lotina
01.02.20,10:33
Daňovník má prenájom nehnuteľností zaradený do podnikateľskej činnosti, dosiahnuté príjmy sú teda vymedzené v § 6 ods.1 zákona o dani z príjmov. Okrem toho podniká aj v obchode, teda nákup a predaj tovaru. Po predbežnom výpočte dane zo všetkých príjmov za rok 2019, tak z obchodu, ako aj z prenájmu mu vychádza, že by mal platiť preddavky na daň. Otázka je, či sa počítajú preddavky aj z príjmu z prenájmu v tomto prípade, keď má prenájom v predmete podnikania, alebo len z obchodu. Ďakujem
avalik
01.02.20,15:26
§ 34
(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane (čiastkového základu dane) zisteného z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zníženého o odpočet daňovej straty uvedeného v poslednom daňovom priznaní, pri použití sadzby dane vo výške 19 %. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia. Na postup správcu dane pri vrátení preddavkov na daň na základe žiadosti daňovníka sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.126)
lotina
03.02.20,06:43
Nemal som doteraz povinnosť platiť preddavky na daň, ale za rok 2019 mi už budú vychádzať platiť. Ale pýtal som sa niečo iné. Či do výpočtu zarátať aj príjmy z prenájmu, alebo nie. Prenájom mám v predmete podnikania. A ak urobím daňové priznanie do konca marca 2020, za rok 2019, kedy potom treba tie preddavky uhradiť?
rennka
14.02.20,11:02