mandyla
26.01.20,14:35
Na základe falošných údajov a zamlčaných skutočností sa v r.1998 napísala notárska zápisnica ktorej dôsledkom bolo nadobudnutie nehnuteľného majetku väčšieho rozsahu osobou z rodinnéhu kruhu. Tušila som, že nehnuteľnosti boli nadobudnuté nečestne ( z nápadných spoluvlastníckych pomerov) ale kat.úrad mi nechcel sprístupniť túto zápisnicu o vydržaní. Nadobúdajúca osoba r.2019 riešila na katastri nejaký iný spor a ako spoluvlastníčka, bola som aj ja prizvaná. V tom prípade som už mala nárok na sprístupnenie predmetnej not. zápisnice a potvrdilo sa podvodné nadobudnutie nehnuteľností. Dá sa to nejako zvrátiť a ako?
Mária27
26.01.20,18:25
Zo samotnej podstaty činnosti notára spočívajúcej v osvedčovaní právne významných skutočností je zrejmé, že žaloba o neplatnosť takéhoto osvedčenia vydaného notárom, do úvahy neprichádza. Notársky poriadok preto ani nemá osobitné ustanovenie, ktoré by umožňovalo osobe tvrdiacej o sebe, že bola vydaným osvedčením dotknutá na svojich právach, požiadať súd, aby určil neplatnosť osvedčenia. Rovnako ani hmotné právo (Občiansky zákonník, Obchodný zákonník) nemá zákonné ustanovenia, ktoré by umožňovali dotknutej osobe domáhať sa (ne)platnosti osvedčenia vydaného notárom. V hmotnom práve sa nachádzajú len zákonné ustanovenia, ktoré upravujú platnosť právneho úkonu.

Súdna prax pripustila v súvislosti s osvedčením vydaným podľa zákona č. 293/1992 Zb. o úprave niektorých vlastníckych vzťahov k nehnuteľnostiam žalobu o určenie, že žalovaný nespĺňa podmienky oprávnenej držby (nie je oprávneným držiteľom), a teda nie žalobu o neplatnosť osvedčenia (viď rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 3 Cdo 103/2003).
https://www.nsud.sk/data/att/14714.pdf