juraj.futtler
02.02.20,12:37
Chcem založiť OZ, ktoré bude mať v stanovách ako účel existencie uvedenú podporu mojej rodiny v sporiadanom živote. Chcem rodine zachovať rozsiahli majetok, no zároveň ho ochrániť pred nezodpovedným nakladaním.


Chcel by som rodinným príslušníkom vyplácať z OZ pravidelnú rentu. Finančná správa mi tvrdí, že ak budú rodinní príslušníci zároveň členmi OZ, tak sa jedná o závislú činnosť a treba im rentu zdaňovať ako príjem z TPP.


To mi príde pomerne absurdné, nakoľko
a) majetok už raz zdanený bol mnou, pred tým, ako som ho daroval OZ
b) prijímatelia nevykonávajú žiadnu činnosť v prospech OZ, nieto závislú
c) § 9 ods. 2 písm j) zákona o dani z príjmov hovorí, že príspevky od OZ sú oslobodené od dane


Finančná správa sa odvoláva na § 5 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov,


-príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu a podiel na zisku (dividenda) vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,


Argumentujúc, že samotná existencia členského vzťahu automaticky všetky príjmy z OZ kvalifikuje ako príjmy z TPP. To je trochu zvláštne, nie? Nestačilo by v takom prípade jednoducho rodinu nedať ako členov OZ?