Gašpar
27.01.20,10:27
Dobrý deň mám takýto problém najviac ma trápi teraz cez zimu ked vojde z tepla do chladu tak ma natahuje niekedy aj zvraciam málokedy záleží či som najedn moc alebo ako je to hlavne pri zmene teploty niekedy to je aj v práci je tam teplo a ked sa trochu zafúka studenší vietor ked je okno otvorené tak mi to príde znovu ale je to aj cez leto ale najhoršie to mám takto cez zimu navštívil som aj dokotorv nitko mi neviem poradiť a vlastne mi ani toto nedefinovali presne že je to chladová alergia ale len si to myslia navštívil som dokotra v ILave ten ma poslal na rôzne vyšetrenie kade tade skončil som nakoniec u internistky a ta mi povedal že mi toto vedia spraviť že či to mám ale musím si spraviť odber do skúmavky ktorá bude vyhriata na 37° a tá bude v dajakej flaške alebo teda termoske ktorá bude zohriata presne na túto teplotu a musí sa to hend zaniest do TN nemocnice na rozbor nikto ani doktorka mi nevie poradiť ako to mám spraviť aby bola teplota presne takto skúšala pozriet na nete doktorov alebo aj v CZ ale nitko nič takéto nerobí ja som si skúšal popozerať na nete alebo aj obvolať dajakých imunoalegikov alebo alergologov ale aj v bratislave ked som volal tak mi hned povedali že vstupné vyšetrenie ku ním ked pôjdem tak to je niečo ako prehliadka iba za to zaplatím 100€ a to je iba prehliadka a neviedia či mi stýmto budú vedieť pomôcť. neviem teda dalej na koho sa mám obrátiť alebo ako to mám riešiť trvá to už niekolko rokov najahoršie to je ked sme niekde medzi ľudmi a mna začne napínať je to neičo ako mačka ked zvracia :D
Jarka 1
27.01.20,09:51
Budem za zlú, ale najprv sa spýtam, čo si s tým problémom do teraz urobil ty sám. Čo si zistil o probléme, čo si už vyskúšal na zlepšenie stavu?

Ak je to alergia na chlad, tak v podstate každá alergia súvisí s imunitou - oslabenou imunitou. Tam niekde bude začiatok problému.

Preto tie otázky na začiatku. Porozmýšľaj ako dlho problém trvá, čo si urobil, zmenil , alebo skôr neurobil, nezmenil. Ak je problém už taký vypuklý, tak pre začiatok bude asi potrebná aj pomoc lekára. Hlavne porozmýšľaj, čo urobíš so sebou a pre seba ty sám. Tu musí človek aj sám zabrať. A jasné, že zlepšenie nebude za deň, ale najskôr za pár mesiacov.
Gašpar
27.01.20,10:06
Ako najväčší krok som spravil to že som zmenil prácu pred 2 rokmi.
Predtým som pracoval vonku na stavbe teraz pracujem vnútri kde je stále rovnaká teplota cca.. kedže to nieje o strave je jedno čo je či pijem alebo nejem tak to je vždy to isté.
ivka70
27.01.20,10:37
mne to pride, ze je to psychosomaticke .... skusil si aj psychiatra?
(to neber ak ourazku ci vtip, tam sa vela takychto veci lieci)
Jarka 1
27.01.20,10:48
Dobre, tým, že si zmenil prácu si zmenšil riziko prejavu následkov. Ja to vidím takto a som presvedčená, že sa nemýlim:

Práca na stavbe - netreba rozpisovať čo to obnáša a v akých podmienkach musí človek pracovať. Takže tam telo dostalo zabrať. Predpokladajme, že pred tým ako si začal pracovať si problém s chladom nemal.
Takže je to asi tak, ako keď si lyžiar zlomí nohu. Treba liečiť nohu, nestačí, že prestane lyžovať. Treba podporiť telo - jeho zdravotný stav, imunitu.
Ako? Vstúp si do svedomia. Začni sa zaujímať o svoje telo, zdravie, rozmýšľaj čo ješ, piješ, ako žiješ - štýl života a hľadaj, čo by si mal pridať do života napr. na podporu imunity.

Píšeš ... keďže to nie je o strave........
Všetko so všetkým súvisí. Aj strava súvisí s imunitou a následne imunita s alergiou.

Kto chce, cestu nájde. Ujo Goggle funguje.
Gašpar
27.01.20,11:24
však práveže na google som našiel o tomto príznaku kopec vecí bral som na podporu imunity lieky dokonca som aj stravu obmedzil takže som mal teraz 4 mesiace dietu obmedzenú presne od dokotra bol som aj na imunoalergii dokonca mi pred pol rokom vyberali aj žlčník a mal som preto takúto pozmenenú dietu dlhšie ja tento príznak nemám teraz že posledné 3-4 roky alebo ako je to dlhodobejšie. Len doktori si ma skôr pohadzovali hore dole. Prestal som športovať hrať fotbal po 2 rokoch som zasa začal nejem nezdravé dajako moc jedlá ani ovocie ľúbim jem ho dosť som chalan z dediny.
buchač
27.01.20,11:40
Prelúskal som sa konečne tou jednou vetou...
Pozrel som sa aj na net, že čo a ako. Najviac ma zaujal tento názor.

prof. MUDr. Anton Gúth, prednosta Kliniky balneológie a rehabilitačnej medicíny na bratislavských Kramároch a spoluautor knihy Voda a chlad vraví :

„Kedysi ľudia väčšinu času trávili vonku, dnes je to v uzavretých priestoroch. Naše obranné mechanizmy zleniveli, pretože ich nevyužívame, a telo to, čo nepotrebuje, jednoducho odstaví. Homo sapiens však má svoje prirodzené obranné mechanizmy, veď si ich vybudoval za veky vekov, keď musel žiť v ríši ľadu bez ohrevných telies či zdrojov.“

Osobne si myslím, že pán profesor má vo veľkej miere pravdu.
Ono došlo k zmene pracovného prostredia. No možno by nebolo od veci zmeniť aj samotný životný štýl (na nete je toho dostatok).
V neposlednej miere by bolo možno vhodné pouvažovať aj zmenou lokality. Lebo je festovný rozdiel medzi vlhkou a zároveň znečistenou zimou niekde v meste a zimou suchou niekde v lese, kde je oveľa čistejšia klíma.

Prečo sú asi tie klimatické kúpele v horách, plných lesov a nie v okolí miest ?
Nuž zo srandy asi nie.
Jarka 1
27.01.20,12:21
ivka, na tom psychosomatickom by tiež mohlo niečo byť ... ak človek dlhodobo prežíva nejaké problémy, tak sa možno už aj mentálne nejako k tomu telo, myseľ nastaví ... a to sa veľmi ťažko ovplyvňuje ... vtedy naozaj lepšie prijať pomoc aj od iného, ale nie hociakého šarlatána ... preto lepší lekár
korela
27.01.20,12:46
Jarka 1, keď si spomenula šarlatána, skromne by som sa zamyslela, či by sa nemohol nájsť pôvod aj v minulom živote, viem o niečom podobnom, ak by sa príčina našla, nechať sa odblokovať. Myslím, že túto metódu nerobia iba šarlatáni.
Ale aj strava by mohla byť spúšťačom, každý organizmus je inak citlivý, kým sa moje dieťa nezastabilizovalo po zistení celiakie, nemohlo v zime jesť citrusy, banány, proste južné ovocie komplet, okamžite telo reagovalo vnútornou zimou, do alergie to neprešlo. Rovnako zle znášalo v zime chlad, našťastie to nemalo až takéto prejavy. Ak sú v lete skutočne tie najvyššie možné teploty, tie sú jeho štandardom. Lebo ..., všetko má svoj dôvod.
Preto by som odporúčala preštudovať a skúsiť, čo konzumovať v rôznych ročných obdobiach.
A možno sa zamerať aj na črevný trakt. Potom psychosomatika.
Jarka 1
27.01.20,13:54
korela, viem ako to myslíš ... ale treba si uvedomiť, že som viacmenej jediná ... tieto veci musí človek prijať, niečo o tom vedieť, rozumieť tomu, inak to naozaj dosť ťažko funguje ... nebudem západnenastavenému človeku odporúčať niečo, o čom nemá ani šajnu ... nijako by mu to nepomohlo ... vieš dobre, že všetko je v hlave ... a predpokladám, že viacmenej si z mála, ktorí vedia ako to myslím ... treba pomáhať tak, aby to malo zmysel a vybrať spôsob pomoci, alebo dobrej rady ... hlavne formuláciu ... viem o čom píšem z vlastných skúseností ... nemyslím to v zlom
misoft
27.01.20,16:13
mimotemy
Zadávateľa otázky žiadam, aby to upravil do ČITATEĽNEJ podoby. Pretože táto jedná nekonečná veta sa ťažko číta.
Terezia13
27.01.20,18:27
jediné riešenie je - môj názor - ten odber bez skúmavky, termosky nech urobia priamo v TN a tam nech už zisťujú, čo potrebujú, potom sa už držať rád, aby sa to zlepšilo, ešte by som skúsila pri prechode z jednej teploty do druhej mať v ústach tuhý cukrík - možno to bude smiešne, ale keď napína na zvracanie, môže zmena teploty silno dráždiť dýchacie cesty, keby to bolo možné pri prechode z jednej teploty do druhej, by som si chránila ústa napr. šálom, rukavicou - tie prvé nádychy, ešte by som možno skúsila vyšetrenia na astmu
Jarka 1
27.01.20,19:30
Pohľadala som niečo tom. Možno by zadávateľ mohol skúsiť ten ľad. Držať v dlaniach kocky ľadu a odsledovať, či to vyvolá reakciu, ako ˇopisuje pri prechode do zimy. Ak to viackrát odskúša, možno si naozaj potvrdí či je to alergia na chlad.
Jarka 1
27.01.20,19:35
Načo zbytočná buzerácia na Porade. Kto chcel, rozumel aj tak. Na Porade sa dejú oveľa horšie veci ako jedna dlhočizná veta. Samozrejme to sem vôbec nepatrí. O tom táto téme nie je. V minulosti som sa tiež nad týmto pozastavila, ale potom často zadávatelia vysvetlili, že píšu už neviem z čoho a je to komplikovanejšie.
Terezia13
27.01.20,19:36
neskúšala by som, jeho reakcia - už na čokoľvek - je dosť silná na pokusy
Jarka 1
27.01.20,19:40
Veď to nie je o nič horšie, ako keď ráno ide napr. do práce a vonku je mínus 5. Tiež nemôže zostať doma.
buchač
27.01.20,20:16
Jarka 1 (Dnes 20:35) Načo zbytočná buzerácia na Porade. Kto chcel, rozumel aj tak. Na Porade sa dejú oveľa horšie veci ako jedna dlhočizná veta. Samozrejme to sem vôbec nepatrí. O tom táto téme nie je. V minulosti som sa tiež nad týmto pozastavila, ale potom často zadávatelia vysvetlili, že píšu už neviem z čoho a je to komplikovanejšie.
===============
Jaruš...ale to nie je zbytočná poznámka.

Nie jeden sa vyhovára na komplikovanosť rôznych zariadení. Dokonca už tu bola výhovorka aj na dlhé nechty.
Ja osobne nejak uznám, že jeden nedá interpunkciu...ale mám nerv, ak už nedá bodky a čiarky. To je už lenivosť, pohodlnosť...lebo bodka a čiarka sú na klávesnici v mobilnom zariadení po oboch stranách medzerníka.

Čo sa deje na Porade, tak to ani neriešim.
Mierne nechápem, že prečo bol vymazaný môj komentár v tejto téme...
Gašpar
27.01.20,22:32
no napríklad dnes som išiel do práce mal som poobednú vyšiel som z domu napínalo ma asi tak 2-3 min to trvalo pokial si telo trochu zvyklo na ten chlad (pravdepodobne a to som bol cca hodinku po obede .) Ďalej ked som skončil v práci večer tak som sa tam vyzliekol v robote ešte a išiel som do sprchy. V sprche sú otvorené okná a tam išla na mna teplá voda a trochu ked prefúklo tak sa menila teplota v miestnosti to ma tiež napínalo a to som nebol najedený. Podla man to jedlom nieje či som dačo zjedol alebo nie nerobí to na to vplyv. Ďalej terézia skúsal som aj to zo šatkou v piatok sme išli do malej fatry na turistiku, vystúpil som z vlaku mal som čiapku zimnú bundu a velkú šatku na krk čo sa nosí to mám aj cez tvár dané ked fúka a aj tak ma napínalo a vtedy som aj vyvrátil trochu.
korela
28.01.20,00:19
Jarka 1, viem. Mne je iba ľúto aj na základe rodinných skúseností aspoň troch osôb, že sa zbytočne niekedy stratí veľa času, kým sa dospeje k diagnostike alebo správnej liečbe. Možno to má byť cesta jednotlivca. Keď zlyhá klas. medicína, ľudia hľadajú riešenia u alternatívy.
Kedysi sa týmto témam otvorene poskytoval vysielací čas v rozhlase aj TV. Čiže aká-taká osveta tu bola.
Aj na Porade vystupoval nick psycholog, bol čítaný, sám vykonával regresy, a ľudia sa s ním radili. Myslím, že nikto nemal námietky voči jeho fundovaným príspevkom.
Jarka 1
28.01.20,07:43
Tiež myslím, že príčina nie je jedlo, ale je to iba môj názor. Jedlom sa však tiež ovplyvňuje celkový zdravotný stav organizmu.
Ak máš pocit, že inak si v poriadku a lekári vylúčili nejaké vážne ochorenie, skús si preštudovať nejaké veci okolo TČM = tradičná čínska medicína. Hľadaj súvislosti a príčiny okolo alergie na chlad, hľadaj ako by to riešili oni. Môžeš pohľadať aj v starých receptároch o bylinkách, ktoré bylinky by mohli napr. zlepšiť imunitu, posilniť žalúdok........ To sú veci, ktoré určite nezabijú, ak nepomôžu. Hľadať však musíš sám, len ty poznáš svoje telo.
Rozhodnúť a vybrať si čo skúšiš, musíš len ty sám. A ak si niečo vyberieš, začneš užívať, tak nezabudni o tom potom informovať lekára, ak by ti predpisoval nejaké lieky. Niektoré bylinky pri dlhšom užívaní môžu nejakým spôsobom ovplyvňovať účinky liekov.

Viac neviem poradiť. Tvoj problém ma dosť zaujal, lebo v poslednom čase som sa v mojom okolí stretla s alergiou na alkohol, alergiou na víno a kyslé potraviny, alergiou na chlad v podobe kýchania - tam stačilo iba obliecť mikinu a bolo po probléme. Všetky alergie mali spoločný problém imunitu.
Nandrolon
28.01.20,08:11
Ja by som len upresnil, čo mi osobne hovoril imunoalergológ, keď som ešte užíval lieky na alergiu na roztoče. Lekárka mi vysvetľovala, že alergia na chlad NEEXISTUJE. Osobne s tým nesúhlasím, lebo mám pocit, že aj ja mám alergiu na chlad, nakoľko keď sú ranné hmly, tak sa potom nemôžem dokašľať. I keď v konečnom dôsledku to bude niečo iné ako alergia, možno citlivejšie priedušky, lebo keď som bežkoval pri -15 čo som sa bál že si odrovnám v pľúcach riasinky, lebo dýchaš iba ústami, tak práve vtedy som pár týždňov ani nezakašľal, proste vyčistený a vydezinfikovaný dýchací trakt.
Ale tvrdila mi, že alergia môže byť iba na niečo organického pôvodu, teda alergia na chlad podľa nej neexistuje.
Soňa K
28.01.20,08:15
Ja tiež nechápem, prečo niekto zmazal môj komentár.
Soňa K
28.01.20,08:25
Keď sa ocitneš v situácii so zníženou teplotou, už sa podvedome štartuješ na to, že Ti bude zle od žalúdka. Skús dopredu myslieť na obľúbené jedlo alebo si spievať pesničku. Máš to v hlave, treba hlave pomôcť. To je môj názor, nikomu ho nevnucujem, ale nič s tým nepokazíš.
Jarka 1
28.01.20,09:54
Máš pravdu. Určite to súvisí aj s hlavou. Pochybujem, že by si neprešiel týmto: nech už to mám za sebou, nech ma nikto cudzí nevidí, ako pri tom vyzerám, už je to tu zase a pod. Má to už zafixované aj bez toho, aby to chcel. Ak začne pre seba niečo robiť napr. aj v podobe tej alternatívy, tak aspoň získa nejaký dobrý pocit, sebaistotu a to bude mať vplyv aj to mentálne. Všímam si, že ľudia majú problém riešiť samostatne iba myseľ. Ak začnú pre seba robiť niečo aj na fyzickej úrovni, tak im to ide aj na mentálnej. Všetko so všetkým súvisí. Jáááj, je to dosť komplikované takto písať. Sú to všetko len moje skúsenosti, za ktorými si stojím. Možno sa s nimi nikto okrem mňa nestotožní. Nemám právo ich nikomu vnucovať.