endrju
07.09.06,08:08
Dostal sa mi do rúk článok, v ktorom autor tvrdí, že preplatok z RZZP nie je vždy príjmom podľa §8 zákona o dani z príjmov.
Podľa názoru autora článku má byť tento preplatok posudzovaný ako príjem podľa §5 v tých prípadoch, keď poistencovi ročné zúčtovanie vykonal zamestnávateľ.

Autor aurgumentuje tým, že preplatok nevyplatí poistencovi priamo zdravotná poisťovňa, ale vyplatí mu ho zamestnávateľ. Preto ide o príjem, ktorý bol vyplatený v priamej súvislosti so závislou činnosťou. Autor článku si preto myslí, že takýto preplatok by mal byť zdanený spolu so mzdou.

Akosi mi nelezie do hlavy táto argumentácia. V zákone o dani z príjmov neviem nájsť ani slovko o tom, že by sa malo k preplatku pristupovať inak, ak ročné zúčtovanie vykonal namiesto poistenca zamestnávateľ.
Čo si myslia ctení Poraďáci o tomto "probléme"? :confused:
Netka
07.09.06,06:20
Ja som sa už tiež stretla s takýmto názorom a poviem pravdu, mám z toho chaos, preto sa k tomu nemôžem vyjadriť. Ale ak niekto máte nejaké informácie, ktoré nás posunú ďalej prosím pomôžte. Zdaňovať, nezdaňovať spolu so mzdou???
Milan Benka
07.09.06,06:24
Zákon o dani z príjmu jednoznečne zaraďuje vrátenie poistného (preplatku) k príjmom podľa §8.

Poznámka bez opory v zákone:
Pridruženie k príjmom zo ZČ a okamžité zdanenenie pri vyplatení (zamestnávateľom) by určite znížilo počet podávaných DP typu A v marci budúceho roku.
Jana Motyčková
07.09.06,07:07
Pri zadelení preplatku z RZZP do ostatných príjmov sa vychádza z tejto časti zákona - §8 ods.1 písm.k):

k) vrátené poistné na zdravotné poistenie20) zaplatené bez právneho dôvodu a vrátené poistné na sociálne
poistenie21) zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku
poistného,20) o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich
zdaňovacích obdobiach príjmy podľa § 5 a6

Tu sa nerozlišuje, kto ten preplatok zaplatil. Problematika je tiež riešená v niektorom Finančnom spravodajovi (myslím z 28.8.2006).

Ale je pravda, že keby sa to mohlo zdaniť u zamestnávateľa, bolo by menej daňových priznaní.
endrju
07.09.06,07:19
Mám rovnaký názor ako benka a somij.
Nedalo mi však "nevytiahnuť" sem tú informáciu z článku. Článok bol publikovaný v informačnom zdroji (zdroj informácií a autora článku nebudem zatiaľ menovať), ktorý využívajú mnohé mzdárky a vyvolal medzi našimi zákazníkmi využívajúcimi tento zdroj informácií nejasnosti a diskusiu.

Chcem si preto aj na tomto fóre overiť, či uvažujem správne keď si myslím, že preplatok z RZZP je vždy príjmom podľa §8 ods. 1 písmeno k) zákona o dani z príjmov.

Autor článku sa odvoláva pri svojej argumentácii na §5 ods. 1 písmeno g) zákona o dani z príjmov a logiku.
Hľadať logiku v zákonoch som si už dávnejšie odvykol a ten §5 ods. 1 písmeno g) mi nijako nechce pasovať na zdôvodnenie preplatku z RZZP ako príjmu zo závislej činnosti v prípade, že preplatok bol zamestnancovi vrátený prostredníctvom zamestnávateľa. Preto tie moje pochybnosti :)
endrju
07.09.06,07:32
...Problematika je tiež riešená v niektorom Finančnom spravodajovi (myslím z 28.8.2006)...
Pozrel som. Je to usmernenie číslo MF/021796/2006-72, ktoré bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi číslo 8/2006. ;)
Usmernenie dáva za pravdu názoru, že preplatok je vždy príjmom podľa §8 ods. 1 písmeno k) zákona o dani z príjmov.

Janka, ďakujem za "nakopnutie".
ivemar
07.09.06,08:42
Ja som v jednom prispevku vlastne tiez vyslovila tento nazor. Myslim, ze by to bolo OK preto, ze vzdy ide o poistne - v podstate o nejaku jeho opravu. Opravy poistneho, ak by islo tiez o preplatok a neexistovalo by rocne zuctovanie, by asi nikoho nenapadlo vykazovat ako ostatny prijem. Alebo ano ? A tiez by rovnakou cestou nejaka suma od poistovne cez zamestnavatela putovala k zamestnancovi. Navyse takto podla mna uplne nezmyselne musi zamestnavatel davat zamestnancovi 2 potvrdenia o prijme, ktory mu vyplatil - aj zo zavislej cinnosti aj preplatok a on si musi podavat danove priznanie.
ivemar
07.09.06,10:43
je to sice pravda a ako sa uvadza tyka sa to aj socialneho poistenia. Stretli ste sa uz skutocne v praxi s tym, aby niekto pri oprave socialneho poistenia - bezne sa stava, ze je starobny dochodok priznany niekolko mesiacov dozadu, a zaplatene poistne sa vracia zamestnancovi v jednom mesiaci naraz, lebo ako inak ? - riesilo ako ostatny prijem a zamestnanci podavali v dosledku toho danove priznanie? Ja viem, ze tu zbytocne spekulujem. Je to len moj urcite poburujuci nazor, ze keby prave RZ ZP nebolo pod drobnohladom a tema preplatkov sa nezacala extra rozoberat a mzdari by to zdanili spolu s ostatnym prijmom, asi by sa to len potichu alebo s trochou kriku prehliadlo - ved vysledok je ten isty, len stat by dostal svoje peniaze skor a s vacsou zarukou ako ked sa to necha na danove priznanie.
endrju
07.09.06,13:27
Je možné súhlasiť s názorom, že medzi zdravotným a sociálnym poistením by nemal byť rozdiel pri vyúčtovaní preddavkov poistného alebo poistného.

Ale...

Treba si všimnúť v zákone o dani z príjmov v §8 ods. 1. písmeno k) slová "v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach".

Vyúčtovanie sociálneho poistenia je možné skoro vždy "uhrať" tak, že ide o poistné za aktuálne zdaňovacie obdobie.

Pri zdravotnom poistení musí poistenec alebo ním poverená osoba absolvovať administratívne náročnú procedúru až po ukončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vyúčtovanie preddavkov poistného vykonáva. :(
azuz
07.09.06,13:30
je to sice pravda a ako sa uvadza tyka sa to aj socialneho poistenia. Stretli ste sa uz skutocne v praxi s tym, aby niekto pri oprave socialneho poistenia - bezne sa stava, ze je starobny dochodok priznany niekolko mesiacov dozadu, a zaplatene poistne sa vracia zamestnancovi v jednom mesiaci naraz, lebo ako inak ? - riesilo ako ostatny prijem a zamestnanci podavali v dosledku toho danove priznanie? Ja viem, ze tu zbytocne spekulujem. Je to len moj urcite poburujuci nazor, ze keby prave RZ ZP nebolo pod drobnohladom a tema preplatkov sa nezacala extra rozoberat a mzdari by to zdanili spolu s ostatnym prijmom, asi by sa to len potichu alebo s trochou kriku prehliadlo - ved vysledok je ten isty, len stat by dostal svoje peniaze skor a s vacsou zarukou ako ked sa to necha na danove priznanie.
No len čo môžeme považovať za právny dôvod?:(
Podľa mňa právny dôvod na platenie odvodov bol, lebo nemal rozhodnutie o priznaní dôchodku, teda nebol považovaný za dôchodcu. A podľa toho sa platili odvody.:o
Denda
08.09.06,05:53
Prikladám už spomínané usmernenie Ministerstva financií vo finančnom spravodajcovi 8/2006.