Peterko70
29.01.20,10:12
Pisem za moju kamaratku.

Zdedila som rodinny dom po rodicoch. Poberam starobny dochodok, som ZTP. Poziadala som mestsky urad o poskytnutie zlavy na dan z nehnutelnosti. Moju ziadost zamietli s odovodnenim, ze tam nemam trvaly pobyt a rodinny dom nevyuzivam trvalo. Zamietnutie zlavy na znizenie rane z nehnutelnosti povaujem za bezdovodne.
Katy a R
29.01.20,09:42
Považovať môže .... Ak teda považuje zamietnutie zľavy za bezdôvodné - môže sa odvolať! Samozrejme, predtým, nech si pozrie VzN konkrétneho mesta - tam nájde presne, koho sa zľavy týkajú a koho nie;).
U nás je to podobne - zníženie o 25%, ak nehnuteľnosť slúži na trvalé bývanie.
samozrejme, bavíme sa o ŤZP osobách a dôch nad 62 rokov
misoft
29.01.20,10:10
Už sa to tu písalo inde!
Zľavu na nehnuteľnosť správca daní a miestnych poplatkov môže, ale NEMUSÍ poskytnúť.
Takže ja sa čudujem, že TY tu vyplakávaš. Na takéto zľavy totiž NIE JE PRÁVNY NÁROK!!!!
Peterko70
29.01.20,10:14
Nevyplakavam, len sa pytam. Ok, to som potreboval vediet,budem tlmocit...
buchač
29.01.20,10:15
Čo kamarátka považuje za bezdôvodné, to je úplne vedlajšie a nepodstatné.

Podstatné a zdôvodniteľné je to, čo vraví zákon a vzn danej obce.

P.S.:
Ja som na chalupe skoro celý rok ... no nemám tam trvalý pobyt.
Takže z tohoto hľadiska sa ma netýkajú žiadne úľavy.....dokonca aj palivové drevo by som mal o 50% lacnejšie.
Peterko70
29.01.20,10:15
ano je TZP a ma po sedemdesiatke...
misoft
29.01.20,10:18
TZP mu dáva nárok na INÉ zákonné úľavy! Ale tu v tomto prípade rozhoduje správca dane - MESTO/OBEC!!!!
I ja platím plnú sadzbu dane z nehnuteľnosti a som 60+ (a dosť....). A čo? Obesím sa? Po*eriem sa?
Katy a R
29.01.20,10:25
však pozri to VzN - tam to máš presne či máš nárok (trvalé bývanie) a na koľko! :)
avalik
29.01.20,15:00
(3) Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením11) podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti ustanoviť zníženie dane alebo oslobodiť od dane zo stavieb alebo od dane z bytov

d) stavby na bývanie a byty podľa druhej časti tohto zákona vo vlastníctve fyzických osôb v hmotnej núdzi,19) fyzických osôb starších ako 62 rokov, držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, ako aj prevažne alebo úplne bezvládnych fyzických osôb, ktoré slúžia na ich trvalé bývanie,