majtnerova
22.01.20,15:20
ako sa má chápať starostlivosť o dieťa pri novele ZP ohľadom dovolenkových nárokoch ( 5 týždňov dovolenky) : do 3 rokov veku dieťaťa alebo do 18 rokov dieťaťa, bola som na školeniach, ale názory lektorov sa rozchádzali
Katy a R
22.01.20,14:34
tuto cit" Zákonník práce nedefinuje pojem „trvalá starostlivosť o dieťa“.
Len rozlišuje, či ide o dieťa mladšie ako tri roky alebo o dieťa mladšie ako 15 rokov. Predkladatelia tvrdia, že na veku dieťaťa nezáleží. „Ak rodič bude mať do 33 rokov a bude sa trvale starať o svoje dieťa, má nárok na päť týždňov dovolenky. "
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwimnbaWtZfnAhWBLlAKHckLBXIQFjAJegQIChAB&url=http%3A%2F%2Fwww.azzz.sk%2F2019%2F11%2Fdlhsia-vymera-dovolenky-pre-mladych%2F&usg=AOvVaw2tIkjAX1gYnfrr_XR1bpxw
- a len doplním, že ak má niekto menej ako 33 - tak to veľmi na 18ročné dieťa nevychádza - tak max do 15 (aj keď - všelijaké prípady sa nájdu)
veronikasad
22.01.20,15:25
p. Matlovičová v DRAK-ovi píše "Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov, ...". Z uvedeného možno usúdiť, že pod pojmom trvala starostlivosť o dieťa sa rozumie starostlivosť o dieťa do 3 rokov jeho veku.
avalik
22.01.20,15:55
Veronika, nemám DRAKa ... to čo cituješ je § 103 (5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov, ... ale je to zo zákonníka práce platného v r. 2007 a aj to je len ku spôsobu zápočtu trvania pracovného pomeru

Dnes je znenie § (2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov.
veronikasad
22.01.20,16:02
Pozerala som aj ZP, tam je tak ako píšeš. Citovala som z komentára p. Matlovičovej, v ZP je nárok limitovaný len vekom zamestnanca, nie dieťaťa.
avalik
22.01.20,16:16
§ (2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov.

ZP v úvodných ustanoveniach nedefinuje pojem "dieťa", neobmedzuje tento pojem vekom, v citovanom § tiež nie je obmedzené do akého veku, takže dieťa akéhokoľvek veku.

Tak isto zákonník práce nedefinuje pojem "trvalá starostlivosť o dieťa". Toto nevedia správne definovať ani právnici - google nájde

Toto je ukážka hurá politiky - populistická zmena zákona prostredníctvom poslaneckého návrhu, nereflektujúca ani pripomienky v rámci "až" 9 dňového pripomienkového konania.
avalik
22.01.20,16:19
a ten komentár je aktuálny? - toto je ako argument na obmedzenie veku dieťaťa k súčasnému zneniu ZP? ak áno, tak by som bola opatrná aj pri jej iných odpovediach
Katy a R
22.01.20,16:51
kočky - do konca roka (možno aj skôr) to hádam len bude "oficiálne" upresnené;) ... a len na podporu toho článku ... však do troch rokov mamičky veľmi tú dovolenku ani nepotrebujú, myslím si, že väčšinou nerobia ??? to tak bodne, napr keď dieťa nastupuje do školy! (ešte si matne pamätám - začínala som s dvomi týždňami dovolenky .. na draka to bolo)
Jozef Toman
24.01.20,05:57
Do 18 rokov alebo do dosiahnutia plnoletosti (§ 8 OZ).

To čo píšem je aj pohľad ministerstva práce (hoci to na novele neparticipovalo). Ale o tom dieťati minimálne viem, že poslankyne to chceli bez obmedzenia veku, t.j. nie do 3 rokov veku. Mysleli tým ale dieťa v zmysle neplnoleté dieťa, nie už 20 ročnú osobu.
Jozef Toman
24.01.20,06:06
Stotožňujem sa síce s tým, že predkladatel (poslanci) sa hlbšie nezaoberali tým, čo skutočne navrhli, ale na druhej strane pojem "trvalá starostlivosť o dieťa" je v pracovnom práve ako pojem používaný minimálne od roku 1964 (to je nejakých 56 rokov) a osobne som našiel niekoľko kníh, kde sa tejto otázke autori (relevantní) venovali.
Eva M
24.01.20,07:56
ale veď dnes je veľa "rodičov" mladších ako dieťa :)