DanielaB.
27.01.20,11:12
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Na kúpu osobného automobilu firma použila spotrebný úver. Auto má zaradené v majetku a odpisuje. V technickom preukaze je ako vlastník vozidla Tatra-leasing a držiteľ osvedčenia firma. Predpokladám správne, že DzMV podáva firma? Ktorý bod §3-daňovník prosím uvediem v daňovom priznaní III. ODDIEL - VÝPOČET DANE bod 10? Ďakujem
Žabinka
27.01.20,10:18
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_auto-na-leasing-ts/bc
Daňovníkom dane podľa § 3 je fyzická alebo právnická osoba, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaný v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II (ďalej len „doklad“),
b) má v doklade ako držiteľa zapísanú svoju organizačnú zložku,
c) používa vozidlo, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, zanikla alebo bola zrušená,
d) používa vozidlo, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie, alebo
e) je zamestnávateľom a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie.

Leasing s predkupným právom:

Ak leasingová spoločnosť prenajme vozidlo s predkupným právom podnikateľovi, a tento podnikateľ je zapísaný ako držiteľ vozidla, je daňovníkom dane držiteľ vozidla podľa § 3 písm. a).

Ak leasingová spoločnosť je zapísaná ako vlastník a súčasne držiteľ vozidla a sama používa toto vozidlo na svoje podnikanie (napr. vozidlo, ktoré používa manažment), je daňovníkom dane ako držiteľ vozidla podľa § 3 písm. a).

Ak leasingová spoločnosť prenajme vozidlo nepodnikateľovi, nie je rozhodujúce, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako držiteľ vozidla, pretože v takomto prípade nie je naplnený predmet dane podľa § 2 ods. 1 zákona o dani z motorových vozidiel.

Leasing bez predkupného práva:

Ak leasingová spoločnosť prenajme vozidlo bez predkupného práva, je pre určenie daňovníka dane z motorových vozidiel rozhodujúce, komu spoločnosť vozidlo prenajme.

Ak leasingová spoločnosť prenajme vozidlo podnikateľovi, je podstatné, či v dokladoch vozidla podnikateľ je alebo nie je zapísaný ako držiteľ vozidla:

a) ak podnikateľ je zapísaný ako držiteľ vozidla, je daňovníkom dane držiteľ vozidla podľa § 3 písm. a),
b) ak podnikateľ nie je zapísaný ako držiteľ vozidla (držiteľom je leasingová spoločnosť), daňovníkom dane je leasingová spoločnosť ako držiteľ vozidla podľa § 3 písm. a).
DanielaB.
27.01.20,10:28
Ďakujem, ja však neriešim leasing, ale spotrebný úver
Žabinka
27.01.20,10:31
:rolleyes: to je snáď jedno, ako sa to volá.. podstatné je kto je zapísaný ako držiteľ.. podľa toho postupuješ.. a viac sa o tom dočítaš v priloženom linku.. a mmch, Tatra-leasing nie je leasingová spoločnosť? ;)
DanielaB.
27.01.20,10:52
myslím,že v tomto sa nezhodneme...leasing nie je úver...pri úvere nemám predsa auto v prenájme. Tatra-leasing poskytuje aj leasing aj spotrebné úvery. My s ňou máme zmluvu o spotrebnom úvere. Teraz som tam volala a na základe všeobecných zmluvných podmienok, podáva DzMV dlžník čiže je daňovníkom dane. Teraz už len určiť "to" písmenko, ale žiaľ v tebou priloženom linku odpoveď nenájdem,pretože ani jedna z možností nesedí ????
Jarka 1
27.01.20,10:57
Daniela, zhodnúť sa nemusíš. Pozrela si sa do techničáku? Držiteľ platí DZMV. Takže písm. a. Zbytočne riešiš. Žabinka má pravdu.
Žabinka
27.01.20,11:07
ja ti teda neviem, ale že by ani jedna z uvedených možností a), b), c), d), e) nesedela, to sa mi nechce zdať.. nie je teda firma ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II?
DanielaB.
27.01.20,11:23
Trochu ma pletie údaj...Vlastník vozidla a držiteľ osvedčenia a všade v pokynoch sa hovorí o držiteľovi vozidla ???? preto mi nebolo jasné, čoho sa chytiť...ďakujem za pomoc???? Takže záver...na základe Všeobecných zmluvných podmienok Tatra-leasing sme daňovníkom dane my ako firma a v technickom časť II mám podľa finančnej správy pozerať C.1.1 Držiteľ osvedčenia
Žabinka
27.01.20,11:41
áno, držiteľ je podstatný údaj.. v tvojom prípade je vlastník vozidla Tatra-leasing, čiže až do splatenia úveru je majiteľom vozidla..ale firma auto používa, je držiteľ vozidla a teda je aj daňovníkom pre daň z MV..
DanielaB.
27.01.20,11:51
Veľká vďaka za objasnenie, konečne mám jasno ???? Prajem pekný deň ????