Verwest
29.01.20,14:59
Ahojte, mám len takú jednoduchú otázku. Mám živnosť a mám aj sročku a teraz sa chcem zamestnať na TPP a nový zamestnávateľ trvá na tom, aby som si zrušil živnosť(na sro zatiaľ nefrflal)...nerozumiem prečo by sa vôbec do toho mal starať...alebo sú tam nejaké komplikácie s odvodami do ZP a SP?


len pre info, živnosť mi je ukradnutá, tú si nemám problém zrušiť aj som si ju chcel zrušiť, ale môže mať námietky aj na sro?

môžem veľmi pekne poprosiť niekoho o vysvetlenie, vďakaaa :)
kopretinka
29.01.20,14:45
Akého zamerania je živnosť a akeho tpp?
avalik
29.01.20,14:53
§ 83

Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 z vážnych dôvodov písomne odvolať; v písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť tieto dôvody. Po odvolaní súhlasu zamestnávateľom podľa prvej vety je zamestnanec povinný bez zbytočného odkladu inú zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Súhlas zamestnávateľa podľa odseku 1 sa nevyžaduje na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
Verwest
29.01.20,18:45
takže keď moja zárobková činnosť nemá konkurenčný charakter k činnosti zamestnávateľa tak ma nemôže obmedzovať? ináč dík za odpoveď
avalik
29.01.20,19:38
za podmienky, ze tato tvoja cinnost na zivnost nebude mat vplyv na vykon tvojej prace u zamestnavatela
kopretinka
29.01.20,20:00
To zamestnávateľ nemôže dopredu vedieť,tak mu nemôže dávať podmienku zrušiť živnosť.
A aj keby to hypoteticky malo vplyv,tak mu nemôže prikázať zrušiť živnosť.
Mňa by zaujímalo,že prečo to vadí tomu zamestná vateľovi.