haluza
23.01.20,10:12
Dobrý deň. Svojpomocne som si robil vodovodne vedenie v dome. Potrebujem urobiť tlakovu skúšku, ale vyrobca vedenia (Rehau rautitan) udava dve tlakove skúšky. Tlak zo vzduchom, akože vedľajšia tlakova skuška, ale tá je len do 3 Barov. Vodná tlakova skúška 11Barov. Keďže je zima, tak nemam odvahu to nepustiť vodou, lebo sa bojim, že mi niekde zostane voda a rozmrzne mi to. Aký rozdiel je medzi vzduchovou a vodnou tlakovou skuškou? Či vzduchovú nemôžem natlakovať na ten tlak ako vodnú? Ďakujem
buchač
23.01.20,11:19
Aký rozdiel je medzi vzduchovou a vodnou tlakovou skuškou?

Predsa ten, že prvá sa robí vzduchom a druhá vodou...;)

Zásadný rozdiel spočíva v tom, že v prípade netesností je vidno (voda ukáže), kde dochádza k úniku.
haluza
23.01.20,11:32
To viem na akom princípe fungujú, len to neviem prečo vyrobca udáva vzduchovu len do 3Barov a vodnú až 11 barov
canbo
23.01.20,17:45
Údaje vychádzajú s požiadaviek STN noriem na tlakové skúšky potrubí vzduchom, alebo inertným plynom sa skúša tlakom 2,5 Bar výnimočne max 3 bar je to ako dielčia skúška pred namontovaním odberných zariadení a tlakových spínačov...

Po namontovaní ... sa vykoná tzv konečná skúška - ale už vodou tlak predpisuje norma a použité zariadenia.