anelly
07.09.06,13:55
Spoločnosť začala obchodovať s peniazmi vkladmi na úložku. Banka pripočíta úroky, odčíta daň z úroku. Ak má niekto skúsenosti poradí mi prosím ohľadom účtovania? Údajne mám prepočítavať zisk z tohto obchodovania DPH koeficientom,pretože nemáme v náplni činnosti. Ževraj sa to týka riadku 06 daň.priznania. Viete ma prosím usmerniť? Ďakujem!!!
Vladimír Ozimý
07.09.06,12:14
no vykonávate činnosti podľa paragrafu 39 tie sú oslobodené od dane to jest vám vstupujú do koeficientu podľa paragrafu 50. Podľa paragrafu 50 ods 3 ak takúto činnosť začnete počas roka určite si výšku koeficient sám ale musí to schváliť príslušný daňový úrad...no a potom každý ďalší rok už používate koeficient z predchádzajúceho roka pričom koeficient vyrátate ako

plnenia podliehajúce dph
--------------------------
všetky zdaniteľné plnenia

pokiaľ však je podieľ oslobodených činnosti minimálny a nemá vplyv na koeficient to jest napr. máte zdaniteľné plnenia 100 mil. s dph a oslobodené máte za 20 tis. Sk tak vplyv je minimálny...
účtovník 007
07.09.06,12:25
no vykonávate činnosti podľa paragrafu 39 tie sú oslobodené od dane to jest vám vstupujú do koeficientu podľa paragrafu 50. Podľa paragrafu 50 ods 3 ak takúto činnosť začnete počas roka určite si výšku koeficient sám ale musí to schváliť príslušný daňový úrad...no a potom každý ďalší rok už používate koeficient z predchádzajúceho roka pričom koeficient vyrátate ako

plnenia podliehajúce dph
--------------------------
všetky zdaniteľné plnenia

pokiaľ však je podieľ oslobodených činnosti minimálny a nemá vplyv na koeficient to jest napr. máte zdaniteľné plnenia 100 mil. s dph a oslobodené máte za 20 tis. Sk tak vplyv je minimálny...

:eek: No ja som na infarkt. Ja som to doteraz účtovala
..221-xxx/662-xxx úrok
..341-xxx/221-xxx daň z úroku a do žiadneho riadku tlačiva DPH som to nedávala. Brala som to ako obyčajné úroky. Povedzte, že to nie je pravda!!!!:eek:
anelly
07.09.06,12:33
Koeficientom prepočítavam iba zisk z tohto obchodu ? Ako to vyzerá v praxi.
Ako sa to vyráta ak koeficient je napr.1,29 a aké sumy a na aké riadky daň.priznania ?
Veľmi ďakuje, ale v tomto som absolútny začiatočník.
Lila
07.09.06,12:51
Ale Z. o DPH § 10 odst.2 písm. c) hovorí : za dodanie služby sa nepovažuje dosiahnutie úroku z peň. prostriedkov na účte v banke, ak platiteľ nie je banka.
T.z., tieto úroky sa neuvádzajú v DP DPH.
anelly
08.09.06,07:13
Teraz tu mám 2 rozličné názory. Môže sa prosím k tomu niekto vyjadriť!
účtovník 007
08.09.06,07:27
Teraz tu mám 2 rozličné názory. Môže sa prosím k tomu niekto vyjadriť!

Anelly ja som to doteraz brala ako obyčajné úroky, lebo aj keď nemáš samostatný účet na takýto obchod, jedná sa o termínovaný vklad. Ak by som mala term. účet, úroky ktoré Ti vyplatí banka účtuješ na 662-xxx a nevstupujú do koeficientu. Možno ešte niekto pridá názor.:rolleyes:
alušik
08.09.06,07:32
Ešte som sa nestretla s termínom "úložka". Ono by to chcelo vedieť presne o čo ide. Ak o nejaký klasický termínovaný vklad, z ktorého dosiahnete výnos - úrok, tak to do tlačiva DPH nikde neuvádzam.:)
Lila
08.09.06,07:46
Ano Alušik, myslím že ide o klasický terminovaný vklad, z ktorého plynú aj úroky.
My tento výraz tiež používame, lebo robíme tzv. nočné úložky /Skk, CM/ čiže tzv. 1-dňový termin. vklad. V tomto prípade peniaze, ktoré odídu z nášho účtu si ponecháva banka kdesi na svojom špeciálnom účte.
A t.z. nemáme žiaden terminovaný účet.
Ide tu len o terminus-technicus.
anelly
08.09.06,12:12
Ďakujem.Ani ja som nenašla nikde názov "úložka", ale už som sa dopátrala, že ide o krátkodobý termínovaný vklad. Čiže účtovať a postupovať ako účtovník 007, súhlasím s Lilou.Dokonca som si to našla aj na stránkach DRSR. Takže vďaka babenky! a pekný víkend!
Lila
08.09.06,12:20
Ten, kto robí takýto obchod Ti mal priložiť k bank. výpisu konfirmáciu o terminovanom obchode /alebo tzv. nočnej úložke/. Banky to zasielajú faxom, tie pedantnejšie aj poštou. Ktosi tieto konfirmácie u Vás "hádže asi do koša!":( Tento doklad by si mala pri výpise mať, nakoľko je tam uvedený úrok a aj daň z úroku. A ak máte v ten deň viacej fin. pohybov, tak je niekedy dosť ťažké sa z toho vysomáriť.