jano1970
04.02.20,14:20
Dobrý deň , poradáci.
Mama vlastní 6/8 rodinný dom a chce ho prepísať na jedného z nás , detí (brat a sestra vlastníme po 1/8) z podmienkou doopatrovania. Akú zmluvu ,myslím darovaciu alebo kúpnopredajnú na prevod domu , aby sa nedala napadnúť jedným zo účastníkov spomínaného rodinného domu? A ak budem vlastniť 7/8 tohto rodinného domu , a sestra nebude ochotná predať 1/8 , je tu možnosť súdnou cestou vysúdiť tento podiel a aká je šanca vyhrať tento spor ,keď budem väčšinový vlastník? Vopred ďakujem .
Katy a R
04.02.20,13:26
Ak chceš kúpiť - kúpna zmluva. Ak ti to mamka chce darovať - darovacia zmluva. nemáš o čom špekulovať. :)
A ako rozhodne súd v tebou popísanej sitácii - tak to ozaj vešteckú guľu treba. Možno má väčšinový vlastník navrch - ale aj iné okolnosti môžu zavážiť? najlepšie a najlacnejšie je dohodnúť sa so sestrou a vysporiadať sa.
Mária27
04.02.20,14:01
Mama ti môže darovať aj predať, spoluvlastníci nemajú predkupné právo, lebo ide o prevod osobe blízkej (§ 140 občianskeho zákonníka).
Preferovala by som darovaciu zmluvu, aby nešlo o zastieranie právneho úkonu. Nič iné potom už dediť asi nebudeš.
Zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo so sestrou môžeš dohodou alebo súdom podľa § 142. Navrhneš, že ju vplatíš. O hospodárení so spoločnou vecou tak či tak budeš ako väčšinový spoluvlastník rozhodovať. Na súde nebýva problém, pokiaľ by nešlo o osobitný zreteľ (napr, chorá neschopná iného bývania).
jano1970
05.02.20,15:52
Ak by som nadobudol spomínaný dom , chcem vlastniť celý dom , pre neskoršiu celkovú rekonštrukciu. Nemám záujem zveľadiť podiel sestre . Celková rekonštrukcia musí podliehať stavebnému povoleniu , kde by sestra musela súhlasiť. Máme zatiaľ dobré vzťahy zo sestrou , avšak majetkové pomery už nie v jednej rodine narobili zlo . Chcem sa len uistiť čo ma čaká ak do toho pôjdem. Ďakujem.
vicktor
06.02.20,05:44
Chod do rekonstrukcie az potom co odkupis sestrin podiel.
Ale: mama chce prepisat na JEDNEHO z vas. Sestra nema zaujem?
Treba sa dohodnut hned teraz.