mondes
23.01.20,12:06
Dobrý deň. SZČO v auguste 2019 nakúpil tovar z Ukrajiny. V auguste 2019 išla len úhrada z banky na zálohu vo výške 2400 eur. K nej som si dala poznámku, že sa opýtam, o čo sa jedná. ...a teraz pri dokladoch za 4.kvartál 2019 bola faktúra z Ukrajiny na sumu 5040 USD. Pýtala som sa klienta, že či nemá k tomu nejaký colný výmer a nemá, pretože on to síce objednal z Ukrajiny, ale išlo to cez Poľsko. No od Poliaka nemá žiadny doklad. Prosím Vás, poraďte mi, ako mám zaúčtovať takýto nákup, keď mám k dispozícii len faktúru z Ukrajiny a nič viac. Žiadne JCD, žiadny doklad od Poliaka. Môžem len zaúčtovať tú faktúru a spárovať ju z úhradou? A tuším nebudem musieť robiť ani DDP k DPH, pretože ide o nákup z tretích krajín, ktorý je od DPH oslobodený. Môžem to takto urobiť? Ďakujem veľmi pekne.
Soňa K
23.01.20,15:37
Faktúra z Ukrajiny je vystavená na firmu, ktorú účtuješ ? Predpokladám, že áno. V takom prípade ste dovozcovia vy, máte mať JCD a veci okolo dovozu. Aj keď by ste dovážali prostredníctvom zástupcu, napr. poliaka. Ty nemáš ani jeden doklad, ktorý by si mohla zaúčtovať, jedine zálohu z banky. Nákup z tretích krajín nie je oslobodený od DPH, pretože tovar musí byť predmetom colného konania a colnica vyrubí colný dlh, ktorého súčasťou je aj dph.
mondes
23.01.20,16:52
Ďakujem veľmi pekne. Takže čo sa dá robiť v mojom prípade? Mám len tú faktúru z Ukrajiny na firmu, ktorú účtujem. A k ničomu inému sa nedostanem. Čo mám robiť?
Soňa K
24.01.20,10:42
Faktúru za nákup tovaru môžeš zaúčtovať, predávať ho bude zrejme oficiálne, tak by mal zdokladovať jeho nákup. S tým, že ho colne neodbavil. Treba ho na to upozorniť, či naňho prídu alebo neprídu, to sa uvidí.
mondes
24.01.20,15:33
Presne tak. Ďakujem.