NEENTO
24.01.20,11:37
Zdravím,
mám záujem odkúpiť pozemok ktorý podľa katastra vlastní zosnulý a jeho žena žijúca v zahraničí.
Nakoľko v liste vlastníctva je uvedená nežijúca osoba, predpokladám, že neprebehlo dedičské konanie.
Môj predpoklad je, že najprv musí prebehnúť dedičské konanie, následne môžem osloviť nových vlastnikov (dedičov) so žiadosťou o odkúpenie.
Ako by sa v takýchto prípadoch malo postupovať? Môžem požiadať o začatie dedičského konania aj keď nevlastním žiadnu časť z pozemku, ani nie som v príbuzenskom vzťahu? Kto všetko môže podať žiadosť o dedičské konanie?
Ďakujem za pomoc.
misoft
24.01.20,13:08
Notár na základe poverenia príslušného súdu. Ty nemôžeš podať žiadnu žiadosť.
Mária27
24.01.20,17:51
Zosnulý žil na Slovensku? Kto sa staral o pozemok?
Mária27
24.01.20,18:02
Konanie o dedičstve môže prebiehať, nie je ale ukončené. Môže tiež byť ukončené ale pozemok nebol do dedičstva zahrnutý.
Pozemok by si mohol odkúpiť aj počas dedičského konania, ak všetci dedičia súhlasia a odsúhlasí to aj súd.

Konanie začína na návrh zjavného dediča, alebo ho začne súd po tom, čo sa o úmrtí dozvedel. Orgán matriky oznamuje úmrtie v jeho obvode súdu.

Pozri zákon o mimosporovom konaní, najmä § 173-174, § 201
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/161/20190601
NEENTO
24.01.20,20:58
ano zosnulý zil na slovensku rozviedol sa a zomrel, na liste vlastnictva ma este byvalu ženu. O pozemok sa momentalne nikto nestara
Mária27
25.01.20,04:17
Kto vybavoval pohreb? Ten má nárok na pohrebné, čo môže vyžadovať v dedičskom konaní, Norár bude zisťovať dedičov, možno to robí (dá sa zistiť ba súde). Obráť sa na obecný úrad, že je pozemok neudržiavaný, čo zaťažuje okolie.
buchač
25.01.20,08:24
Môžem požiadať o začatie dedičského konania aj keď nevlastním žiadnu časť z pozemku, ani nie som v príbuzenskom vzťahu?
===================
Kuwa...tak to by už len teda dopadlo, ak by takáto možnosť existovala v zákone.