bottom
07.02.20,09:30
dobry den,
poprosil by som o radu.
som SZCO, pocas roka som poberal matersku (7 mesiacov) a prevadzkoval zivnost aj pocas toho. manzelka teda 5 mesiacov brala rodicovsky a pocas mojej materskej bola osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (7 mesiacov si platila zdravotne poistenie). kedze si danove robim sam,moja otazky su:

1) priratavam k svojim dosiahnutim prijmom aj materske, ktore mi bolo vyplatene? teda napr. ak bol prijem 10 000 a materske za 7 mesiacov spolu 2100, davam do danoveho prijem 12 100?
2) moj narok na NCZD predsavuje plnych 3 937,35e, alebo len alikvotnu cast za 5 mesiacov kedy som nebol na materskej?
3) ak si chcem uplatnit NCZD aj na manzelku, tak pri nej uplatnujem len 5 mesiacov, kedy bola na rodicaku, alebo plnych 12 mesiacov (bez prijmu bola cely cas - 5 mesiacov na rodicaku, 7 ked si platila zdravotne odvody a bola osoba starajuca sa o dieta)

dakujem za radu
avalik
07.02.20,11:00
1 nie
2 ano, celu ak je zaklad dane max. 20507 eur
3 len za obdobie kedy bola poberatelkou rodicovskeho prispevku - rodicovsky prispevok sa do jej prijmu nezaratava

viac info https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/informovanie-dan-prijem#NezdanitelnaCastNaManzelku
bottom
07.02.20,12:32
dakujem za rychlu odpoved.
3) chapal som z clanku fin. spravy, ze za manzelku dam alikvotnnu cast - preratam to podla pravidiel spominanych v clanku (za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky), ze o ktore konkretne mesiace pojde.
1) no kedze v pripade manzelky by sa pripadna materska posudzovala ako prijem, nebol som si isty, ci sa ako prijem neposudzuje aj u mna. teraz teda viem, ze nie, dakujem za info
2) a kedze mam zaklad dane vyrazne nizsi (co asi neprekvapi), tak aj tato informacia o plnom NCZD, je pre mna pozitivna.

este raz dakujem
veronikasad
07.02.20,12:37
U manželky by sa materska zahrnala do vlastneho príjmu manželky. Ak by si na ňu manzel uplatnoval NCZD, nikdy nie do zdanitelneho prijmu v jej danovom priznaní.
Katy a R
07.02.20,13:21
ak si szčo - komunikuješ elektronicky - zadáš do formulára DP potrebné údaje - a čo sa týka NČZD - prepočíta ti to "samo" a správne (nemusíš si hlavu lámať). samozrejme, dobre je si to naštudovať - nech si v obraze a postupovať podľa poučenia a nápovedy:)
k NČZD na manželku - je dôležité, že sa celý rok starala o dieťa do troch rokov ... ale ak si mal príjem 10 tis zo živnosti - tak ani veľmi nemá význam uplatňovať si na ňu NČZD (niet veľmi z čoho - asik len ilustračný príklad to bol?)
Ludula
10.02.20,18:15
Na manželku si uplatní NČZD za 12 mesiacov, stačí že majú dieťa do 3 rokov?
Avalik odpovedal že za 7 mesiacov.
Katy a R
11.02.20,15:49
nuž podľa mňa 12:) treba pozrieť do zákona - a postupovať podľa toho - def v § 11. aj tu citovaný: https://www.porada.sk/320662-moze-si-manzel-uplatnit-odpocitatelnu-polozku-na-manzelku-aj-po-skonceni-platenej-3r-resp-2-5-rocnej-rd-post3133671.html#post3133671