MAGDALIENKA
07.09.06,07:18
Zdravím všetkých

Sme maloobchodná predajňa (šperky, obrúčky) . Zákazník si u nás vyberie tovar a zplatí zálohu 3.000,-- Sk. Dodacia letota býva 3-4 týždne.Aký doklad vystaviť, ak ide o fyzickú osobu občana (z hľadiska DPH). Stačí PPD pokladničný doklad, ak nejde o zdaniteľnú osobu? Predavačky príjem tejto zálohy poznačia na objednávke, majú ich v pokladni mimo ERP. Ja by som sa o tom ani nedozvedela, až keď mi teraz zákazník platil túto zálohu platobnou kartou. Ako to správne evidovať, prípadne účtovať, a aký doklad treba zákazníkovi vydať?

Magdaléna
Milan Benka
07.09.06,05:47
Zdravím všetkých

Sme maloobchodná predajňa (šperky, obrúčky) . Zákazník si u nás vyberie tovar a zplatí zálohu 3.000,-- Sk. Dodacia letota býva 3-4 týždne.Aký doklad vystaviť, ak ide o fyzickú osobu občana (z hľadiska DPH). Stačí PPD pokladničný doklad, ak nejde o zdaniteľnú osobu? Predavačky príjem tejto zálohy poznačia na objednávke, majú ich v pokladni mimo ERP. Ja by som sa o tom ani nedozvedela, až keď mi teraz zákazník platil túto zálohu platobnou kartou. Ako to správne evidovať, prípadne účtovať, a aký doklad treba zákazníkovi vydať?

Magdaléna
V zmysle § 19 /4 vzniká daňová poovinnosť dňom prijatia zálohy. V tomto duchu treba postupovať a odviesť v prísl. období DPH z prijatej platby.
Zákazníkovi by som vydal rovno doklad z rozpisom DPH, ERP by to mala umožňovať.

Alebo tak, ako píše Renča
renča1
07.09.06,06:00
Zdravím všetkých

Sme maloobchodná predajňa (šperky, obrúčky) . Zákazník si u nás vyberie tovar a zplatí zálohu 3.000,-- Sk. Dodacia letota býva 3-4 týždne.Aký doklad vystaviť, ak ide o fyzickú osobu občana (z hľadiska DPH). Stačí PPD pokladničný doklad, ak nejde o zdaniteľnú osobu? ......., a aký doklad treba zákazníkovi vydať?

Magdaléna

Bežne sa vydáva nepodnikajúcej osobe len PPD. Pre svoje daňové účely si samozrejme daň odvedieš dňom prijatej zálohy. Pri dodaní šperkov sa doplatí zbytok a tiež sa vystaví len PPD s dodacím listom.