pri vypnutom svetle bliká, lebo ventilátor pomáha indukcii. Obyčajná žiarovka by neblikala.

Napísal som to aj v komente dole - v panelákoch boli na vypínače zapojené ventilátory spolu so svetlom. Takže ventilátor išiel kým bolo zapnuté svetlo. Vypol si svetlo, ventilátor zhasol. Takže na tom kábli pri vypnutom svetle nemáš napätie, preto ti neide ventilátor.

Musíš tam doviesť kábel, v ktorom bude stále napätie. Potom ti bude ventilátor fungovať normálne.
canbo
23.01.20,16:21
Zvyčajne príčina - vodič je stočený v krabici , ( odbočnej / prístrojovej) alebo vedený v trubke spolu z inými vodičmi pod napätím a naidukuje sa toľko napätia ,že citlivá skúšačka to zaznamená..