stradivarius
29.01.20,14:12
Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu. Som dlhodobo PN. Po ukonceni PN vsak uz nechcem dalej pokracovat v zamestnani, no chcel by som od zamestnavatela odstupne. Pred PN ma chcel preradit na ine miesto, ale nakoniec ma nepreradil (formalne ma vratili na ten isty sefment). Ak by ma chcel preradit na inu pracu (ine miesto) a ja by som s tym nesuhlasil, bol by tento nesuhlas dovodom pre vypoved zo strany zamestnavatela s narokom na odstupne? Na povodne miesto sa zo zdravotnych dovodov vratit nechcem. Ta praca mi sposobila zdravotne tazkosti. Ak by mi dal vypoved pre nadbytocnost alebo zo zdravotnych dovodov, da sa so zamestnavatelom dohodnut ina vypovedna lehota (pripadne ju aj zrusit)? Za odpoved vam budem velmi vdacny. Pekny deň
avalik
29.01.20,13:35
V prvom rade, ak nemôžeš ďalej vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov musíš zamestnávateľovi predložiť lekársky posudok, nemôžeš ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia

zamestnávateľ má potom 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na tvoje preradenie na inú, pre teba vhodnú prácu, ... ak takú prácu pre teba nemá, musí:
1. ti dať výpoveď s nárokom na odstupné ... k výpovedi sa viaže výpovedná doba ... alebo
2. skončí s tebou pracovný pomer dohodou v dohodnutý deň kde bude uvedený dôvod § 63 ods. 1 písm. c) - vtedy máš nárok tiež na odstupné - pozor, ten dôvod musí byť uvedený!

ak ťa do 15 dní po predložení posudku nepreradí na inú prácu môžeš ty okamžite skončiť pracovný pomer z tohto dôvodu (musí to byť ale do 1 mesiaca od uplynutia týchto 15 dní) a vznikne nárok na náhradu mzdy v sume tvojho priemerného platu za výpovednú dobu 2 mesiace - tu už nemáš nárok na odstupné (aj keď zamestnávateľ má možnosť ti ho priznať aj v tomto prípade)
stradivarius
30.01.20,10:06
Ďakujem za odpoveď. A ak by ma chcel ZV preradiť na iné miesto a ja s t nesúhlasím? Este pred koncom PN by som sa s nim chcel dohodnúť:
Chcem vypoved s odstupnym; ak by s tym nesuhlasil, chcel by ma vratit na povodne miesto (ja by som nesuhlasil zo zdravotnych dovodov), tak potom by som priniesol zdravotny posudok. Ak by ma chcel preradiť vrámci tej istej haly s rovnakym predmetom prace, ale na inu montaznu linku, na ktoru nie som zaskoleny, da sa taketo preradenie klasifikovať ako preradenie na inu prácu? Ja si myslím, že áno, lebo by mi zmenil pracovne miesto... Ak by som s tymto jeho preradenim nesuhlasil, je to dovod na vypoved zo strany ZV pre nadbytocnost (§63)? Ďakujem pekne za odpoveď
ivka70
30.01.20,10:12
Pokial ide o pracu, ktoru mas v pracovnej zmluve (nezalezi na linke), nejde o preradenie na inu pracu, s ktorym by si musel suhlasit.
Ak by si nesuhlasil je to dovod na vypoved, ak tvoje povodne pracovne miesto je zrusene.

Take preradenie, s ktorym by si musel suhlasit, by muselo byt spojene so zmenou pracovnej zmluvy, ci uz pracovneho zaradenia alebo miesta vykonu prace.
stradivarius
30.01.20,11:00
Dobre, ale ak vo firme je min 1000 strojov, to by som musel potom ovladat vsetky stroje? Kazdy jeden stroj? Pracovna pozicia je nastavovač, pracovna napln je formulovana všeobecne. Nie je rozdiel, ak ovladam 4 linky a ostaznych 150 nie, pretoze som na ne nebol vopred zaskoleny?
ivka70
30.01.20,11:09
V podstate nie je rozdiel, kedze zamestnavatel asi rozdiel v pracovnych zmluvach nerobi.
Nedefinoval ,ze si nastavovac len stroja XX a XY.
A ty si neprotestoval, kedze si tak uzmluvu podpisal. A do firmy si zaskoleny urcite neprisiel, skolili ta az tam. Po dlhodobej PN by si aj tak mal byt opatovne zaskoleny aj na stroj, kde si robil predtym.
stradivarius
30.01.20,12:03
Podstatou problemu je to, ze min rok mi ZV dal 2 moznosti: vypoved alebo preradenie. Suhlasil som s prersdenim, 2 dni som robil na inom mieste, isiel som na PN (zdr dovody este pred preradenim). Medzicasom ma kontaktovali z povodneho miesta, ze som stale vedeny tam... takze ma nepreradili, ja som ani nic nepodpisoval. Teraz by som od nich chcel vypoved s odstupnym, lebo som tam nechal svoje zdravie. Ja mam vsak pocit, ze ma budu tlacit do toho, aby som výpoveď dal ja sam. Minuly rok som bol nadbytocny a teraz ma budu nutit dat vypoved. No to by mi zanikol narok na odstupne... Pride mi to velmi nespravodlive, ako by ma chceli vytrestat a nechceli mi vyplatiť prave to odstupne a budu si vymyslat na mna obstrukcie :( Ja som si svoju pracu poctivo vykonaval a odovzdal som firme vsetko, co bolo v mojich silach, sj za cenu toho, ze som si znicil zdravie... Neviem si rady :(
avalik
30.01.20,15:44
bez lekarskeho posudku, ako som pisala vyssie, nevyspekulujes nic
stradivarius
30.01.20,16:35
Ďakujem pekne za rady, mili ludia :)