AntekaK
31.01.20,09:52
S.r.o. má plne odpísaný dopravný prostriedok. Môže ho bezodplatne previesť druhej s.r.o.? Nejedná sa o spriaznené osoby. Ide o dve úplne nezávislé spoločnosti. Dopravný prostriedok je dávno odpísaný. Do októbra minulého roku bolo zaplatené PZP za uvedený dopravný prostriedok. Toto poistné by bolo nedaňovým výdavkom? Ďakujem.
Tweety
31.01.20,09:06
Môže ho darovať. Postenie bude daňovým výdavkom len do mesiaca,v ktorom ho naposledy používali, mali v majetku. Ale zrejme poistné bude zrušené a poisťovňa vráti nevyužité poístné. V takom prípade bude výdavkom celé obdobie a vrátené nespotrebované bude buď výnosom( ak sa vráti v BO) alebo zníži už zaúčtované.
AntekaK
31.01.20,09:26
Ďakujem za odpoveď. V darovacej zmluve bude stačiť napísať predmet alebo je potrebné uviesť aj cenu?
Tweety
31.01.20,09:36
Ja by som výšku daru uviedla
AntekaK
31.01.20,09:43
Tweety chcela som pridať bod za užitočné, nedá sa mi to, nemám 5 bodov. Žiaľ sa iba pýtam stále a nemám body. Prosím Vás, nenapísala by ste mi, prečo spoločnosti radšej volia spôsob predaja odpísaného majetku pred darovaním.
Dáša_
31.01.20,10:10
možno preto, lebo chcú za svoj majetok nejaké peniaze. To že je niečo odpísané ešte neznamená, že to nemá hodnotu.
Tweety
31.01.20,10:13
Presne tak alebo aj inak. Odpísaný majetok sa nemusí ani predať ani darovať. Zostáva naďalej v majetku spoločností a používa sa na podnikanie.
AntekaK
31.01.20,10:21
Ďakujem, áno z hľadiska hospodárnosti a využívania majetku. Takto som sa na to vôbec nepozerala. Pritom je to logické.
avalik
31.01.20,12:26
z akeho dovodu podnikatel podnikatelovi daruje auto? podnika sa za ucelom dosiahnutia zisku, takze mne tu vychazda nejaka "ina zavislost"
AntekaK
31.01.20,16:13
Áno, podniká za účelom dosiahnutia zisku. Ide o to, že si chcú navzájom vymeniť z dôvodu rozdielnych parametrov - hmotnosť. Preto som sa zaujímala o možnosť daru. Neviem, či je možná dáka bezplatná výmena.
avalik
31.01.20,17:36
nech sa poradia s daňovým poradcom
marjankaj
31.01.20,17:40
Poradca by im to asi nedoporučil, preto sa pýta tu:---
jakubzemko
02.02.20,06:37
Darovanie, pri podnikateloch je velmi neobvykle a neviem si predstavit situaciu, kedy by taketo nieco pripadna danova kontrola akceptovala bez zohladnenie tzv. principu nezavisleho vztahu, teda zvysenia zakladu dane u predajcu. Okrem ekonomickeho a personalneho prepojenia tu mame totiz aj ine prepojenie. A okrem ineho prepojenia tu mame aj vseobecnu zasadu o vyhybani sa podvodom v danovom poriadku. Predpokladam, ze mne by ste ten majetok nedarovali. Ak by ste ho nedarovali mne, uz je velmi velka pravdepodobnost, ze sa budete povazovat za zavisle osoby alebo pojde o ucrlove vyhybanie sa danovej povinnosti z predaja majetku.