Nike
23.11.04,09:35
Práve ma presviedčali, že SZČO si môže dať polovicu stravného lístka do nákladov (asi sa myslí 55%). Máme na to §? Ak áno tak som to prehliadla.
Vera
23.11.04,08:44
Netýkalo sa to náhodou len stravného pri služ. ceste??
Nike
23.11.04,08:45
No veď to si myslím, ale podnikatelia sú vynaliezaví.
MirkaV
23.11.04,08:56
aj ja si myslím, že sa to týka služobných ciest a nie stravných lístkov ako takých
la-dy
09.12.04,14:28
Tak to to by aj mňa zaujímalo. Od januára sa budem asi stravovať, v závodke majiteľa priestorov, v ktorých budem podnikať. A tak prečo keď ja musím platiť zamestnancovi časť stravného lísta, ja nemám nárok na náhradu časti stravného.Ja jesť nemusím,keď som v práci?:( A ak je to tak nemali by sme s tym niečo spraviť/čiste teoreticky/:confused: .Veď je to celkom slušná čiastka za mesiac.
Poraďte prosím ako na to.
hron
09.12.04,15:21
Aha, odlahlo mi, travenie sa (este?) nekona.
sway
09.12.04,15:52
Práve ma presviedčali, že SZČO si môže dať polovicu stravného lístka do nákladov (asi sa myslí 55%). Máme na to §? Ak áno tak som to prehliadla.

....ale áno ľudkovia , už si aj SZČO - čiže podnikatelia môžu - alebo budú môcť dávať stravné do nákladov ako pre zamestnancov - počula som to na školení, skúsim pohľadať presne kde sa to dá overiť - ale je to tak !!!, p. Mihál nevie o tom nič?! - náhodou? :o :o
Nike
09.12.04,16:11
Ano sway stravné do výšky nároku zamestnanca t.j. 55% z 80,- Sk, je to posledná Malchárkova novela, platná by mala byť od 1.1.2005 a ešte nie je v Zz.
sway
09.12.04,16:14
Ano sway stravné do výšky nároku zamestnanca t.j. 55% z 80,- Sk, je to posledná Malchárkova novela, platná by mala byť od 1.1.2005 a ešte nie je v Zz.

...no super, keď netečie, aspoň kvapká, podľa mňa je to fajn, že sa konečne niekto zamyslel, že aj živnostník musí pri práci jesť...
Paula
09.12.04,16:32
A nielen jesť. Hranica platenia na nemocenské ma svojho času 2 roky minula a nedalo sa platiť ani dobrovoľne (na šťastie som ho ani nepotrebovala). Tiež z toho vyplývalo, že zamestnanec môže zarábať menej ako ja, ale on na nemocenskú nárok má a ja ako SZČO musím chorobu "preskákať".
Rolfi
13.12.04,05:16
V poslednom čísle časopisu ÚAD (účtov., audítorstvo, daňovníctvo) Svetlana Faiglová vysvetluje novelu od 1.11.2004, o.i. aj stravné - "U podnikateľov, či daňovníkov s príjmami z inej zárobkovej činnosti, výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonávajú, sú považované za daňové výdavky, najviac však vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách. Konkrétne ide o výdavky na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s ubytovaním v tomto mieste a ak ide o takúto činnosť vykonávanú v zahraničí, tak aj sumu do výšky 40 § nároku na stravné podľa zákona o cest. náhr." Čiže za týchto podmienok si môžme stravné uplatňovať už od 1.11.2004. Príjemný deň.
Ala
13.12.04,06:45
Ale iba vtedy, keď sme na službonej ceste, mimo svojho bydliska-stalého pracoviska.
vcielkaZuzka
13.12.04,06:58
Ako je to potom u dopravcu, ktorý nemá miesto pravidelného výkonu svojej práce a je stále na cestách. Na čo má nárok?
Rolfi
13.12.04,19:12
Určite má svoju živnosť zaregistrovanú na nejakej adrese a tým je povedané všetko! Čau.
Nike
13.12.04,20:42
Ale iba vtedy, keď sme na službonej ceste, mimo svojho bydliska-stalého pracoviska.
Pozor na bydlisko a miesto v ktorom činnosť pravidelne SZČO vykonávajú. Aj keď to je to isté pre uplatnenie nároku na stravné a hlavne na 6,20 paušál na auto to vôbec nie je to isté. Vraj sa to na MF SR rieši a usmerní, tak dúfam, že sa to stihne do marca.
vcielkaZuzka
14.12.04,10:50
Mám to chápať tak, že má nárok na stravné aj keď jazdí po Slovensku?