IvetaH
31.01.20,09:06
Pani má pracovný pomer vo firme AAA od 1.3.2019 s príjmom 130 eur - ešte študovala minulý rok. Od 1.1.2020 má v tejto firme príjem už 1200 eur na plný úväzok.

Od 15.1.2020 má v inej firme uzatvorený pracovný pomer s príjmom 1200 eur.

Dnes sa prišla pochváliť, že je tehotná, ale pracovať chce aj naďalej a pritom sme rozprávali o výške materskej.
Termín pôrodu je 25.8.2020.

Ja si myslím, že aby mala vyššiu materskú, musí ukončiť existujúci pracovný pomer vo firme AAA, kde teraz má 1200 eur príjem, ale minulý rok tam bolo len 130 mesačne. A zároveň uzatvoriť nový pracovný pomer s príjmom 800 eur.
Potom bude mať jednu materskú z poistenia v tejto firme a druhú z poistenia v tej druhej spoločnosti.
Prosím, poradila som správne?
Ďakujem
Katy a R
31.01.20,08:17
vieš - jednoducho sa napíše ukončiť PP a uzatvoriť nový .... Prax je trošku iná.
V prvom rade! - ak chce mať materské z dvoch poistení - tak musí byť základná podmienka 270tich dní splnená v obidvoch. Do doby poistenia sa môže pripočítať ukončené poistenie. V tom druhom PP samostatne podmienku nesplní.
A ešte treba brať do úvahy, že SP môže preveriť účelovosť ukončenia PP a uzatvorenie nového.
IvetaH
31.01.20,12:48
To ma nenapadlo, brala som, že stačí 90 dní poistenia na ten druhý PP. Tam to ešte ani nevedia, predpokladám, že jej ukončia PP v skúšobnej lehote. Tak potom bude mať materskú len z toho prvého poistenia kde zarábala najskôr 130 a teraz 1200?
Katy a R
31.01.20,13:11
tak dalo by sa ešte aj z dvoch poistení ... ale to treba konkétne vedieť, aké sú možnosti ... doba sa dá získať aj súbežným poistením.
Ak ten prvý PP trvá od marca min roku - tak tá materská z neho nebude zo 130 eur - pozri lepšie § 54 - odst 2 , okrem min roku aj do júna tento rok ber do priemeru☺
IvetaH
31.01.20,18:07
Ďakujem za trpezlivosť a ochotu. Myslím, že mi niečo chceš povedať, ale neviem sa chytiť.
K priemeru, ale priemer 130 počas 9 mesiacov a 1200 počas 6 mesiacov je tiež priemer svetový. Preto sme hľadali cestu ako z toho von.
Zaujala ma veta - dalo by sa ešte aj z dvoch poistení ... prosím ťa, aké možnosti máš na mysli. Lebo veď súbežné poistenie má. Alebo nemá?
Katy a R
31.01.20,18:53
- áno , má súbežné - a môže jej to pomôcť. popozeraj si aj staršie príspevky, kde sa riešila podobne materská - je toho dosť ;)
Ak by spravila tak, ako si napísala v zadaní -som ti písala, že ukončené poistenie (doba) sa môže pripočítať! Len či to tak jednoducho ide;)?