timkab
07.09.06,09:52
Zamestnávame pracovníka na Dohodu o vykonaní práce, ktorý je v evidencii nezamestnaných, ale nepoberá žiadne dávky v nezamestnanosti. Máme my ako firma povinnosť informovať Úrad práce, prípadne Sociálnu poisťovňu (okrem prihlásenia zamestnanca)? Myslím informovať o tom, aký má mesačný príjem a koľko hodín odpracuje.Aký maximálny príjem môže mať z tejto dohody hlavne mesačne? Musíme za neho odvádzať aj iné odvody okrem úraz.poistenia a garančného poistenia? Môže mať príjem za mesiac Sk 5.000 a odpracových 70 hod.? Aké problémy z toho môže mať? Ovplyvní jeho príjem zdravotné poistenie?:mad:
Ak niekto má podobné skúsenosti, dajte prosím vedieť.
kika571
07.09.06,08:01
Zamestnávame pracovníka na Dohodu o vykonaní práce, ktorý je v evidencii nezamestnaných, ale nepoberá žiadne dávky v nezamestnanosti. Máme my ako firma povinnosť informovať Úrad práce, prípadne Sociálnu poisťovňu (okrem prihlásenia zamestnanca)? Myslím informovať o tom, aký má mesačný príjem a koľko hodín odpracuje.Aký maximálny príjem môže mať z tejto dohody hlavne mesačne? Musíme za neho odvádzať aj iné odvody okrem úraz.poistenia a garančného poistenia? Môže mať príjem za mesiac Sk 5.000 a odpracových 70 hod.? Aké problémy z toho môže mať? Ovplyvní jeho príjem zdravotné poistenie?:mad:
Ak niekto má podobné skúsenosti, dajte prosím vedieť.
Ak je v evidencii na Úrade práce môže mesačne zarobiť max. 3200,- Sk a odpracovať 64 hodín.
48912
07.09.06,08:26
Myslite tým 3200,- Sk netto? A kde by som nasla toto tvrdenie?
Tweety
07.09.06,08:27
Myslite tým 3200,- Sk netto? A kde by som nasla toto tvrdenie?
Brutto to je.
kika571
07.09.06,08:30
3.200,- Sk brutto a je to Zákon 5/2004 § 6 ods.2 pís.d.
48912
07.09.06,08:32
Tak to teda musim ist rychlo opravit vyplaty za 08/2006. Ja však nemam od danej osoby žiaden papier že je na úrade prace. Mohla by som sa tvarit aj ako keby som nevedela, že je na úrade práce. Ma mi teda dohodar predložiť nejaký papier z úradu práce???
Martinella
07.09.06,08:34
Ak je v evidencii na Úrade práce môže mesačne zarobiť max. 3200,- Sk a odpracovať 64 hodín.

Tá suma nemôže byť do výšky 1/2 minimálnej mzdy?
nikulik
07.09.06,08:37
Tak to teda musim ist rychlo opravit vyplaty za 08/2006. Ja však nemam od danej osoby žiaden papier že je na úrade prace. Mohla by som sa tvarit aj ako keby som nevedela, že je na úrade práce. Ma mi teda dohodar predložiť nejaký papier z úradu práce???

Dohodár by ti mal povedať, že či je vedený na úrade práce alebo nie. Koniec koncov ja sa vždy pýtam dohodárov či sú vedený na UP alebo nie. Úrad práce dáva evidovaným uchádzačom tlačivá pre zamestnávateľov, aby zamestnávateľ potvrdil koľko v danom mesiaci uchádzač zarobil.
Martinella
07.09.06,08:38
Tá suma nemôže byť do výšky 1/2 minimálnej mzdy?

Už som si to našla. Je to naozaj 3200.- Sk.
nikulik
07.09.06,08:38
Tá suma nemôže byť do výšky 1/2 minimálnej mzdy?

nie tá suma je stanovená 3 200,- SK.
sojana
07.09.06,08:46
V rýchlosti malá otázočka: zamestnankyňa, ktorá u nás pracuje na dohodu o vykonaní práce a pracuje aj u iných zamestnávateľov na dohodu o vykonaní práce môže mať za rok 300 hodín odpracovaných po súčte hodín od všetkých zamestnávateľov, alebo u nás môže odpracovať do 300 hodín, u ďalšieho do 300 hodín, u ďalšieho 300 hodín. Posudzuje sa to zvlášť, alebo dokopy? Ďakujem!
katkaj
07.09.06,08:52
V rýchlosti malá otázočka: zamestnankyňa, ktorá u nás pracuje na dohodu o vykonaní práce a pracuje aj u iných zamestnávateľov na dohodu o vykonaní práce môže mať za rok 300 hodín odpracovaných po súčte hodín od všetkých zamestnávateľov, alebo u nás môže odpracovať do 300 hodín, u ďalšieho do 300 hodín, u ďalšieho 300 hodín. Posudzuje sa to zvlášť, alebo dokopy? Ďakujem!

U každého zamestnávateľa sa to posudzuje zvlášť ;)
timkab
07.09.06,09:09
Môže zamestnávateľ spraviť takú vec, že na potvrdenie z Úradu práce napíše Sk 3.200,-, ale v skutočnosti dá zamestnancovi výplatu na Sk 5.000,- a na takú výšku je vystavená aj výplatná páska?
katkaj
07.09.06,09:17
Môže zamestnávateľ spraviť takú vec, že na potvrdenie z Úradu práce napíše Sk 3.200,-, ale v skutočnosti dá zamestnancovi výplatu na Sk 5.000,- a na takú výšku je vystavená aj výplatná páska?

Pokiaľ je v skutočnosti vyplatená zamestnancovi suma 5000 tak aj na potvrdenie musí dať 5000 :eek:
timkab
07.09.06,09:47
Podáva sa potvrdenie na Úrad práce každý mesiac?
jankasm
07.09.06,10:05
Podáva sa potvrdenie na Úrad práce každý mesiac?

Áno, každý mesiac.
nikulik
07.09.06,10:26
Pokiaľ je v skutočnosti vyplatená zamestnancovi suma 5000 tak aj na potvrdenie musí dať 5000 :eek:

Súhlasím, lebo úrad práce nemá problém si zistiť na socialke či to, čo napísal zamestnávateľ do potvrdenia je pravda.
sojana
07.09.06,11:24
U každého zamestnávateľa sa to posudzuje zvlášť ;)


Ćiže ona môže na každú dohodu u iného zamestnávateľa odpracovať 300 hodín ročne? Pochopila som to správne?:confused:
katkaj
07.09.06,11:27
Ćiže ona môže na každú dohodu u iného zamestnávateľa odpracovať 300 hodín ročne? Pochopila som to správne?:confused:

Áno správne. Sčítava sa len ak má viac dohôd u toho istého zamestnávateľa v roku :)
imino
22.09.06,04:37
Prosim vas, Poradaci, ake povinnosti a odvody ma zamestnavatel pri takejto dohode?
Tweety
22.09.06,06:08
Prosim vas, Poradaci, ake povinnosti a odvody ma zamestnavatel pri takejto dohode?
Prihlásiť dohodára cez RLFO na SP, odvody sú do SP- vo výške 0,8% ÚP a 0,25% GP. Tieto odvody platí zamestnávateľ a VZ je výška odmeny na dohodu. Samozrejme, že podlieha dani, a to buď ZD, alebo preddavkovej.
imino
23.09.06,11:22
Prihlásiť dohodára cez RLFO na SP, odvody sú do SP- vo výške 0,8% ÚP a 0,25% GP. Tieto odvody platí zamestnávateľ a VZ je výška odmeny na dohodu. Samozrejme, že podlieha dani, a to buď ZD, alebo preddavkovej.Tweety, dakujem. Skoda len, ze neviem, co znamena vacsina tych skratiek. Zacal som pisat pre jeden casak a neviem, ci je lepsia Dohoda o VP alebo Zmluva o vytvoreni diela. Prosim, skuste mi poradit, co plynie z jednej aj z druhej moznosti pre oboch, nech viem aj ja. Proste, nech som "v obraze".
D A K U J E M.
Manual
23.09.06,11:27
Prihlásiť dohodára cez RLFO na SP, odvody sú do SP- vo výške 0,8% ÚP a 0,25% GP. Tieto odvody platí zamestnávateľ a VZ je výška odmeny na dohodu. Samozrejme, že podlieha dani, a to buď ZD, alebo preddavkovej.

Pre imino
RLFO=registračný list fyz.osoby
SP=socialna poisťovňa
UP=úrazové poistenie
GP=garančné poistenie
VZ=vymeriavací základ
ZD=zrážková daň
to je asi všetko
Pekný deň...:)
imino
23.09.06,13:14
:-) Vdaka. A ktoru Zmluvu/Dohodu mi teda poradite. Nemam este zivnost, som vlastne na "volnej nohe".
Manual
23.09.06,13:32
:-) Vdaka. A ktoru Zmluvu/Dohodu mi teda poradite. Nemam este zivnost, som vlastne na "volnej nohe".
Pre každého zamestnávateľa je výhodnejšie zamestnávať na DOVP, takže asi by ti bola výhodnejšia dohoda ale nesmie to byť opakujúca sa činnosť, každý mesiac musí byť iná /aspoň na papieri;)/
Pekný deň...:)
imino
23.09.06,13:49
Pre každého zamestnávateľa je výhodnejšie zamestnávať na DOVP, takže asi by ti bola výhodnejšia dohoda ale nesmie to byť opakujúca sa činnosť, každý mesiac musí byť iná /aspoň na papieri;)/
Pekný deň...:):) Nemyslel si to tak, ze ja som zamestnavatelom...? :)

No pri DoVP ja nemam ziadne zrazky z odmeny, dostanem dohodnutu sumu, nie? Len ju musim dat do Dan.priznania na buduci rok.

Pri "Zmluve o vytvoreni diela" ide z mojej odmeny 2% dole (do fondu), ale objednavatel (akoby zamestnavatel) tam asi nema odvody, ako pri DoVP (vid Tweety-n prispevok). Pre mna by mohla byt DoVP vyhodnejsia, ale redakcia mi chce dat "Zmluvu", ze vtedy nic neodvadzaju, nemusia ma prihlasit... Tak neviem... Danove prizn. aj tak budem musiet robit.
Danila
23.09.06,19:41
Pokiaľ Ťa redakcia potrebuje, tak si Ty urči podmienky. Osobne nevidím ale problém, aby si práce realizoval na základe zmluvy. Pri DoVP budeš mať o niečo menej práce. To je všetko.
imino
24.09.06,05:23
...tak si Ty urči podmienky...Ved preto chcem poznat moznosti, aby som si aj vedel vybrat, aj vedel argumentovat, ci oponovat. Iste vies, co myslim.
...Pri DoVP budeš mať o niečo menej práce...??? Nerozumiem, ako to myslis...
Danila
24.09.06,06:41
Ved preto chcem poznat moznosti, aby som si aj vedel vybrat, aj vedel argumentovat, ci oponovat. Iste vies, co myslim.??? Nerozumiem, ako to myslis...Keď uzatvoríš so zamestnávateľom DoVP, odvedie za Teba odvody, ktoré tu už boli spomínané, daň z príjmu a vyplatí Ti čistú mzdu. Ak pôjdeš na zmluvu, tak musíš práce faktúrovať, príjmy, výdaje evidovať, pretože predpokladám aj nejaké Tvoje výdavky s prácou spojené. Je to skutočne len Tvoje rozhodnutie a ústretovosť druhej strany dohodnúť sa na Tvojich podmienkach.
imino
24.09.06,09:17
... Ak pôjdeš na zmluvu, tak musíš práce faktúrovať...Fakturovat? Mali by mi to predsa vyplatit automaticky na zaklade tej "Zmluvy o vytvoreni diela", nie? V ich predbeznom navrhu je ze odmena bude vyplatena xy dni od odovzdania diela.
:) Vdaka vam za rady i trpezlivost so mnou... :D
liba2
24.09.06,10:29
Imino - treba to urobiť tak ako je dohodnuté v zmluve.
imino
24.09.06,11:15
A bol by niekto fundovany ochotny mi pozriet ten navrh Zmluvy, co mi poslali, aby som si bol isty, co podpisujem? Je to moja prva zmluva. Mozete mi dat vediet aj cez sukromne spravy alebo E-mail. Vdaka.
Danila
24.09.06,11:30
Preštuduj si Občiansky zákonník § 631 až 643. Prípadne mi to posli ako ss.
H.B.
19.01.07,06:47
Robím dohodu o vykonaní práce. Dohodár je čiastočný invalid, je vedený na UP ako nezamestnaný, podporu nepoberá, poberá len invalidný dôchodok ako čiastočný invalid. Chcela by som sa opýtať, či platí aj pre neho to obmedzenie 3200 v hrubom a 64 hodin na mesiac?
mysimis
19.01.07,06:50
áno platí, lebo je vedený na ÚP ako nezamestnaný.
milanr
19.01.07,09:50
Chcem sa ešte opýtať na taký prípad. Dohadár oznámil prťi podpise DoVP, že je dobrovoľne nezamestnaný a sám si platí odvody. Aj v tomto prípade platia pre neho niejaké limity?
liba2
19.01.07,10:08
Chcem sa ešte opýtať na taký prípad. Dohadár oznámil prťi podpise DoVP, že je dobrovoľne nezamestnaný a sám si platí odvody. Aj v tomto prípade platia pre neho niejaké limity?Limity sú u inv. dôchodcov - dohodárov. Tvoj určite nie je dôchodca, keď je dobrovoľne nezamestnaný. Takže žiadny limit.
sway
19.01.07,10:11
Chcem sa ešte opýtať na taký prípad. Dohadár oznámil prťi podpise DoVP, že je dobrovoľne nezamestnaný a sám si platí odvody. Aj v tomto prípade platia pre neho niejaké limity?

mne sa však zdá, že pri evidencii na ÚP je stanovené koľko môže na dohodu zarobiť, aby ho v evidencii nechali. Viem, že ľudia si vždy idú na ÚP pre info koľko môžu mať na dohodu zarobené aby v evidencii ostali. Neviem však čísla.....
liba2
19.01.07,10:19
mne sa však zdá, že pri evidencii na ÚP je stanovené koľko môže na dohodu zarobiť, aby ho v evidencii nechali. Viem, že ľudia si vždy idú na ÚP pre info koľko môžu mať na dohodu zarobené aby v evidencii ostali. Neviem však čísla.....Sway, keď je niekto v evidencii UP, tak zaňho poistenie platí štát - a tento dohodár si platí poistenie sám - z toho vyplýva že nie je evidovaný na UP, a teda nemá žiadny limit - nie ?
Je dobrovoľne nezamestnaný.
milanr
19.01.07,10:19
On mi tvrdil, že v evidencii ÚP nie je, iba že si dobrovoľne platí odvody. Je to vôbec odkontrolovateľné a kto za to zodpovedá, však on môže povedať, čo vyhovuje jemu a do dohody nepíšeme, či je zamestnaný, nezamestnaný alebo dôchodca ! Viacmenej je to len ústna informácia.
katkaj
19.01.07,10:24
On mi tvrdil, že v evidencii ÚP nie je, iba že si dobrovoľne platí odvody. Je to vôbec odkontrolovateľné a kto za to zodpovedá, však on môže povedať, čo vyhovuje jemu a do dohody nepíšeme, či je zamestnaný, nezamestnaný alebo dôchodca ! Viacmenej je to len ústna informácia.

No osobne si myslím že je to jeho zodpovednosť. Povedal ti že je dobrovolne nezamestnaný a platí si odvody sám, tak by som to neriešila. ;)
liba2
19.01.07,10:25
On mi tvrdil, že v evidencii ÚP nie je, iba že si dobrovoľne platí odvody. Je to vôbec odkontrolovateľné a kto za to zodpovedá, však on môže povedať, čo vyhovuje jemu a do dohody nepíšeme, či je zamestnaný, nezamestnaný alebo dôchodca ! Viacmenej je to len ústna informácia.Podľa môjho názoru: ak sa na dohodára vzťahuje nejaký limit na príjem, tak je jeho povinnosťou si tento limit ustrážiť, v žiadnom prípade nenesie zato zodpovednosť zamestnávateľ. Ale ten tvoj dohodár nemá žiadny limit - viď môj príspevok vyššie.
sway
19.01.07,10:28
No osobne si myslím že je to jeho zodpovednosť. Povedal ti že je dobrovolne nezamestnaný a platí si odvody sám, tak by som to neriešila. ;)

ano už to vidím nie je v evidencii... OK :);)
makovnik1
19.01.07,11:20
A môže mať nezamestnaný DoVP do 3.200,-Sk a 64 hodín mesačne ked poberá aj podporu z ÚP?
mysimis
19.01.07,11:32
A môže mať nezamestnaný DoVP do 3.200,-Sk a 64 hodín mesačne ked poberá aj podporu z ÚP?

Áno, môže mať max. príjem na DoVP vo výške 3.200,- Sk mesačne a odpracovaných 64 hod .
Janka6685
19.01.07,11:38
Chcem sa ešte opýtať na taký prípad. Dohadár oznámil prťi podpise DoVP, že je dobrovoľne nezamestnaný a sám si platí odvody. Aj v tomto prípade platia pre neho niejaké limity?

Jediný limit je, že môže odrobiť najviac 300 hodín do roka.
Gabca
06.02.07,14:48
Poprosim o radu - pacovnicka na DOVP, nieje nikde evidovana, nikto za nu neodvadza ziadne odvody, je povinny zamestnavatel odvadzat aj z dohody? alebo si mjusi sama odvadzat?
katkaj
06.02.07,14:49
Poprosim o radu - pacovnicka na DOVP, nieje nikde evidovana, nikto za nu neodvadza ziadne odvody, je povinny zamestnavatel odvadzat aj z dohody? alebo si mjusi sama odvadzat?

zamestnávateľ odvádza len daň a úrazové a garančné poistenie. Všetko ostatné si musí vysporiadať zamestnanec
Gabca
06.02.07,14:52
predpokladam, ze len ZP musi odvadzat ako dobrovolne nezamestnana, vsak?
mysimis
06.02.07,14:53
predpokladam, ze len ZP musi odvadzat ako dobrovolne nezamestnana, vsak?

áno, odvádza len do ZP vo výške 692,- Sk mesačne.
Evanka
06.02.07,14:53
predpokladam, ze len ZP musi odvadzat ako dobrovolne nezamestnana, vsak?
Ak nie je evidovana na ÚP, tak áno. Ale môže sa zaevidovať a v tom prípade platí za ňu štát.
Gabca
06.02.07,15:07
Dakujem vam za odpoved :)